Template errors

• Template public:post_macros: Cannot call method isMemberOf on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:927)
  • Template public:post_macros: Cannot call method isMemberOf on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:927)
  • کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

در مجموع 3 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 0 نفر شامل 0عضو و 0مهمان در حال مشاهده این موضوع است

A

Amir79

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
با سلام عرض خسته نباشید... من شبیه همین مدار بالایی تون ساختم، داخلش از 2 تا 2n3055 استفاده کردم و ترانسش هم 12 ولت 3 آمپر هست. نمی دونم چرا توان خروجیش 20 واته،
بنظرتون 2 تا هم از این ترانزیستور با اینا موازی ببندم میشه توانش رو افزایش داد؟
با تشکر

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
853
با سلام عرض خسته نباشید... من شبیه همین مدار بالایی تون ساختم، داخلش از 2 تا 2n3055 استفاده کردم و ترانسش هم 12 ولت 3 آمپر هست. نمی دونم چرا توان خروجیش 20 واته،
با تشکر
سلام
نه هیچ مشکلی پیش نمیاد
فقط دقیقا باید مارک و تولید ترانزیستور یکی باشه
مثلا مارک فیلیپس در هر سالی یه مدل 2n3055 زده ، شما دقیقا باید از یک تولیدش برای موازی کردن استفاده کنید تا بهترین کارایی رو داشته باشه .

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
با تشکر
باسلام:
ترانزیستورها را چک کنید سالم باشد. اگر ترانزیستور ها نوسان نکنند، خروجی مشکل پیدا میکند.

و

وحید88

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
سلام ترانسفورماتور برای فرکانس برق شهر که حدودا 50 هرتز هست طراحی شده ولی ترانزیستور فرکانس نوسان سازیش خیلی بالاتره مثلا چند صد مگاهرتز بنابر این با افزایش تغییر شار مغناطیسی ولتاژ هم باید بالاتر از 220 باشد مثل آداپتور های سوییچینگ که با ترانس کوچک تر و اندازه کوچکتر توان بالاتری میدهند!!!

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
سلام ترانسفورماتور برای فرکانس برق شهر که حدودا 50 هرتز هست طراحی شده ولی ترانزیستور فرکانس نوسان سازیش خیلی بالاتره مثلا چند صد مگاهرتز بنابر این با افزایش تغییر شار مغناطیسی ولتاژ هم باید بالاتر از 220 باشد مثل آداپتور های سوییچینگ که با ترانس کوچک تر و اندازه کوچکتر توان بالاتری میدهند!!!
با سلام:
دوست عزیز:
فرکانس کار هسته آهنی حداکثر 20 کیلو هرتز میباشد. !!! هسته فریت بین 20 کیلو هرتز الی 2 مگا هرتز و هسته هوا از 2 مگا هرتز با بالاتر.

و

وحید88

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
درست میگین ترانسفورماتور معمولی با افزایش فرکانس راندمانش پایین میاد ولی در عنوان نوشتین ساخت مدار 12 ولت به 220 ولت
این کار کاربران را به اشتباه میاندازه که از این مدار به عنوان اینورتر استفاده کنند!!!

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
متصدی کانال انجمن در آپارات
کاربر VIP الماس
لایک ها
344
درست میگین ترانسفورماتور معمولی با افزایش فرکانس راندمانش پایین میاد ولی در عنوان نوشتین ساخت مدار 12 ولت به 220 ولت
این کار کاربران را به اشتباه میاندازه که از این مدار به عنوان اینورتر استفاده کنند!!!
دوست عزیز ذکر شده که برای روشن کردن مهتابی
در ضمن از این مدار میشه به عنوان اینورتر استفاده کرد ولی نه برای هر دستگاهی بخاطر موج غیر سینوسی که تولید میکنه این مدار در واقع اینورتره ولی نه موج سینوسی

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
با سلام:
ما اول باید معنی اینورتر را یاد بگیریم و سپس سپس قضاوت کنیم.!!! اینورتر ( INVERTER) به معنی معکوس کننده می باشد. کدام معکوس کننده ؟ معکوس کننده ای که ولتاژ D.C را به ولتاژ A.C تبدیل می کند. اما در این دسته بندی اینورتر های که فرکانس در فرکانس زیر 20 کیلو سیکل کار می کنند، از هسته آهنی E و I و Eو E و ... کار میکنند. مثلا ترانسقرمز رنگ بلند گو رادیو و ترانس آبی رنگ ترانس واسط رادیو ضبط ها با ـمپلی فایر پوش پول. که فرکانس کاری اینها تا 15 کیلو سیکل می رسد با همین هسته E و I . اما اینورتر های سویچینگ هایی هستند که در فرکانس مثلا 25 تا 40 کیلو سیکل کار می کند که هسته آهنی ندارند و بجای آن از هسته فریت استفاده میکنند. چون هسته فریت برای فرکانس بین 20 کیلو هرتز الی 2 مگا سیل می باشند. اگر نوشتم اینورتر 12 با 220ولت چون از ترانس 12 به 220 ولت استفاده کردم. و کاربردش را برای لامپ مهتابی 40 وات اشاره کردم. پس باید متوجه شده باشید که همین ترانس با هسته آهنی تا 20 کیلو سیکل را میتواند بدون مشکل کار کند.!!!

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
دوست عزیز، اولین اشتباه شما این است که فکر می کنید، این هسته ترانس ها فقط برای 50 سیکل طراحی شده است. هسته ترانس ها می توانید تا 20 کیلو سیکل کار کند. در اکثر ترانس های رادیو و ضبط های قدیمی که به غلط چوک بلند گوی قرمز رنگ و چوک آبی رابط آبی است دقیقا از هسته آهنی ماننده این ترانس ها درست شده است. ثانیا شما با چه ابزاری فرکانس را این مدار را اندازه گیری کرده اید که می فرمائید فرکانس بالاتر از چند صد مگا هرتز است.!!!

و

وحید88

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
با سلام مجدد نه دوست عزیز اشتباه کامنت اولم رو متوجه شدید من هدفم فقط اصلاح متن اصلی بود که نوشته بودید ساخت مدار 12 ولت به 220 ولت برای روشنایی 1 لامپ 40 وات مهتابی

فقط میخواستم بگم چون فرکانس کار ترانزیستور از برق شهر بالاتره ولتاژ از 220 بیشتره
آخه اصلا مهتابی با 220 روشن نمیشه ولتاژ اولیه بالا میخواد تا جریان داخل لامپ برقرار بشه همین!

و

وحید88

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
منظورم هسته ترانس نبود کل ترانس بود که طوری سیم پیچی شده که با 50 هرتز 12 ولت بده
چند صد هم فرکانس کار ترانزیستور هست و ترانس معمولی هسته آهنی با افزایش فرکانس از حد مشخص تلفات هم داره همین!

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
کاربر VIP الماس
لایک ها
344
با سلام مجدد نه دوست عزیز اشتباه کامنت اولم رو متوجه شدید من هدفم فقط اصلاح متن اصلی بود که نوشته بودید ساخت مدار 12 ولت به 220 ولت برای روشنایی 1 لامپ 40 وات مهتابی

فقط میخواستم بگم چون فرکانس کار ترانزیستور از برق شهر بالاتره ولتاژ از 220 بیشتره
آخه اصلا مهتابی با 220 روشن نمیشه ولتاژ اولیه بالا میخواد تا جریان داخل لامپ برقرار بشه همین!
دوست عزیز مهتابی برای روشن شدن به 440 ولت برق نیاز داره که اگر دقت میکردید و با دقت پست استاد تحیری رو میخونید
ایشون گفتند که خروجی این مدار در هر طرف به یکی از کنتاکت ها وصل شود یعنی 220 ولت اگر دو کنتاکت بشه میشه 440 ولت
من این مدار رو ساختم خروجی 220 ولت برقرار است و مهتابی به خوبی روشن می شود

ج

جواد 0

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
سلام و تشکر
من ترانس دوبل گیر نیاوردم و یه تکی 4 آمپر 12 ولت خریدم
لطفا بفرمایید بدون سیم پیچ 2 تایی که یکی برای فید بک هست چه راههایی هست که ترانزیستور را بایاس کرد؟
مثلا لامپ های کم مصرف cfl یه القاگر بزرگ داره (همون مکعبی شکل) و یه القاگر چنبره ای (فریت تیرویید) فکر کنم برای بایاس ترانزیستور ها از این استفاده میشه تا نوسان کنند
اگر روشی برای این کار هست بفرمایید چون انواع و اقسام روش ها برای نوسان سازی هست که خودتون بهتر میدونید مثل rc و lc و کوارتز و ... که هر کدام استفاده خودشو داره

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
با سلام:
شما جایی را اشتباه وصل کردید و گر نه نباید چنین اتفاقی بیفتد. نحوه وصل کردن را با توضیح شکل بفرمائید تا از روی بستن شکلتان علت را بگویم.

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
سلام و تشکر
لطفا بفرمایید بدون سیم پیچ 2 تایی که یکی برای فید بک هست چه راههایی هست که ترانزیستور را بایاس کرد؟
مثلا لامپ های کم مصرف cfl یه القاگر بزرگ داره (همون مکعبی شکل) و یه القاگر چنبره ای (فریت تیرویید) فکر کنم برای بایاس ترانزیستور ها از این استفاده میشه تا نوسان کنند
اگر روشی برای این کار هست بفرمایید چون انواع و اقسام روش ها برای نوسان سازی هست که خودتون بهتر میدونید مثل rc و lc و کوارتز و ... که هر کدام استفاده خودشو داره
باید ترانس شما 3 سر باشد تا بتوانید از این روش استفاده کنید و اگر نه شما باید یک اوسیلاتور 12ولت 50 هرتز مربعی بسازید و سپس تقویت جریان کنید و پس از تقویت جریان خروجی را به دو سر ترانس بدهید که هزینه زیادی دارد و مقرون به صرفه نمی باشد. یا یک ترانس دیگر بخید و یا با یک مشابه سه سر تعویض کنید.

م

م ه 56

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
با سلام:
شما جایی را اشتباه وصل کردید و گر نه نباید چنین اتفاقی بیفتد. نحوه وصل کردن را با توضیح شکل بفرمائید تا از روی بستن شکلتان علت را بگویم.
سلام نه اشتباه نکردم دوباره چک کردم اولا ترانسها همه سالم اند ساده اس ترانس اول در پریز برق هست و خروجی 12 میده و خروجی 12 وارون به ترانس بعدی میخوره و من باهاش یه لامپ رشته ای رو با حدودا 50 وات روشن میکنم با نور خوب ولی همین ولتاژ تقریبا 220 رو دوباره وقتی وارون میدم به 2 سر قسمت 12 ولت ترانس بعدی تا حدودا 4000 بشه حالت اتصال کوتاه میشه و به شدت فشار روی ترانس ها و سیمها میاد.

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
سلام نه اشتباه نکردم دوباره چک کردم اولا ترانسها همه سالم اند ساده اس ترانس اول در پریز برق هست و خروجی 12 میده و خروجی 12 وارون به ترانس بعدی میخوره و من باهاش یه لامپ رشته ای رو با حدودا 50 وات روشن میکنم با نور خوب ولی همین ولتاژ تقریبا 220 رو دوباره وقتی وارون میدم به 2 سر قسمت 12 ولت ترانس بعدی تا حدودا 4000 بشه حالت اتصال کوتاه میشه و به شدت فشار روی ترانس ها و سیمها میاد.
با سلام:
باز هم ازروی شکل توضیح ندادید. آیا خروجی220 ولت ترانس سومی را به ورودی 12 ترانس وصل میکنید.؟؟؟

م

م ه 56

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
با سلام:
باز هم ازروی شکل توضیح ندادید. آیا خروجی220 ولت ترانس سومی را به ورودی 12 ترانس وصل میکنید.؟؟؟
با سلام مجدد
بله عرض کردم دربالا از اولی 12 ولت دومی 220. خروجی 220 ترانس دومی را به 12 سومی وصل میکنم باز هم امتحان کردم این بار خروجی ترانس اول رو روی 6 ولت گذاشتم سیم ها کمتر داغ کردند (سیم ها برای عبور جریان قدرت کافی دارند ) موفق شدم 4000 بگیرم و به فیلامان های یه لامپ کم مصرف (هر طرف یکی ) صرفا برای آزمایش وصل کردم و با نور ملایم و نسبتا کم نور روشن شد ولی همونطور که گفتم به شدت حالت اتصال کوتاه داره و راندمان بسیار پایین هست.

ج

ج 0

کاربر ثبت نام نکرده
مهمان انجمن 220ولت
با سلام :
بله این گونه مدارات در حالت بی باری و وصل نبودن لامپ ولتاژ بالا و تولید صدا می کنند اما با وصل شدن لامپ صدای آن ها بطور چشم گیری پائین می آید.
سلام من هم آزمایش کردم و ولتاژ بالا رفت ولی صدای جز جز مانند بگید بخاطر چه هست آیا صدای جرقه زدن داخل ترانس هست ؟

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
کاربر VIP الماس
لایک ها
344
سلام من هم آزمایش کردم و ولتاژ بالا رفت ولی صدای جز جز مانند بگید بخاطر چه هست آیا صدای جرقه زدن داخل ترانس هست ؟
خیر علت بوجود آمدن صدا در ترانسفورماتور ارتعاش ورق های هسته در زمان اعمال ولتاژ سینوسی است. چند نکته مهم در خصوص سطح صدا (نویز) ترانسفورماتور: ۱.عامل بوجود آمدن صدا در ترانسفورماتور هسته است. ۲. عمده صدای ترانسفورماتور در زمان اعمال ولتاژ شنیده می شود و تفاوت بین صدای ترانس در حالت تانسیون و بار کامل تنها چند دسی بل (کمتر از ۵dB) است. ۳. ساختار هسته به خصوص نوع، جنس و چینش هسته از عوامل مهم تولید صدا در ترانسفورماتور است.
جرقه ای درکار نیست