• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

اسمیت

کاربر فعال
کاربر فعال
عضو انجمن 220ولت
لایک ها
55

در این آزمایش با استفاده از لامپ و وسایل اندازه گیری، ولتاژ سیم پیچ اولیه و ثانویه ترانسفورماتور مقایسه می شود.

وسایل لازم:

• دو عدد مولتی متر با صفحه مدرج AC، و (1 A,5 A,5 v)
  • یک جفت هسته آهنی و گیره
  • دو لامپ (2.5 ولت و 0.3 آمپر) با نگهدارنده
  • دو رشته سیم مسی روکش دار با انتهای لخت و 200 cm
  • 4 عدد رابط برق 4 mm
  • منبع تغذیه کم ولتاژ

ایمنی:

اگر از منبع تغذیه کم ولتاژ همه منظوره استفاده می کنید، ممکن است دانش آموزان ولتاژ اولیه را به مقدار بیش تر از2 V افزایش دهند.

در اصل، ولتاژ ثانویه می تواند بیش تر از دو برابر ولتاژ اولیه باشد. در عمل، قطع جریان ناشی از اضافه بار قبل از خطرناک شدن ولتاژ ثانویه اتفاق می افتد.

دستور آزمایش:

a) ده دو ر(10) سیم عایق بندی شده را دور یکی از بازوهای هسته C شکل بپیچید. با این کار، یک سیم پیچ اولیه تشکیل می دهید.
b) بیست و پنج دور (25) سیم عایق بندی شده را دور یکی از بازوهای هسته C شکل بپیچید. این یک سیم پیچ ثانویه است.
c) این دو هسته آهنی را به هم وصل کنید تا یک ترانسفورماتور تشکیل دهید.
d) انتهای سیم پیچ ثانویه را به یک لامپ متصل کنید.
e) انتهای سیم پیچ اولیه را به قطب AC منبع تغذیه متصل کنید. لامپ دوم را نیز به طور موازی به آن متصل کنید.
f) کلید را بزنید؛ هر دو لامپ باید روشن شوند، اما لامپ دوم باید درخشان تر باشد.

g) مانند شکل، ولت متر و آمپر متر را به سیم پیچ اولیه متصل کنید و به اعداد آن ها دقت کنید.
h) آمپرمتر و ولت متر را به سیم پیچ ثانویه وصل کنید و به اعداد دقت کنید.

نکات تدریس:

1) گرچه جریان اولیه، کم تر از 1 آمپر است، بهتر است از آمپرمتری در رنج 5 آمپر استفاده کنید. ممکن است برای مشاهده اثر اندازه گیری ها در مدار اولیه، لامپ را از سیم پیچ ثانویه جدا کنید؛ بنابراین باید از آمپرمتر در محدوده 1 آمپری استفاده کنید.

2) می توانید گیره دو هسته آهنی را به آرامی از هم جدا کنید. دقت کنید که هیچ اتصال الکتریکی بین مدار سیم پیچ اولیه و ثانویه وجود نداشته باشد. آن ها فقط با میدان مغناطیسی در هسته ها به هم اتصال پیدا کرده اند.

3) ترانسفورماتور افزاینده و کاهنده در شبکه های توزیع الکتریسیته برای تغییر ولتاژ خروجی از یک ایستگاه برق (مثلا 25 kV ) به کار می روند؛ این ترانسفورماتورها برای انتقال ولتاژ بالا (مثلا 132 یا 400 کیلو ولت) و کاستن مجدد آن برای مصارف خانگی، کارخانجات و اداره ها (مثلا 230 V ) استفاده می شوند. ولتاژهای بالاتر روی خطوط برق، فرایند انتقال را بهینه تر می کنند.

انواع ترانسفورماتور

آخرین ویرایش:

اسمیت

کاربر فعال
کاربر فعال
عضو انجمن 220ولت
لایک ها
55
یک سوال دارم ..
ایا ترانسفورماتور افزاینده 12 به 220 هم توی بازار وجود داره .. ؟ راستش من تا حالا ندیدم

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
متصدی کانال انجمن در آپارات
کاربر VIP الماس
لایک ها
344
یک سوال دارم ..
ایا ترانسفورماتور افزاینده 12 به 220 هم توی بازار وجود داره .. ؟ راستش من تا حالا ندیدم
والا من خودمم ندیدم ولی میگن هست شما یه 220 به 12 بگیر معکوس استفاده کن

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
با سلام :
ترانس 220 ولت به 12 ولت را اگر به صورت معکوس استفاده کنیم می شود ترانس افزاینده 12 ولت به 220 ولت. زیرا هر ترانس کاهندی که بصورت معکوس مورد استفاده قرار گیرد می شود ترانس افزاینده.

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
با سلام :
بله نظر شما کاملا درست است. هر ترانسی که به صورت معکوس مورد استفاده قرار گیرد می شود ترانس افزاینده.

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078

در این آزمایش با استفاده از لامپ و وسایل اندازه گیری، ولتاژ سیم پیچ اولیه و ثانویه ترانسفورماتور مقایسه می شود.

وسایل لازم:

• دو عدد مولتی متر با صفحه مدرج AC، و (1 A,5 A,5 v)
  • یک جفت هسته آهنی و گیره
  • دو لامپ (2.5 ولت و 0.3 آمپر) با نگهدارنده
  • دو رشته سیم مسی روکش دار با انتهای لخت و 200 cm
  • 4 عدد رابط برق 4 mm
  • منبع تغذیه کم ولتاژ

ایمنی:

اگر از منبع تغذیه کم ولتاژ همه منظوره استفاده می کنید، ممکن است دانش آموزان ولتاژ اولیه را به مقدار بیش تر از2 V افزایش دهند.

در اصل، ولتاژ ثانویه می تواند بیش تر از دو برابر ولتاژ اولیه باشد. در عمل، قطع جریان ناشی از اضافه بار قبل از خطرناک شدن ولتاژ ثانویه اتفاق می افتد.

دستور آزمایش:

a) ده دو ر(10) سیم عایق بندی شده را دور یکی از بازوهای هسته C شکل بپیچید. با این کار، یک سیم پیچ اولیه تشکیل می دهید.
b) بیست و پنج دور (25) سیم عایق بندی شده را دور یکی از بازوهای هسته C شکل بپیچید. این یک سیم پیچ ثانویه است.
c) این دو هسته آهنی را به هم وصل کنید تا یک ترانسفورماتور تشکیل دهید.
d) انتهای سیم پیچ ثانویه را به یک لامپ متصل کنید.
e) انتهای سیم پیچ اولیه را به قطب AC منبع تغذیه متصل کنید. لامپ دوم را نیز به طور موازی به آن متصل کنید.
f) کلید را بزنید؛ هر دو لامپ باید روشن شوند، اما لامپ دوم باید درخشان تر باشد.

g) مانند شکل، ولت متر و آمپر متر را به سیم پیچ اولیه متصل کنید و به اعداد آن ها دقت کنید.
h) آمپرمتر و ولت متر را به سیم پیچ ثانویه وصل کنید و به اعداد دقت کنید.

نکات تدریس:

1) گرچه جریان اولیه، کم تر از 1 آمپر است، بهتر است از آمپرمتری در رنج 5 آمپر استفاده کنید. ممکن است برای مشاهده اثر اندازه گیری ها در مدار اولیه، لامپ را از سیم پیچ ثانویه جدا کنید؛ بنابراین باید از آمپرمتر در محدوده 1 آمپری استفاده کنید.

2) می توانید گیره دو هسته آهنی را به آرامی از هم جدا کنید. دقت کنید که هیچ اتصال الکتریکی بین مدار سیم پیچ اولیه و ثانویه وجود نداشته باشد. آن ها فقط با میدان مغناطیسی در هسته ها به هم اتصال پیدا کرده اند.

3) ترانسفورماتور افزاینده و کاهنده در شبکه های توزیع الکتریسیته برای تغییر ولتاژ خروجی از یک ایستگاه برق (مثلا 25 kV ) به کار می روند؛ این ترانسفورماتورها برای انتقال ولتاژ بالا (مثلا 132 یا 400 کیلو ولت) و کاستن مجدد آن برای مصارف خانگی، کارخانجات و اداره ها (مثلا 230 V ) استفاده می شوند. ولتاژهای بالاتر روی خطوط برق، فرایند انتقال را بهینه تر می کنند.

انواع ترانسفورماتور

با سلام :
یکی از راه های بسیار ساده تشخیص اولیه و ثانویه یک ترانس معمولا با اهمتر اندازه گیری می شود. ثانویه دارای اهم کم تر و اولیه ترانس دارای اهم بیش تری می باشد.

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

مدیر ارشد انجمن ها
عضو کادر مدیریت
مدیریت تبلیغات سایت
متصدی کانال انجمن در آپارات
کاربر VIP الماس
لایک ها
344
یکی از راه های بسیار ساده تشخیص اولیه و ثانویه یک ترانس معمولا با اهمتر اندازه گیری می شود. ثانویه دارای اهم کم تر و اولیه ترانس دارای اهم بیش تری می باشد.
ممنون آقای تحیری من خیلی چیز ها از شما یاد گرفتم

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
440
اسمیت جان ممنون پستت خیلی خوب وروان هست واقعا جای این نوع آموزش ها کم است.

اسمیت

کاربر فعال
کاربر فعال
عضو انجمن 220ولت
لایک ها
55
با تشکر از دوستان
..
درسته میشه از ترانس کاهنده در موقیعت برعکس استفاده کرد ولی برای این گزینه تولید نشده
مثلا اگه از یه ترانس 220 به 12 ( کاهنده ) بخوایم در موقیعت برعکس استفاده کنیم مشکلی پیش نمیاد
ولی جریان انچندانی به ما نمیده
اگر امپر خروجی همین ترانس مذکور 1 باشه ( یک امپر ) .. در موقیعت برعکس ولتاز بیشتر میشه و به 220 میرسه ولی امپر خروجی قابل قبول نیست که میشود ( تقریبا 50 میلی امپر )

ترانسی که برای افزاینده تولید بشه سطح مقطع سیم ها در اولیه و ثانویه مورد توجه قرار میگیره و بر اساس امپر و ولتاز خروجی تعیین میشه
پس ترانس افزاینده ترانسی که بغیر افزایش ولتاز به مقدار لازم هم جریان بده به طور مثال یک امپر
که به احتمال ترانس بزرگی میشه ..
( اگه درست فکر کنم )

اسمیت

کاربر فعال
کاربر فعال
عضو انجمن 220ولت
لایک ها
55
حالا یه سوال دیگه دارم .. با تشکر
مثلا من یه ترانس دارم که یک امپر خروجی به من میده
و اگر بیشتر از یک امپر ازش جریان بکشم سیم پیچ ها میسوزن ( لاک سیم میسوزه و همچنین سیم پیچ ها اتصالی کرده و در نهایت سیم ذوب و قطع میشه )

حالا سوال من اینجاست نوع خروجی من به طور مثال اتصال کوتاه میشه
حالا برای اینکه ترانس نسوزه و مقدار معینی جریان خروجی داشته باشم حین اتصال کوتاه شدن خروجی باید چیکار کنم
خب کودک درون من میگه خب از یه رگلاتور جریان استفاده کن ( رگلاتوری که با مدار خاصی جریان رو کنترل میکنه )
ولی مشکل اینجاست .. خروجی من مثلا 220 ؟ اینو که نمیشه با رگلاتور تنظیم کرد ؟

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
ممنون آقای تحیری من خیلی چیز ها از شما یاد گرفتم
با سلام :
در کشور های پیشرفته افراد با مطالعه بیش تر علم، دانش و تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار می دهند و به این می گویند : مدیریت دانش. امید وارم این فرهنگ زیبا، در کشور ما هم گسترش پیدا کند. با آرزوی موفقیت برای شما

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
حالا یه سوال دیگه دارم .. با تشکر
مثلا من یه ترانس دارم که یک امپر خروجی به من میده
و اگر بیشتر از یک امپر ازش جریان بکشم سیم پیچ ها میسوزن ( لاک سیم میسوزه و همچنین سیم پیچ ها اتصالی کرده و در نهایت سیم ذوب و قطع میشه )

حالا سوال من اینجاست نوع خروجی من به طور مثال اتصال کوتاه میشه
حالا برای اینکه ترانس نسوزه و مقدار معینی جریان خروجی داشته باشم حین اتصال کوتاه شدن خروجی باید چیکار کنم
خب کودک درون من میگه خب از یه رگلاتور جریان استفاده کن ( رگلاتوری که با مدار خاصی جریان رو کنترل میکنه )
ولی مشکل اینجاست .. خروجی من مثلا 220 ؟ اینو که نمیشه با رگلاتور تنظیم کرد ؟
با سلام :
برای جلوگیری از سوختن ترانس که معمولا با جریان کشی بالاتر از توان خود اتفاق می افتد فقط از فیوز متناسب با جریان ترانس استفاده می شود.

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
با تشکر از دوستان
..
درسته میشه از ترانس کاهنده در موقیعت برعکس استفاده کرد ولی برای این گزینه تولید نشده
مثلا اگه از یه ترانس 220 به 12 ( کاهنده ) بخوایم در موقیعت برعکس استفاده کنیم مشکلی پیش نمیاد
ولی جریان انچندانی به ما نمیده
اگر امپر خروجی همین ترانس مذکور 1 باشه ( یک امپر ) .. در موقیعت برعکس ولتاز بیشتر میشه و به 220 میرسه ولی امپر خروجی قابل قبول نیست که میشود ( تقریبا 50 میلی امپر )

ترانسی که برای افزاینده تولید بشه سطح مقطع سیم ها در اولیه و ثانویه مورد توجه قرار میگیره و بر اساس امپر و ولتاز خروجی تعیین میشه
پس ترانس افزاینده ترانسی که بغیر افزایش ولتاز به مقدار لازم هم جریان بده به طور مثال یک امپر
که به احتمال ترانس بزرگی میشه ..
( اگه درست فکر کنم )
با سلام :
هر ترانسی چه بصورت کاهنده و یا افزاینده مورد استفاده واقع شود 10 الی 15 درصد توان تلفاتی دارد. و جابجایی توان در یک ترانس ایده آل فقط از نظر تئوری صفر می باشد.
چون خروجی ترانس شما 12 ولت 1 آمپر است، پس توان این ترانس می شود 12 ولت آمپر( بدون در نظر گرفتن کوسینوس فی).
حالا اگر بصورت معکوس یا 12 به 220 ولت استفاده کنید 54 = 12 ÷ 220 یعنی ولتاژ خروجی شما 220 ولت می باشد اما جریان می شود 54 میلی آمپر. واین یک چیز غیر عادی نمی باشد. ( بدون در نظر گرفتن توان تلفاتی)
اگر می خواهید ترانس شما 12 ولت را به 220 ولت 1 آمپر تبدیل کند، شما باید از یک ترانس افزاینده 12 ولت 18.5 آمپری استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

اسمیت

کاربر فعال
کاربر فعال
عضو انجمن 220ولت
لایک ها
55
با سلام و تشکر
یه سوال دیگه دارم :
اگر ما یه ترانس داشته باشیم حالا چه افزاینده چه کاهنده . و اونو به ولتاژ ورودی وصل کنیم
و از خروجی ترانس استفاده نکنیم ایا در سیم پیچ اولیه ترانس جریانی مصرف میشه ؟
از اونجا که سیم پیچ اولیه مخصوصا در ترانس های کاهنده مقاومت بیشتری داره با اتصال به ولتاز توی خود سیم پیچ اولیه جریانی بوجود میاد ؟ ایا جریان مصرف میکنه ؟

در صورتی که بخوایم جریان خروجی ترانس رو کنترل و کاهش بدیم ایا بغیر استفاده از فیوز که بیشتر کار محافظت از ترانس رو بر عهده داره .. میشه از مقاومت( توان بالا ) سری شده استفاده کرد ؟

ایا وجود این مقاومت روی ولتاز خروجی ما تاثیر نمیذاره .. با فرض اینکه مصرف کننده ما یه مقاومت و با حضور این مقاومت کنترل جریان یه تقسیم مقاومتی بوجود میاد و ولتاز افت میکنه نسبت به مقادیر مقاومت ها ؟

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,078
با سلام و تشکر
یه سوال دیگه دارم :
اگر ما یه ترانس داشته باشیم حالا چه افزاینده چه کاهنده . و اونو به ولتاژ ورودی وصل کنیم
و از خروجی ترانس استفاده نکنیم ایا در سیم پیچ اولیه ترانس جریانی مصرف میشه ؟
جواب : بله ترانس های کاهند بدون وصل به بار خارجی جریان کمی مصرف می کنند
از اونجا که سیم پیچ اولیه مخصوصا در ترانس های کاهنده مقاومت بیشتری داره با اتصال به ولتاز توی خود سیم پیچ اولیه جریانی بوجود میاد ؟ ایا جریان مصرف میکنه ؟
جواب : بله جریان مصرف می کند.

در صورتی که بخوایم جریان خروجی ترانس رو کنترل و کاهش بدیم ایا بغیر استفاده از فیوز که بیشتر کار محافظت از ترانس رو بر عهده داره .. میشه از مقاومت( توان بالا ) سری شده استفاده کرد ؟
جواب : بله می توانید از مقاومت توان بالا برای کم و زیاد کردن جریان در خروجی استفاده کنید.
ایا وجود این مقاومت روی ولتاز خروجی ما تاثیر نمیذاره .. با فرض اینکه مصرف کننده ما یه مقاومت و با حضور این مقاومت کنترل جریان یه تقسیم مقاومتی بوجود میاد و ولتاز افت میکنه نسبت به مقادیر مقاومت ها ؟
جواب : مقاومت کنترل سری با مقاومت داخلی بار تشکیل یک تقسیم مقاومتی را می دهند. اما اگر کنترل جریان در حد کم تر از 5 میلی آمپر باشد می توانید از مقاومت مولتی ترن یا یا پتانسیومتر معمولی استفاده کنید.