• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

آموزشی مدارشارژخورشیدی

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
440
Solar Charger Circuit Diagram
مدارشارژخورشیدی

این مداربا استفاده ازیک پیل خورشیدی 12 ولتی ویک تنطیم کننده ولتاژ IC LM317 کارمی کند.

پانلهای خورشیدی متشکل ازسلولهای خورشیدی که هریک 1.2 ولت می باشد.12ولت DC درخروجی توسط پانل برای شارژباطری بوجود می آید. VR برای ارایه یک ولتاژ9ولت برای باطری بین پایه تنظیم وزمین قرار می گیرد.

مقاومت R3 جریان شارژرامحدودمی کندووظیفه D2 جلوگیری ازتخلیه شدن باطری است.وقتی باطری پر است ترانزیستور T1 ودیودزنربه عنوان سویچ قطع کننده عمل می کنند.به طورمعمول وقتی T1خاموش است باطری شارژمی شود.

وقتی ترمینال ولتازباطری به بالاتراز 6.8 ولت افزایش یافت دیودزنروظیفه هدایت وتهیه جریان پایه T1 رادارد.

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
متصدی کانال انجمن در آپارات
کاربر VIP الماس
لایک ها
344
دمت گرم مدار خوبیه
به نظر من بیا دنبال به مدار باشیم که بازده پنل های خورشیدی رو ببره بالا چون بازده کمی دارن

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
440
دمت گرم مدار خوبیه
به نظر من بیا دنبال به مدار باشیم که بازده پنل های خورشیدی رو ببره بالا چون بازده کمی دارن
سلام میشه یک مقداربیشترتوضیح بدهید.

آخرین ویرایش:

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
861
با تشکر از محمدعلی جان بابت شماتیک مداری که قرار دادن.

دمت گرم مدار خوبیه
برای افزایش بازدهی ، از مدارات خطی نباید استفاده کرد چون تلفات حرارتی و به تبع تلفات جریان زیادی دارند که در زمینه پانل های خورشیدی بحث جریان مبحث بزرگ و مهمیه

پیشنهادم استفاده از مدارات سوئیچینگ هست که تلفات بسیار کم و بازهی بسیار زیادی دارند .
به عنوان مثال من 5-6سال پیش یک مدار سوئیچینگی رو ساختم که به دو عدد پانل 20 ولت 100میلی آمپری متصل می شد. ( البته مثل مدار محمدعلی جان متغیر نبود )
خروجی سوئچپینگ 5ولت بود یعنی 15ولت ،ولتاژ را کاهش می داد.
این 15 ولت در مدارات خطی به صورت گرما تلف می شود . اما در مدارات سوئیچینگ باعث تبدیل به جریان می شود .
یعنی مداری که ساختم در نتیجه دارای ورودی 200میلی آمپر 20 ولت ، و در خروجی 1000میلی آمپر 5ولت بود که به راحتی از آن برای شارژر مسافرتی استفاده میکردم .
مدار بسیار راحت و کوچکی هم بود ،تصویرشم هست :
DSC00008.JPG

DSC00055.JPG

تلاش کنید از مدارات سوئیچینگ در این زمینه استفاده کنید .