• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گردد. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

ساختنی طراحی وساخت یک منبع تغذیه 1.2 ولت الی 32 ولت

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
با سلام :
در این پست شما را با طراحی و ساخت یک منبع تغذیه 1.2 الی 35 ولت 3 آمپر با حداقل ترین قطعات اما حداکثر کارایی آشنا می کنم. آی سی مورد نظر از نوع LM317K می باشد ( آی سی قابلمه ای با پکیچ T.O 3 ماننده بدنه ترانزیستور 3055 ) که یک آی سی از نوع 3 آمپر می باشد و حتما باید روی هیت سینک نصب شود. سایر قطعات در متن نقشه توضیح داده شده است . سوالی بود در خدمتم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
اقای تحیری مداری ندارین که از صفر شروع بشه؟
با سلام : مدارات زیادی دارم، اما باید آن ها را پیدا و با توضیحات در متن نقشه آن ها را در آینده نزدیک آپلود کنم. البته این هم مدار خوبیست چون ما معمولا هیچ مصرف کننده ای نداریم که زیر 1.2 ولت کار کند.

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
متصدی کانال انجمن در آپارات
کاربر VIP الماس
لایک ها
327
دست شما درد نکند اگر پیدا کردین بزارین ما هم استفاده کنیم

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
کاربر VIP الماس
لایک ها
327
yk5v_1.2_30v_power.png

سلام جناب تحیری من این مدار شما را ساختم و ترانس 24 زدم و به جای اون خازن سرامیکی همون مقدار و ولتاژ رو خازن الکترولیتی زدم و منفیشو پایین زدم سمت منفی خازن های الکترولیتی ولی 34 ولت ثابت میده مدار و هر چی ولوم رو میچرخونم تغییری نمیکنه مشکل چیه؟

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
کاربر VIP الماس
لایک ها
327
مشکل حل شد خازن سرامیکی هم گذاشتم جناب تحیری ولی چرا حداقل ولتاز مدار 8.5 ولته؟

یه مشکل دیگش هم اینه که ترانس در حالت بی باری یکم داغ میشه و ولوم در ولتاژ بالای 18 ولت بعد از یه مدت دود میکنه وبعد قطع میشه و بعد یه مدت دوباره دود میکنه!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

علی احمدی

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
81
یه مشکل دیگش هم اینه که ترانس در حالت بی باری یکم داغ میشه و ولوم در ولتاژ بالای 18 ولت بعد از یه مدت دود میکنه وبعد قطع میشه و بعد یه مدت دوباره دود میکنه!
سلام
مدارت رو زدی داغونش کردی....اگه یادت باشه یه عکس از میز کارم بود اونماز همین ای سی317هستش حالا فقط تعدا خازنا فرق می کنه (خازن واسه کاهش ریپله تاثیر دیکه ای نداره یکمم فاشر رو کم می کنه)خیلی وقته سالمه تاحالا هم خراب نشه البته بنده بیشتر از15ولت بهش ندادم ترانسی که شما دی سی کردی احتمالا ولتاژش زیادشده (دی سی بشه زیاد میشه)تا 30ولت فک نکنم مشکلی واسه ای سی پیش بیاد یه جا 28ولت حداکثر زده بود
ولوم نباید دود کنه ولم رو عوضش کن بازم دود کرد مشکل از ای سیه(یه تغذیه دیگه ساخته بودم ولتاژ زیاد بهش دادم همین مشکلو داشتم...)
واسه افزایش جریانشم می تونی از یه ترانزیستور tip2955استفاده کنی خیلی راحت....موفق باشی

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
کاربر VIP الماس
لایک ها
327
ممنون جناب احمدی ولی مداره کلا نابود شد انشاءالله بعدی

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
مشاهده پیوست 993
سلام جناب تحیری من این مدار شما را ساختم و ترانس 24 زدم و به جای اون خازن سرامیکی همون مقدار و ولتاژ رو خازن الکترولیتی زدم و منفیشو پایین زدم سمت منفی خازن های الکترولیتی ولی 34 ولت ثابت میده مدار و هر چی ولوم رو میچرخونم تغییری نمیکنه مشکل چیه؟
با سلام :
آی سی رگولاتور شما خراب شده باید آن را تعویض کنید

meschi

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
7
با سلام :
در این پست شما را با طراحی و ساخت یک منبع تغذیه 1.2 الی 35 ولت 3 آمپر با حداقل ترین قطعات اما حداکثر کارایی آشنا می کنم. آی سی مورد نظر از نوع LM317K می باشد ( آی سی قابلمه ای با پکیچ T.O 3 ماننده بدنه ترانزیستور 3055 ) که یک آی سی از نوع 3 آمپر می باشد و حتما باید روی هیت سینک نصب شود. سایر قطعات در متن نقشه توضیح داده شده است . سوالی بود در خدمتم.

با سلام استاد گرامی
من این مدار و بدون ترانزیستور ساختم یعنی 1 امپر
ولی ی مشکل دارم . وقتی از ترانس دوبل 12 ولت استفاده میکنم خروجی از 1.3 تا 32 ولت دارم و مدار درست کار میکنه ولی وقتی از ترانس 24 ولت تک استفاده میکنم خروجی از 1.3 تا 8 یا 9 ولت بیشتر نمیشه یعنی ولوم بعد از 9 ولت بی جهت باز میشه و تغیری نمیکنه . چرا اینطوریه . چرا بین دو تا ترانس تفاوت هست ؟

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
با سلام استاد گرامی
من این مدار و بدون ترانزیستور ساختم یعنی 1 امپر
ولی ی مشکل دارم . وقتی از ترانس دوبل 12 ولت استفاده میکنم خروجی از 1.3 تا 32 ولت دارم و مدار درست کار میکنه ولی وقتی از ترانس 24 ولت تک استفاده میکنم خروجی از 1.3 تا 8 یا 9 ولت بیشتر نمیشه یعنی ولوم بعد از 9 ولت بی جهت باز میشه و تغیری نمیکنه . چرا اینطوریه . چرا بین دو تا ترانس تفاوت هست ؟
باسلام:
1- خروجی ترانس 24 ولت شما چند آمپر است.؟
2- خروجی ترانس جفت 12 ولت شما چند آمپر است.؟

meschi

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
7
باسلام:
با سلام
خروجی ترانس 24 1 امپر
خروجی ترانس جفت 12 3 امپر

meschi

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
7
باسلام:
با سلام
ضمنا استاد وقتی بار بهش وصل میکنم ( ی لامپ ترمز خودرو ) ایسی خیلی داغ میکنه مجبور شدم از هیت سینگ خیلی بزرگ استفاده کنم . مساحت هیت سینگ ب اندازه 100 برابر سطح ایسیه .که بازم بقدری داغ میشه که دست نمیشه بهش زد . ولی وقتی زیر بار نیست هیت سینگ خنکه ؟ چرا ؟

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
با سلام
ضمنا استاد وقتی بار بهش وصل میکنم ( ی لامپ ترمز خودرو ) ایسی خیلی داغ میکنه مجبور شدم از هیت سینگ خیلی بزرگ استفاده کنم . مساحت هیت سینگ ب اندازه 100 برابر سطح ایسیه .که بازم بقدری داغ میشه که دست نمیشه بهش زد . ولی وقتی زیر بار نیست هیت سینگ خنکه ؟ چرا ؟
با سلام:
وقتی از ترانس 24 ولت 1 آمپر استفاده می کنید توان شما می شود 24 ولت آمپر یا به عبارتی دیگر 24 وات. اما وقتی از ترانس دوبل 12 ولت فقط از دو سر خروجی آن استفاده می کنید, یعنی از یک ترانس 24 ولت 3 آمپراستفاده می کنید که می شود 72= 24×3 ولت آمپر یا وات. و این بدان معنی می باشد که که در حالت 24 ولت یک آمپر شما به اندازه 1/3 توان ترانس دوبل 12 ولت 3 آمپر استفاده می کنید. پس طبیعیست که باید افت ولتاژشدید در آن حالت داشته باشید.

meschi

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
7
با سلام:
وقتی از ترانس 24 ولت 1 آمپر استفاده می کنید توان شما می شود 24 ولت آمپر یا به عبارتی دیگر 24 وات. اما وقتی از ترانس دوبل 12 ولت فقط از دو سر خروجی آن استفاده می کنید, یعنی از یک ترانس 24 ولت 3 آمپراستفاده می کنید که می شود 72= 24×3 ولت آمپر یا وات. و این بدان معنی می باشد که که در حالت 24 ولت یک آمپر شما به اندازه 1/3 توان ترانس دوبل 12 ولت 3 آمپر استفاده می کنید. پس طبیعیست که باید افت ولتاژشدید در آن حالت داشته باشید.
با سلام
ممنون . ولی چرا با ترانس 24 . ولتاژ تا 7 یا 8 ولت بیشتر نمیشه . یعنی مثل ترانس جفت 12 ولتاژ تا 32 ولت نشون نمیده .
با ترانس جفت 12 . ولتاژ تا 32 ولت نشون میده
با ترانس تک 24 . ولتاژ تا 7 ولت نشون میده
چرا ؟

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
با سلام
ممنون . ولی چرا با ترانس 24 . ولتاژ تا 7 یا 8 ولت بیشتر نمیشه . یعنی مثل ترانس جفت 12 ولتاژ تا 32 ولت نشون نمیده .
با ترانس جفت 12 . ولتاژ تا 32 ولت نشون میده
با ترانس تک 24 . ولتاژ تا 7 ولت نشون میده
چرا ؟
با سلام:
اگر شما خروجی هر دو ترانس را پس از یک سو سازی با پل دیود و نصب یک خازن الکترولیت بدون وصل کردن به بار خارجی با ولت متر اندازه گیری کنید, ولتاژ خروجی هر دو ترانس تقریبا یک سان و حدود 32 ولت می شود. اما اگر یک بار خارجی یا یک مقاومت یک سان و یک وات مشخص به هر دو ترانس بدهید, خروجی ترانس 24 ولت شما بشدت افت می کند اما خروجی ترانس دوبل 3 آمپر شما خیلی خیلی کم تر فقط بخاطر این اختلاف توان.!!! لطفا,آزمایش کنید و نتیجه را برای کاربران گزارش کنید.