• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

آموزشی آیا لامپ ال ای دی را میتوان تعمیر کرد

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,062
با سلام:
آیا لامپ ال ای دی را میتوان تعمیر کرد؟ (تعمیر برد لامپ ال ای دی)

در پاسخ به این سوال ابتدا به تشریح انواع مدل لامپهای led از نظر توپولوژی مدار درایور میپردازیم:

بطور کلی میتوان لامپهای led را از نظر عملکرد به سه گروه لامپهای خازنی، لامپ با درایور خطی(Linear Driver) و لامپ با درایور بر مبنای آی سی (IC Base)تقسیم بندی کرد.

خاموش شدن یک لامپ led میتواند ناشی از سوختن یک یا تعدادی از دیود های نوری به دلیل کار کرد زیاد در دمای بالا و یا ایراد مدار درایور لامپ باشد که عموما شامل سوختن یک یا تعدادی از قطعات مانند IC ، خازن،فیوز، مقاومتها و چوک مغناطیسی و غیره می باشد.

دیودهای نوری قابل تعمیر نیستند و باید تعویض گردند.
اگر مدار درایور آسیب دیده باشد ابتدا لازم است به کمک دستگاه های اندازگیری نظیر مولتی متر و اسیلوسکوپ قطعه یا قطعات معیوب تشخیص داده شده و سپس جهت تعویض قطعه ی سوخته با قطعه ی مشابه و مشخصات کاملا یکسان اقدام گردد.

توجه داشته باشید که هر یک از دیود های نوری در لامپ از خود گرما تولید میکند ، این گرما به مرور زمان باعث آسیب دیدن و کاهش طول عمر دیود های نوری و قطعات مدار درایور می شود. لذا توجه داشته باشید که با تعمیر لامپ ال ای دی ، این لامپ مثل روز اول نخواهد شد و کارایی آن نسبت به قبل کمتر خواهد بود.

با توجه به این تفاسیر تعمیر درایور لامپ ال ای دی نیاز به دانش فنی دارد و از نظر اقتصادی چندان مقرون به صرفه نیست و توصیه نمیشود.

behzadgarrett

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
11
بسیار عالی جناب مهندس

بنده تا بحال چندتا لامپ led از برندها مختلف رو با تعویض led یا خازن صافی یا پل دیود و فلان تعمیر کردم و فعلا تا الان کار میکنند

به جز ! یک برند که کیفیت بسیار افتضاحی دارد و اصلااااااااا توصیه نمیکنم خرید کنید برند EDC هست که بخاطر آیسی بی کیفیت CL1502 خروجی نا پایدار و نامناسبی دارد که با تعمیر هم باز خراب شد .

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
متصدی کانال انجمن در آپارات
کاربر VIP الماس
لایک ها
336
بسیار عالی جناب مهندس

بنده تا بحال چندتا لامپ led از برندها مختلف رو با تعویض led یا خازن صافی یا پل دیود و فلان تعمیر کردم و فعلا تا الان کار میکنند

به جز ! یک برند که کیفیت بسیار افتضاحی دارد و اصلااااااااا توصیه نمیکنم خرید کنید برند EDC هست که بخاطر آیسی بی کیفیت CL1502 خروجی نا پایدار و نامناسبی دارد که با تعمیر هم باز خراب شد .
سلام بهزاد جان خوشحالم که شما رو مجددا در انجمن میبینم
تو بازار ال ای دی های خارجی کملیون و جی وی سی کیفیت فوق العاده ای دارن و تو ایرانیا هم پارس شعاع توس که محشره و کیهان هم بدک نیس
امان از ال ای دی های بی کیفیت چینی بعضیاشون نهایتا ۳ ۴ ساعت کار میکنن و میسوزن بعد هم بازشون میکنی میبینی برادران چشم بادمی مدارشو با رزین پر کردن

behzadgarrett

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
11
سلام بهزاد جان خوشحالم که شما رو مجددا در انجمن میبینم
تو بازار ال ای دی های خارجی کملیون و جی وی سی کیفیت فوق العاده ای دارن و تو ایرانیا هم پارس شعاع توس که محشره و کیهان هم بدک نیس
امان از ال ای دی های بی کیفیت چینی بعضیاشون نهایتا ۳ ۴ ساعت کار میکنن و میسوزن بعد هم بازشون میکنی میبینی برادران چشم بادمی مدارشو با رزین پر کردن
به به سلام مهندس خوبین ؟ بندم ازینکه شما عزیزان رو میبینم خوشحالم ♥

اره مارک هایی ک گفتی عالین ، کیهان خیلی خوبه من هم اتاقم هم هال و اشپزخونمون نصب کردیم خیلی خوبه ولی امان از EDC . بخدا سه تا داشتیم یکیشو تعمیر کردم فعلاااا کار میکنه خدا میدونه کی ب فنا میره ! ولی دوتای دگ ک 12وات بودن خروجی آیسی که ب LED ها میرف ولتاژش از برق شهر بیشتر بود !! اولش فکردم بخاطر تعداد کم LED هست اومدم زیاد کردم بازم سوخت کم کردم بازم سوخت (از روی دیتاشیت که کلا چینی نوشته ) واقعا کیفیت EDC افتضاحه نخرید اقا چینی نخرید

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,062
به به سلام مهندس خوبین ؟ بندم ازینکه شما عزیزان رو میبینم خوشحالم ♥

اره مارک هایی ک گفتی عالین ، کیهان خیلی خوبه من هم اتاقم هم هال و اشپزخونمون نصب کردیم خیلی خوبه ولی امان از EDC . بخدا سه تا داشتیم یکیشو تعمیر کردم فعلاااا کار میکنه خدا میدونه کی ب فنا میره ! ولی دوتای دگ ک 12وات بودن خروجی آیسی که ب LED ها میرف ولتاژش از برق شهر بیشتر بود !! اولش فکردم بخاطر تعداد کم LED هست اومدم زیاد کردم بازم سوخت کم کردم بازم سوخت (از روی دیتاشیت که کلا چینی نوشته ) واقعا کیفیت EDC افتضاحه نخرید اقا چینی نخرید
با سلام:
یکی از مواری که باعث بالا رفتن لامپ های عمر لامپ های ال ای دی ها می باشد، کاهش گرماست. با توجه به این که از نظر علم فیزیک، گرما همیشه ازپائین به بالا صعود می کند، لامپ و سرپیچ ها وسیم آن ها ها همیشه ازسقف به سمت کف آویزانند. این حالت درست خلاف قوانین فیزک در دفع گرماست.!!! چون گرمای لامپ دقیقا وارد سرپیچ شده و خوب دفع نمی شوند. پس موقعیت نصب لامپ باید طوری باشد، که شیشه یاطلق روبه سقف و سر پیچ رو به کف باشد.!!! . یعنی جهت نور باید به سقف بخورد و نور بر گشتی سقف روبه زمین بر گردد. در ساختمان های جدید در نصب لامپ های نور مخفی تا حدی رعایت شده است. اما متاسفانه اگر کسی نصب کند، تا حدی غیر عادی بنظر می رسد.