• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

علمی چرا لامپ کم مصرف کم نور می شود؟

در مجموع 1 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

z.mg

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
عضویت
25 October 2022
ارسال ها
1
لایک ها
0
محل سکونت
تهران
لامپ های کم مصرف محصول جدید بشر در زمینه نور و روشنایی با هدف تولید انرژی بیشتر و مصرف انرژی کمتر می باشد. ساختار و عملکرد این لامپ ها به این معنی است که یک ترانسفورماتور در پایین لامپ وجود دارد که به پیچی که به جریان الکتریکی متصل است متصل می شود. این مبدل ولتاژ ورودی را افزایش داده و نور بیشتری تولید می کند.
جریان الکتریکی به چندین صفحه الکتریکی به نام الکترود متصل است و این اتصال باعث می شود که الکترون ها با اتم های جیوه در لوله های سفید برخورد کرده و نازک شوند و سطح انرژی بالاتری ایجاد کنند. در این حالت اتم های جیوه ناپایدار می شوند و الکترون ها برای حفظ تعادل به حالت قبلی خود باز می گردند. این فرآیند فوتون های نور فرابنفش نامرئی را ایجاد می کند. این نور فرابنفش با لوله های رنگی نازک برخورد می کند و نور حاصله در رنگ این لوله ها دیده می شود.

امروزه با پیشرفت علم و فناوری راهکارهایی برای استفاده بهینه از انرژی ایجاد شده است که می توان از آنها برای حفاظت بهتر از محیط زیست و کاهش هزینه های عملیاتی استفاده کرد. قیمت لامپ کم مصرف به دلیل کارایی و بازدهی زیاد آن بیشتر از لامپ های معمولی میباشد.
لامپ های کم مصرف از اختراعات مفید بشر هستند که علاوه بر ایجاد نور بیشتر و آسیب کمتر به محیط زیست، مصرف برق کمتری نیز دارند. امروزه این لامپ ها جای مناسبی پیدا کرده اند و تقریبا می توان گفت جایگزین لامپ های رشته ای قدیمی شده اند.
استفاده از لامپ های کم مصرف علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق باعث کاهش آسیب هایی مانند مشکلات پوستی ناشی از تابش، گرم شدن مضاعف نور و آسیب به مردمک چشم در اثر ارتعاشات نور ناشی از لامپ های رشته ای می شود.
در این مقاله به معرفی بهترین انواع لامپ کم مصرف می پردازیم که در حال تبدیل شدن به محبوبیت و پرفروش ترین آنها هستند.

علت کم نور شدن لامپ کم مصرف

یکی از مهم ترین دلایل کاهش نور لامپ ال ای دی، خرابی لامپ است. طبیعتاً هر چه از چراغ های LED بیشتر استفاده شود، زودتر از بین می روند. تضعیف نور نیز مستقیماً با دما مرتبط است که تا حد زیادی توسط فناوری تراشه، فسفر و بسته بندی تعیین می شود. هر چه میزان تضعیف نور بیشتر باشد، LED سریعتر کم نور می شود و برای مدت طولانی روشن نمی شود. برخی از مهم ترین دلایل کاهش نور لامپ های LED عبارتند از:

1- تراشه LED:

کیفیت تراشه تعیین کننده بازده تبدیل الکترواپتیکال بوده و دلیل اصلی بازده نور است. این تراشه بدنه ساطع کننده نور LED است، بنابراین هنگامی که تراشه آسیب می بیند، روشنایی لامپ LED ضعیف می شود که به آن کم نور می گویند.

2- کیفیت فسفر ال ای دی:

هر چه راندمان فسفر بیشتر باشد، بازده نوری لامپ ال ای دی بیشتر می شود. افزایش بازده کوانتومی فسفر معمولاً با افزایش اندازه ذرات همراه است. افزایش اندازه ذرات باعث ایجاد رسوب جدی می شود که کنترل فرآیند توزیع لامپ های LED را دشوار می کند. توزیع قطر و اندازه ذرات توزیع فسفر در سیلیکاژل تأثیر کمی بر بازده نور دارد، اما تأثیر زیادی بر کیفیت آن دارد.

3- تولید ال ای دی:

چرا روش های بسته بندی متفاوتی در نظر گرفته می شود که باعث کم رنگ شدن نور ال ای دی و تاثیر بر روشنایی آن شود؟ اگر تراشه LED آسیب ببیند، روشنایی چراغ LED کم می شود. چراغ خاموش یا روشن خواهد شد. میزان این تفاوت به میزان مصرف جریان ال ای دی در حین کار، طراحی لامپ و محیطی که لامپ در آن استفاده می شود بستگی دارد. علاوه بر این می توان گفت که کیفیت نور ال ای دی عامل بسیار مهمی برای میزان نور است. فرآیند بسته بندی (سیلیکون) نیز بر میزان نور تأثیر می گذارد. مقدار متفاوت جذب نور از سیلیکاژل به طور غیر مستقیم بر عملکرد نور به دلیل ضریب شکست متفاوت تأثیر می گذارد. هر چه ضریب شکست بیشتر باشد، جذب نور بیشتر است. علاوه بر این، کیفیت مفتول‌های طلا، پرایمرها و چسب‌های نقره به دلیل تأثیر بر رسانایی و هدایت حرارتی بر رسانایی تأثیر می‌گذارند.

4- براکت:

مواد براکت (مثل مس، نقره، آهن و ...) روی اتلاف گرما تأثیر می گذارد و به طور غیرمستقیم بر عملکرد تراشه و همچنین راندمان نور تأثیر می گذارد: مواد شیشه بازتابنده مانند PPA، PCT، EMC، صافی و ضخامت زیر تصویر پوشش داده شده. نقره بازتابنده بر میزان استخراج نور تأثیر می گذارد. 5- نگهداری نادرست: عمر مفید چراغ های ال ای دی نه تنها به کیفیت، بلکه به نگهداری آنها نیز بستگی دارد. گرد و غبار پشت چراغ های LED را باید با یک پارچه خشک پاک کرد.

- مشخصات لامپ کم مصرف

میزان شارژ نوری
قدرت نور یک لامپ 20 وات تقریباً برابر با لامپ 100 وات است. بار نوری یک لامپ 100 وات حدود 1200 لومن و بار نوری یک لامپ کم مصرف 20 وات حدود 1200 لومن است.
توان مصرفی
یک لامپ کم مصرف 20 وات به اندازه یک لامپ 100 وات نور ساطع می کند، اما از 20 درصد انرژی یک لامپ 100 وات استفاده می کند، یعنی لامپ 100 وات است. لامپ مربوط به پنج لامپ کم مصرف 20 واتی است.
بهره نوری
در یک لامپ رشته ای، تنها 5 درصد انرژی به نور تبدیل می شود. به این معنی که این نوع لامپ دارای خروجی نور 12 لومن بر وات است در حالی که لامپ کم مصرف 20 وات دارای خروجی نور 60 لومن بر وات است. راندمان نوری بالا در انواع لامپ های کم مصرف به معنای مصرف انرژی کمتر و در نتیجه خروجی نور بیشتر با هزینه کمتر است.
عمر لامپ
عمر مفید لامپ های رشته ای حدود 1000 ساعت و حدود 8000 ساعت (یعنی 8 برابر) برای لامپ های کم مصرف است. عمر طولانی لامپ با جایگزینی کمتر بعدی به طور قابل توجهی هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد
تعویض آسان
لامپ های کم مصرف در ظرفیت های 20 وات و 11 وات با کلاهک های E 14 و E 27 به فروش می رسند زیرا نوع 20 وات به راحتی و بدون نیاز به تعمیر لامپ های 100 وات را جایگزین می کند و نوع 11 وات به راحتی جایگزین لامپ های 100 واتی می شود. و بدون نیاز به تعمیر لامپ یک شمع دارای توان خروجی 60 وات است. با این جایگزینی نه تنها روشنایی تغییر می کند، بلکه 80 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.
نور یکنواخت و بدون لرزش
به لطف عملکرد مدار استارت الکترونیکی با فرکانس بالا، نور تولید شده توسط لامپ کم مصرف در مقایسه با لامپ های فلورسنت معمولی با کیفیت بسیار بالا، تقریباً یکنواخت و بدون لرزش است. بنابراین علاوه بر دید آسان، کارایی، ایمنی و راحتی انسان را افزایش می دهد
راه اندازی بدون چشمک زدن
لامپ‌های فلورسنت معمولی که توسط بالاست‌های القایی تغذیه می‌شوند و در هنگام روشن و خاموش شدن چندین بار فلاش شروع می‌شوند. این مشکل با استفاده از مدار الکتریکی در لامپ های کم مصرف حل شد، به طوری که زمان روشنایی حدود 0.4 ثانیه بدون سوسو و مانند یک لامپ رشته ای معمولی است.
عدم ایجاد حرارتهای مزاحم
در لامپ های رشته ای که 95 درصد توان ورودی به گرما تبدیل می شود، افزایش دمای محیط در هنگام استفاده زیاد کاملاً مشهود و مشهود است. این مشکل باعث مصرف بیشتر انرژی الکتریکی برای خنک کردن محیط می شود. در حالی که در صورت استفاده از همین تعداد لامپ کم مصرف در این محیط، زمانی که مصرف انرژی برای روشنایی لامپ ها 20 درصد کاهش می یابد، به دلیل تولید حرارت کمتر این لامپ ها، هزینه تهویه مطبوع بسیار کاهش می یابد. . .
قدرت انتخاب رنگ
یکی دیگر از ویژگی های مهم لامپ کم مصرف، امکان انتخاب رنگ نورپردازی آن (نور آفتاب، مهتابی، کروماتیک) بسته به نیاز و استفاده مصرف کنندگان است. این ویژگی لامپ کم مصرف باعث شد تا بتوان از آن برای نورپردازی تزئینی استفاده کرد.
اثر استروبوسکوپی را از بین می برد
هنگام چرخش قطعات دستگاه، عملکرد لامپ های فلورسنت معمولی یا لامپ های تخلیه فشار قوی ممکن است باعث خطای دید شود به طوری که صفحات چرخان برای بیننده ثابت به نظر می رسند و این خطای دید خطراتی را برای کاربران ایجاد می کند.
 

موضوعات مشابه