• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

آموزشی راه اندازی lcd های کاراکتری

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

اسمیت

کاربر فعال
کاربر فعال
عضو انجمن 220ولت
عضویت
8 April 2016
ارسال ها
51
لایک ها
55
راه اندازی lcd های کاراکتری :

LCDهای کاراکتری در انواع مختلف در بازار موجود می باشند ولی پرکاربردترین آن ها LCD های 1*16، 2*16 و 4*16 موجود می باشند و در مدارات دیجیتال برای نمایش حروف، اعداد و کاراکترهای خاص به کار می روند. برای راه اندازی و استفاده از LCD باید ابتدا برنامه ی مناسب به یک میکروکنترلر داده شود و سپس LCD به صورتی که در زیر گفته شده به سخت افزار متصل گردد.LCD دارای 16 پایه می باشد و معمولا پایه های 1 و 16 نشانه گذاری می شوند تا کاربر بتواند آن ها را از هم تشخیص دهد. کاربرد هر کدام از پایه ها و نحوه ی اتصال آن ها هم به صورت زیر است.

1) پایه ی VSS که باید به زمین مدار وصل شود.

2) پایه ی VDD که باید به مثبت منبع تغذیه وصل شود. منبع تغذیه برای LCD های نوعی موجود باید حدود 5 ولت باشد و در صورت امکان از خروجی یک تنظیم کننده ی ولتاژ تامین شود.

3) پایه ی VEE برای تنظیم شدت رنگ LCD است که باید با استفاده از یک مقاومت به زمین مدار متصل شود. هر چه مقدار مقاومت کوچکتر باشد، کاراکترهای نمایش داده شده روی LCD پر رنگ تر دیده خواهند شد.
( بهتر است از یک پتانسیومتر استفاده شود تا مقاومت مورد نظر تعیین شود )


4)RS

5)EN

6)RW

پایه های 4 تا 6 برای تنظیم کاربری LCD هستند و در کاربرد های معمولی می توان پایه های 4 و 6 را یه VCC و پایه ی 5 را به GND وصل کرد. با این وجود عمدتا این پایه ها به پایه های متناظر روی میکروکنترلر وصل می شوند.

7-14) این پایه ها پایه های DATA هستند و به پایه های متناظر روی میکروکنترلر متصل می شوند. میکروکنترلر ها برای ارسال اطلاعات به LCD از 4 خط استفاده می کنند که به پایه های 14-11 روی LCD متصل می شوند.

15) برای تامین روشنایی LCD استفاده می شود و به آند مجموعه LEDهای پشت LCD وصل است. این پایه باید به مثبت منبع تغذیه وصل شود. ولتاژ 5 ولت برای تغذیه ی این مدار مناسب است و ولتاژهای بالاتر باعث داغ شدن LCD می شود.

16) مکمل پایه ی 15 است و در واقع کاتد LEDهای یاد شده است که باید به زمین مدار وصل شود.

**) در مورد دو پایه ی آخر لازم است گفته شود که استفاده از آن ها هم باعث داغ شدن LCD می شود و هم توان مصرف می کند. به این ترتیب بهتر است با استفاده از یک کلید ترانزیستوری ساده پایه ی 15 را تنها زمانی وصل کرد که نیاز به خواندن LCD داربم و در مواقع کار عادی مدار، این پایه قطع باشد.

در مواردی که نیاز به روشن بودن دائمی LCD داریم می توانیم با استفاده از مقاومت مناسب جریان LEDها را محدود کنیم.
 
آخرین ویرایش: