• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

کوپلینگ های انعطاف پذیر

در مجموع 1 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

sara5280

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
عضویت
30 November 2021
ارسال ها
3
لایک ها
0
محل سکونت
iran
انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر:

  • کوپلینگ میله ای beam coupling
  • کوپلینگ فکی jaw coupling
  • کوپلینگ فلنجی پین بوش bush pin coupling
  • کوپلینگ دنده ای gear coupling
  • کوپلینگ دیسکی disk coupling
  • کوپلینگ چهار شاخ universal joint
  • کوپلینگ دیسکی disk coupling
  • کوپلینگ زنجیری roller chain coupling
  • کوپلینگ های شبکه ای grid coupling

کوپلینگ میله ای
کوپلینگ های میله ای، می توانند انحراف شفت ها هنگام انتقال توان تصحیح کنند. این کوپلینگ ها یک تکه ساخته می شوند، بنابراین لقی آن ها نسبت به کوپلینگ های چند تکه کمتر است. مسیر مارپیچ روی کوپلینگ باعث انعطاف پذیری آن می شود.
کوپلینگ فکی با واسط پلیمری
این نوع کوپلینگ ها که از کوپلینگ های انعطاف پذیر میباشند از یک بخش الاستومری تشکیل شدند که ارتعاشات و ضربه ها را جذب می کند. علاوه بر آن توان انتقال آن بالا است و انحرافات شفت ها را جبران می کند.
کوپلیگ پین بوش
این کوپلینگ نیز مانند کوپلینگ فلنجی بصورت جفت استفاده می شود و از دو توپی فلنج دار تشکیل می شوند. تعدادی پین به وسیله ی یک مهره به فلنج محکم می شود؛ روی پین ها بوش های لاستیکی قرار میگیرد. این بوش لاستیکی در حین عملکرد شوک ها و ارتعاشات را جذب می کند. این کوپلینگ برای اتصال شفت هایی با انحراف زاویه ای یا محوری کم مورد استفاده قرار میگیرد.
کوپلینگ دنده ای
در کوپلینگ های دنده ای، گشتاور توسط دنده های کوپلینگ منتقل می‌شود؛ بنابراین این کوپلینگ ها توانایی انتقال توان های بالا را دارند. این کوپلینگ ها نسبت به انحراف زاویه ای و محوری بر اساس شکل پروفیل دنده، زاویه فشار و لقی انعطاف پذیری نسبتاً خوبی دارند. علت جبران انحرافات در این نوع کوپلینگ لقی بین دندانه های داخلی و خارجی می باشد. توپی این کوپلینگ ها از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است بطوریکه هر دو این قسمت ها دندانه دار ساخته می شوند. تعداد دندانه های قسمت های داخلی و خارجی مساوی می باشد.
کوپلینگ های یونیورسال یا چهار شاخ
این کوپلینگ ها با اتصال یونیورسال متصل می شوند و به چهار شاخ مشهورند. و به شفت های انتقال‌ قدرت این امکان را می دهند تا در زوایای مختلف نسبت به هم قرار بگیرند.
کوپلینگ های دیسکی
کوپلینگ دیسکی نوعی کوپلینگ انعطاف پذیر است که قابلیت انتقال گشتاور بین دو محور با وجود انحرافات را دارد. ظرفیت انتقال گشتاور و سرعت کاری این کوپلینگ ها بالاست. در این کوپلینگ ها گشتاور بوسیله دو دیسک نازک فلزی که هر کدام از لایه هایی تشکیل شدند بین پیچ ها منتقل میگردد. این دیسک ها قابلیت انعطاف پذیری دارند.
کوپلینگ زنجیری
این نوع کوپلینگ از دوچرخ دنده خورشیدی تشکیل شده که زنجیر روی آن قرار میگیرد. قدرت انتقال گشتاور این کوپلینگ ها بالا است ولی به نسبت در سرعت های کاری پایین کار می کنند. این نوع کوپلینگ ها به روانکاری نیاز دارند و برای جلوگیری از پاشش گیریس قابی دور کوپلینگ نصب می شود.
کوپلینگ شبکه ای
کوپلینگ های شبکه ای از دو توپی که روی هر کدام از شفت ها نصب می شوند، یک فنر فولادی و یک قاب تشکیل می شود. این فنر فولادی باعث جذب ارتعاشات و نیروهای ضربه ای وارد به سیستم می شود. و قاب مانع نشت روانکار می گردد. بین دو توپی فاصله کمی وجود دارد که باعث انعطاف پذیری نسبت به انحرافات می شود. این نوع کوپلینگ در مقابل انحراف شفت ها انعطاف پذیری نسبتاً کمی دارد.
منبع: فارکو