• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

تفریحی تجربه مونتاژ 25 مدار SMD با آیسی سوخته !

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
867
سلام دوستان
خاطره ای که میخوام براتون تعریف کنم بر میگرده به دوران دبیرستان ،سال دوم

من چون از دوران راهنمایی و آشنایی از طریق درس حرفه و فن ،علاقه شدیدی به الکترونیک پیدا کرده بودم ،بیشتر وقت خودم رو با قطعات و ساخت مدارات و دستگاه های الکترونیکی می گذروندم ....
تا اینکه وارد دبیرستان شدم و وارد رشته مورد علاقم شدم

در سال دوم دبیرستان بود که دبیر درس الکترونیک بنده( جا داره ازشون تشکر کنم ؛جناب آقای حسین زاده ) متوجه علاقه مندی و توانایی من در بخش الکترونیک شد
بهم پیشنهاد داد که درس هام خوب بخونم و خدایی نکرده تابستون تجدیدی نیارم !:aiwan_light_acute:
دلیلش رو که پرسیدم فرمودن که برای تابستون من رو به شرکتی معرفی خواهند کرد تا تابستون اونجا کار کنم و چیزهای بیشتری یاد بگیرم .

تابستون که شد طبق معرفی دبیر محترم ،به شرکت وارد شدم و بعد از یک گزینش کاری ، وارد کار شدم .
چون مونتاژ کاری خوبی داشتم و دستانمم نمی لرزید ،کار بنده در بخش مونتاژ مدارات شروع شد .

یادم هست که از صبح تا عصر باید سر کار میبودم و برای هر ساعت 1400تومن می گرفتم !
و این مبلغ در سال احتمالا 1385 ،برای من بسیار زیاد بود و حتی نیازی نیز به این پول نداشتم ! و تا حق الزحمه خودم رو میگرفتم میرفتم کیک و دلستر و... میخریدم و بچه های شرکت مهمون میکردم :aiwan_light_drinks:

بعد از چند هفته ،خسته شدم... دوست داشتم بیشتر تفریح کنم تا تعطیلات تابستانم رو با کار کردن بگذرونم ،برای همین یکی از دوستان همکلاسیم رو آوردم پای کار و نصف دستمزدمو بهش میدادم که ظهر تا عصر اون بجای من سر کار باشه و من به تفریحاتم برسم:aiwan_light_gamer4::aiwan_light_gamer1:

بعد از چند روز ، کارفرما اومد و حدود 25تا آیسی SMD حدود 120 پین بهم داد و گفت روی PCB مونتاژ کنید .
خیلی تاکید کرد که مراقب مونتاژ کردن اونها باشم چون به صورت سفارشی این 25تا رو از آمریکا خریدن و به سختی و قیمت فراوان به دستشون رسیده :aiwan_light_dirol:

من هم تا ظهر حدود 15تا مدار رو با اون آیسی مونتاژ کردم و ظهر که شد رفتم و مابقی کار سپردم به دوستم:aiwan_light_secret:

فردای اون روز...تا وارد محل کار شدم...کارفرما :aiwan_light_ireful2:
من:aiwan_light_shok:
پرسیدم چی شده !

گفت 22تا مدار مونتاژ کردین ... فقط 2تاش کار میکنه !:aiwan_light_dash1:

گفتم تقصیر ما نیست...ما خیلی مراقب بودیم...اصلا اتصالی هم نداره... خودتون ببینین...:aiwan_light_sorry2:
گفتم شاید آیسی ها از اول خراب بودن ! :aiwan_light_to_take_umbrage:

گفت واستا خودم الان یکی مونتاژ میکنم ببینم :aiwan_light_paratrooper:

یکی مونتاژ کرد.... خدارو شکر مدار کار نکرد:aiwan_light_spiteful:
یکی دیگه هم مونتاژ کرد.....بازهم کار نکرد :aiwan_light_yess:

خیالم راحت شد...اصلا یک نفس عمیقی کشیدم و تو دلم :aiwan_light_party::aiwan_light_dance2::aiwan_light_dance4::aiwan_light_dance3:

خلاصه...
گوشی برداشت...زنگ زد آمریکا...همونجایی که خریده بودن
بعدش با ناراحتی اومد نشست رو صندلی ...انگار کشتی هاش غرق شده بود :aiwan_light_sorry:
گفتم چی شده ! چی شد؟ موضوع چی بود ؟

گفت تمام آیسی هامون سوخته....
گفتم برای چی؟!
گفت این آیسی ها به تماس با دست یا هویه حساس هستند
هر نوع جریان الکتریکی میتونه اونهارو خراب کنه

گفتن که باید هویه و هیتر اتصال به زمین باید می بود و برای مونتاژ باید از مچ بند ضد الکتریسیته استفاده می شد .

همینطور که می دونید ، یک مچ بند هایی هست که دارای سیم فنری هستند و دور مچ آن دستی که در حال مونتاژ کاری هستیم می بندیم بعد سیم آن را اتصال به زمین می کنیم ، و این کار باعث میشود جریان الکتریکی از بدن ما نیز به قطعات حساس الکترونیکی وارد نشود .
نمونه تصویر :
podsystem_180211-477268!1.jpg

خلاصه
موضوع به خیر و خوشی تموم شد چون پوست ما کنده نشد:aiwan_light_preved:

بجز این موارد ،تجربیات زیادی از اون کار و مشکلات مختلفش کسب کردم که بسیار برایم با ارزش هستند و به همین دلیل به همه عزیزان نوجوان پیشنهاد می کنم که واقعا کارآموزی ها و کارکردن در شرکت های مختلف مربوط به رشته درسیتون ،میتونه خیلی خیلی زیاد شمارو در زمینه گرایش کاریتون جلو بندازد ؛ از آنها فرار نکیند .

تجربیات و خاطرات بنده زیاد هستند و در فرصت های مناسب دیگر ، بازهم تعریف خواهم کرد. البته به شرط آنکه این خاطرات مورد توجه شما قرار گرفته باشد :aiwan_light_ok:

منتظر خاطرات علمی و شخصی شما نیز هستیم .
موفق و پیروز باشید