1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

آموزشی اطلاعات و توضیحات کاربرد تستر قطعات الکترونیک ( 100%عملی )

شروع موضوع توسط MehranChamani ‏4 مارس 2016 در انجمن مدارات و دستگاه های الکترونیکی قابل برنامه ریزی

1. MehranChamani

MehranChamani مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیریت کل انجمن ها مدیریت کل فروشگاه

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مهندسی تکنولوژی الکترونیک
    سلام دوستان
    در این بخش قرار است نحوه ساخت یک تستر قطعات الکترونیک را باهم مشاهده کنیم .

{www.220volt.ir} (16).

{www.220volt.ir} (10).

این تستر را خود بنده حدود 3سال پیش ساختم و از عملکرد و صحت دستگاه 100% اطمینان دارم .
    که البته راه اندازی آن فوت و فن هایی دارد که در آموزش به آنها می پردازیم .

تاریخچه :
    در اصل بیس این مدار توسط یک فرد چینی سالیان پیش طراحی شده است و شایعه ای نیز وجود دارد که این فرد حدودا در سال 2011 فوت شده است .
    برنامه این دستگاه اپن سورس نمی باشد ( قابل تغییر نیست ) برای همین آپدیتی از آن وجود ندارد و نخواهد داشت .

درباره این مدار :
    این دستگاه جهت تست قطعات الکترونیکی مختلف می باشد .
    قطعاتی مانند : دیود / ترانزیستور / تریستور / ترایاک / ماسفت / جی فت / دیود دوطرفه / LED / خازن / مقاومت / و....
    در جدول ذیل می توانید قطعات قابل شناسایی برای این دستگاه مشاهده نمایید.
    Display-Anzeige بخشیست که در نمایشگر دستگاه در هنگام اتصال قطعات نشان داده می شود و بخش Bauteil برای معانی اصطلاحات فوق می باشد.
    2013-05-04_162403.

اهمیت این دستگاه :
    چند کاربرد مهم این وسیله باعث شد که علاوه بر داشتن مولتی متر دجیتال ،نیاز به داشتن این مدار نیز پیدا کنم !
    - یکی از کاربرد های آن نشان دادن ظرفیت خازن های مقدار بالا مانند الکترولیتی است که در مولتی متر ها اکثرا در حد نانو فاراد قابل اندازه گیری می باشد .
    - دیگر کاربرد خیلی مهم آن تشخیص نوع قطعه متصل شده به آن است . مانند مثال : می توانید متوجه شوید قطعه ناشناخته ای که دارید تست می کنید تریستور است یا ترایاک یا...
    - کاربرد خیلی خیلی مهم آن نشان دادن اسم پایه های قطعات است ! امیتر ،بیس ،کلکتور و یا درین ،سورس ،امیتر و یا A1 ،A2 ،گیت و.... کدام پایه هاست .
    - و کاربرد آخر آن برای تشخیص سالم یا معیوب بودن قطعه است .
    کاربرد های ساده آن تست مقاومت و دیود و LED و... می باشد .

خوب... اگر اشتیاق ساخت این مدار رو پیدا کردین و دوست دارین هرچه سریعتر شما نیز این مدار رو برای خودتون داشته باشید... پس با ما و آموزش های ما در این تایپیک همراه باشید...

{{ کپی رایت : هرگونه کپی برداری از تصاویر این تایپیک به همراه حذف لوگو از روی آن ،جهت استفاده در تبلیغات کاری خود یا استفاده از آن به نام خود و یا هرگونه عملی که باعث مخفی نمودن ناشر آن شود مجاز نیست و شرعا حرام می باشد . با تشکر از شمایی که حق کپی رایت را رعایت می نمایید .}}

molaie، jamalmusic و علی تحیری از این ارسال تشکر کرده اند.
    آخرین موضوعات در انجمن :
    بارگذاری...
  2. MehranChamani

MehranChamani مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیریت کل انجمن ها مدیریت کل فروشگاه

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    بخش دوم :
    پس از آشنایی مختصری که در بخش گذشته با این دستگاه پیدا کردیم
    حال نوبت آن می رسد دقت و عملکرد سخت افزار دستگاه را هم برسی کنیم !

به این جهت تصاویر زیر را آماده کرده ایم و باهم نگاهی می اندازیم ( حجم تمامی تصاویر را به شدت کاهش داده ایم )
    تصاویر را به همراه فوت و فن ساخت ارائه داده ایم .

تصویر روی فیبر :
    {www.220volt.ir} (16).

جهت بالا بردن دقت مدار باید نکات ذیل را رعایف نمایید :
    1. در هنگام مونتاژ ،قطعات به میکرو بسیار نزدیک باشد .
    2. از قطعات با کیفیت و دقت بالا استفاده کنید ،مانند مقاومت های 5رنگ .اگر از مقاوت معمولی استفاده می کنید ،(حتما با مولتی متر مقاومتی را پیدا نمایید که به مقدار مورد نظر ما مثلا 470اهم نزدیک تر باشد) .
    3. از قطعات نویز گیر استفاده نمایید . ( من در اینجا از 5خازن 100نانو و 2 خازن الکترولیت و یک هسته فریت جهت فیلتر یا نویزگیری استفاده کرده ام ) .
    4. از دو بخش برای تست قطعات استفاده نمایید . به دلیل سایز های مختلف در پایه ها ،یک پین هدر مادگی برای قطعات کوچک و یک ترمینال سبز رنگ برای قطعات بزرگ در نظر گرفته ایم . همچنین می توانید بخش سوم و چهارمی را برای قطعات SMD به مدار اظافه نمایید .
    تصویر زیر فیبر :
    {www.220volt.ir} (1).

توجه داشته باشید که
    1. حتما اتصالات مدارتون محکم مونتاژ شده باشد و اتصالی یا هادی بین پایه ها وجود نداشته باشد .
    2. جهت نویزگیری بهتر ،در زیر مدار نیز از دو عدد خازن 100nf در پایه های VCC و AVCC میکرو استفاده نمایید.
    3. از سیم های ظریف و کوتاه برای اتصالات استفاده نمایید تا مدار شیک تر و دقیق تر داشته باشید .

دستگاه در حال شناسایی پایه های قطعه متصل شده به خود :
    {www.220volt.ir} (14).

پس از راه اندازی مدار ، قطعه مورد نظر را به یکی از ورودی های دستگاه متصل می کنیم و یک بار کلید را فشار می دهیم
    دستگاه برای مدت زمانی کوتاه پیام فوق را نمایش می دهد که بدان معناست که ( در حال تست و شناسایی قطعه می باشم )

مشخصل شدن نوع قطعه و پایه های قطعه :
    {www.220volt.ir} (15).

پس از شناسایی قطعه،پایه های مثبت و منفی آن را نمایش می دهد .
    Doppeldiode یعنی دیود دو طرفه و CC به معنای منفی مشترک است . ( CA به معنای مثبت مشترک می باشد )
    K=2 یعنی کاتد LED به پایه شماره 2 دستگاه متصل است و. ...
    شماره پایه ها بر روی بخش ورودی دستگاه با 1 2 3 مشخص شده است که در اولین تصویر قابل مشاهده است .

اتصال دیود دوطرفه :
    {www.220volt.ir} (3).

هنگامی که از یک قطعه بزرگ استفاده می کنیم ، می توانیم آن را به ورودی دوم دستگاه متصل کینم .

تصال LED :
    {www.220volt.ir} (4).
    در اینجا مشخص می شود که حداقل ولتاژ راه اندازی این LED برابر است با 1.8ولت

اتصال خازن عدسی :
    {www.220volt.ir} (5).

یک خازن 100نانو فاراد را به مدار متصل کرده ایم .

اتصال خازن بالشتی :
    {www.220volt.ir} (7).

یک خازن با کیفیت بالشتی یا همان میکا را به مدار متصل نموده ایم .

اتصال خازن الکترولیتی :
    {www.220volt.ir} (9).
    اتصال خازن الکترولیت 220میکرو فاراد
    اکثر مولتی متر ها توانایی سنجش ظرفیت خازن های بیشتر از 1میکرو فاراد را ندارند .
    اما با این دستگاه تا چند هزار میکروفاراد را می توان اندازه گرفت .
    حتما با خود می گویید خوب مقدار خازن که بر روی آن نوشته شده ! چه نیاز است آن را اندازه بگیریم !؟!
    در جواب این رو عرض میکنم که در مداراتی نیاز است با سری و موازی کردن خازن ها به مقدار مورد نظرمون که در رنج خازن ها نیست برسیم ،مثلا 170میکرو فاراد !
    با این دستگاه به راحتی می توانیم بدون محاسبات و با آزمون و خطا ،این مقدار را بیابیم .

اتصال مقاومت :
    {www.220volt.ir} (6).

اتصال مقاومت 2.2کیلو اهم

اتصال ماسفت :
    {www.220volt.ir} (8).
    پس از شناسایی قطعه ماسفت کانال N شماره پایه ها را نیز نمایش می دهد
    پایه G ( گیت )شماره 3
    پایه D (درین ) شماره 2
    پایه S (سورس) شماره 1 است .

اتصال ترانزیستور معمولی :
    {www.220volt.ir} (2).

مشخص می شود که این ترانزیستور NPN یا همان ترانزیستور منفی می باشد .
    پایه بیس به شماره 1 و کلکتور به شماره 2 و امیتر به شماره 3 دستگاه متصل است .
    hfe همان بتا ترانزیستور است که در برخی محاسبات به آن نیاز دارید .

اتصال ترانزیستور کتابی :
    {www.220volt.ir} (10).

اتصال ترانزیستور قدرت :
    {www.220volt.ir} (11).

اتصال ترانزیستور قابلمه ای :

{www.220volt.ir} (12).

برای قطعات مختلفی که نمی توان آن را به تستر وصل کرد ،سیم رابط سوسماری را بسازید و طرف دیگر آن را با پین هدر نری به ورودی اول تستر متصل نمایید .

شناسایی قطعه ترایاک و تست قطعه روی مدار خارجی :
    {www.220volt.ir} (13).

قطعاتی نیز وجود دارد که بر روی pcb قرار گرفته اند و شما نمی دانید آیا آنها سالم هستند یا معیوب ! ویا چه مدل قطعه ای می باشند ! تریستور هستند یا ترایاک یا ترانزیستور !
    توسط این تستر و این سیم سوسماری این کار را به راحتی انجام دهید ...:rotfl:

در بخش بعدی به نحوه ساخت این مدار خواهیم پرداخت :aiwan_light_good:
    با ما همراه باشید :aiwan_light_declare:

{{ کپی رایت : هرگونه کپی برداری از تصاویر این تایپیک به همراه حذف لوگو از روی آن ،جهت استفاده در تبلیغات کاری خود یا استفاده از آن به نام خود و یا هرگونه عملی که باعث مخفی نمودن ناشر آن شود مجاز نیست و شرعا حرام می باشد . با تشکر از شمایی که حق کپی رایت را رعایت می نمایید .}}

molaie، ghmb، czar8 و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. salmani

salmani کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    سلام ممنونم خیلی خوب بود.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏17 آوریل 2016
  4. mehranjcs

mehranjcs کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    32
    امتیاز دستاورد:
    13
    تحصیلات:
    کارشناسی ارشد مخابرات سیستم
    سلام
    عالیه
    ولی برنامه این مدار رو از کجا گیر بیاریم
    لطف کنید اونم قرار بدید تو سایت واسه دانلود

محمدعلی از این پست تشکر کرده است.
  5. vosta43

vosta43 کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    1
    امتیاز دستاورد:
    3
    با سلام .
    ادامه این آموزش کی در سایت گذاشته می شه
    با تشکر

mehranjcs از این پست تشکر کرده است.
  6. dani

dani کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    15
    امتیاز دستاورد:
    3
    این میتونه یک ابزار فوق العاده و کارآمد مثل یه آچار فرانسه باشه
    واقعا باحاله :thumbs-up:
    به امید اینکه خودم بتونم این تستر رو بسازم

mehranjcs از این پست تشکر کرده است.
  7. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    سلام دوستان
    برای سفر کاری چند روزی تهران بودم و تازه دو ساعت پیش رسیدم مشهد .
    اگر وقت یاری کند ، با توجه به استقبال خوبتون از این موضوع ،ادامه مطلب این تایپیک رو در اولویت قرار خواهم داد و امروز یا فردا ،آموزش آن را در اختیار شما به همراه برنامه و نقشه مدار تقدیم خواهم نمود .
    موفق و پیروز باشید

jamalmusic، mehranjcs و محمدعلی از این ارسال تشکر کرده اند.
  8. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    آخرین ویرایش: ‏9 آوریل 2016
    jamalmusic از این پست تشکر کرده است.
  9. jamalmusic

jamalmusic کاربر VIP نقره ای کاربر VIP نقره ای کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    10
    امتیاز دستاورد:
    3
    دستتون درد نکنه واقعا.از غرب ایران تا مشهد در ازای هر میلیمتر فاصله یه بار ازت تشکر میکنم. بابت همه زحمات مخصوصا فایلها و pcb . راستی یه سوال استاد جان: چرا تو پروتئوس مقدار همه مقاومت ها ده کیلو هستن ولی در نقشه مارکوس مقاومت سه پین تستر فرق میکنه؟ ممنون میشم جواب بدید. هر چند زحمت هست.چون این دومین بار هست میخوام بسازم.

MehranChamani از این پست تشکر کرده است.
  10. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    خواهش میکنم . خوشحالم که مورد رضایت شما قرار گرفته است
    بله در تصویر شماتیک مقادیر مقاومت کمی متفاوت است
    ولی همین الان باید برم و کار مهمی دارم ، امشب یا فردا ،توضیحات دقیق و علتش رو میزارم براتون
    فوت و فن های مهم تری هم داره که براتون میگم

jamalmusic، bahmangholami، محمدعلی و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  11. bahmangholami

bahmangholami کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    11
    امتیاز دستاورد:
    3
    با سلام خدمت دوست عزیز مهران ...
    ازاین که تلاش کردین و این فایل رو قرار دادین تشکر میکنم .

من چند تا سوال دارم .اول اینکه فایل پورتئوس وpcbبا عکس رو لینک مطابق ندارد .
    دوم اینکه اون اندازه خازن های الکترولیتی رو بگید .ومنظور تون رو از نویزگیری متوجه شدم ......ولی .( من در اینجا از 5خازن 100نانو و 2 خازن الکترولیت و یک هسته فریت جهت فیلتر یا نویزگیری استفاده کرده ام ) اینجاش رو نه؟
    این هسته فریت چیست و کجا قرار داره ؟!

و اگه میشه شماتیک اون عکس لینک .که با فیبر سوراخدار زدین بدین .......باز تشکر میکنم

12. bahmangholami

تشکرهای دریافتی:
    11
    امتیاز دستاورد:
    3
    سلام :aiwan_light_bye:
    دوست عزیز پس چی شد ؟!
    لینک چرا سرده !
    منظور چرا در مور این تاپیک بحث نمیشه :aiwan_light_boredom:

MehranChamani از این پست تشکر کرده است.
  13. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    سلام
    این ایام مشغول تدارکات برای جشن عروسی برادرم هستیم ،زمان هایی ازم گرفته می شود که کمتر میتونم سایت پشتیبانی کنم .
    اما امشب وقتم آزاد خواهد شد و به ادامه این موضوع خواهم پرداخت .

14. bahmangholami

تشکرهای دریافتی:
    11
    امتیاز دستاورد:
    3
    با سلام .من هم به شما وهم به برادرتون تبریک عرض میکنم .:aiwan_light_clapping:

اما من همچنان منتظر میمانم :aiwan_light_beach:

از اینکه من در مورد این تاپیک زیاد پرسه جو میکنم اینه من این پروژه رو یک سال پیش ساخته و بدون نتیجه مانده است.اگه خواستین لینک اش رو بزارم

15. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    **** چند نکته مهم در ساخت این مدار باید رعایت کنید ***

1. حتما باید از ATMEGA8 استفاده کنید ( مدل های L , A , V با این مدار سازگار نیستند و مدار کار نخواهد کرد )
    2. مقادیر مقاومت ها را با اهم متر اندازه بگیرید و از مقاومت هایی استفاده کنید که نزدیکترین مقدار را به مقدار شماتیک مدار دارند .
    3. پس از مونتاژ کاری ،با مسواک و تینر یا اسپری خشک ، محل های مونتاژ را تمیز نمایید تا روغنی بین آنها نمانده باشد ( در میزان دقت مدار تاثیر دارد )
    4. از رگولاتور ولتاژ برای بایاس مدار استفاده کنید تا دقت مدار بالا برود و احتمال سوختن آن در ولتاژ های بالاتر از حد تحمل آیسی ،کاهش یابد .
    5. از فیلتر های مختلف برای پاک کردن نویز از مدار استفاده کنید ( خازن 10میکروفاراد - خازن 100نانو فاراد - فریت )
    6. از یک دیود برای ورودی ولتاژ به مدار استفاده کنید تا اگر ولتاژ را جابجا متصل کردید ،از سوختن آیسی یا رگولاتور جلوگیری شود .
    7. حتما برای ولتاژ ورودی ،فقط از باتری کتابی یا 9ولت استفاده شود . در غیر این صورت مدار کار نخواهد کرد .
    جواب سوالات دوستان تا لحظاتی دیگر...

16. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    جهت رفع ابهام دوستان در خصوص چندگانگی و تکمیل نبودن شماتیک ، اینجانب کاملترین نقشه شماتیک مدار رو طراحی کردم تا تمامی ابهامات دوستان در مورد سخت افزار مدار رفع شود .

لازم به ذکر است که در طراحی این شماتیک سعی شده است تا تمامی پایه هایی که در سخت افزار به کار گرفته می شوند وجود داشته باشند و فیلتر های مختلفی برای حذف نویز به کار گرفته شود.

جهت دانلود دقیق ترین و کاملترین شماتیک ، بر روی لینک ذیل کلیک نمایید :
    دانلود - دانلود و پشتیبانی ساخت پروژه تستر قطعات الکترونیکی (100% عملی)

jamalmusic و bahmangholami از این پست تشکر کرده اند.
  17. bahmangholami

تشکرهای دریافتی:
    11
    امتیاز دستاورد:
    3
    با سلام
    اون سوال اولی که باید مگا8 باشه تو بازار یافت نمیشه چون تولیدش چند سالی هست که متوقف شده .فقط میگن ATMEGA8Aهست

18. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    628
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    من فقط با مگا 8 ساده جواب گرفتم.

19. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    عجیبه تو شیراز که زیاده سری سادش

20. bahmangholami

تشکرهای دریافتی:
    11
    امتیاز دستاورد:
    3
    با سلام

همینطوری که تو پست قبلی هم گفتم .من این پروژه رو یک سال پیش به شکل متفاوت ساختم ....اینم لینک اشکاردستی 34- ترانزیستور تستر یا آزمایش کننده قطعات الکترونیک - کاردستی های عملی الکترونیک
    اما با atmega8aو مگا8 تنها تو شهر ما نبود.ولی خاطر نشان کنم که این پروژه کار کرد اما تو نشان دادن اعداد در هم برهم بود ووقتی یک المان رو اندازه میگرفتم اندازش رو درست نشون نمیداد . یک مقاومت رو اندازه میگرفتم دیود میاورد ..ودر ضمنا وقتی دستگاه رو روشن میکردم همیشه تصویری از ماسفت قدرت رو میاور مثل اینکه اون المان الان وصله......وغیره
    برا .همین من فکر کردم که مشکل من از نویز باشه چون تو اون pcbخیلی ساده طراحی شده وخبری از نویز گیر نیست .اما با atmega8a زده؟!اگه لطف کنید اون پروژه pdf.اون سایت رو بخونید و به من کمک کنید!
    و در اخر اینکه اگه میشه تصویری از نویز گیر فریت مهره رو برام بزارید البته روی مدار باشه و طریقه نصب ان روی مدار..؟

واینم فایل اون دستگاهی که از اون سایت گرفته وساختمش .... وضمنا پروگرمر من دست سازه؟!؟
    New folder (3)

آخرین ویرایش: ‏28 آوریل 2016
بارگذاری...

این بخش را به اشتراک بگذارید :