• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

آموزشی بهترین زمان برای سرویس و یا تعویض لاستیک خودرو

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
عضویت
25 February 2016
ارسال ها
647
لایک ها
1,089
محل سکونت
تهران تهران پارس
بهترین زمان برای سرویس و یا تعویض لاستیک خودرو

با این دیدگاه و با توجه به اهمیت لاستیک در ایمنی خودرو تصمیم گرفتیم در این گزارش به صورت تخصصی‌ تر به بحث لاستیک خودرو بپردازیم تا از این طریق دانش عمومی در این زمینه افزایش پیدا کند و شاید بتوان از این طریق از بروز حوادث جلوگیری کرد. چه زمانی باید لاستیک ماشین خود را سرویس کنیم؟

اطلاعات در مورد خدمات لاستیک :

تنظیم باد :

تنظیم باد را حتی الامکان باید صبح انجام شود قبل از این که وسیله نقلیه شما حرکت زیادی کرده باشد، چون براثر گرم شدن لاستیک فشار باد آن مقدار کمی زیاد می شود.

بالانس ( بالانس نبودن در سرعت های مختلف ) :


در صورت لرزیدن فرمان خودرو شما در سرعت های 60، 80 و 120 کیلو متر احتمال بالانس نبودن چرخ های خودرو شما می باشد. نکته قابل توجه آن است که بالانس تنها برای لاستیک های نو نمی باشد بلکه برای لاستیک های کارکرده نیز می باشد. اگر فرمان خودرو شما در سرعت km ۶۰ بلرزد بالانس چرخ های شما بسیار خراب است و اگر در سرعت km 80 بلرزد بالانس چرخ های شما باز هم خراب است و اگر در سرعت km ۱۲۰ بلرزد بالانس چرخهای شما کمی خراب است. لرزش در سرعت زیر km ۶۰ احتمال خراب جلوبندی را نشان می دهد. فرمان خودروی که در سرعت km ۱۰۰ بلرزد احتمال خرابی جلو بندی و خرابی چرخ های عقب خودرو شما می باشد لازم به ذکر است که این موضوع در خودرو پراید بیش تر خود را نشان می دهد ، در خودرو های پژو خرابی چرخ های عقب در سرعت km ۱۴۰ فرمان خودرو را به لرزش در می آورد . نکته دیگر آن که اگر در ابتدای حرکت در سرعت km ۲۰ تا km ۴۰ فرمان خودرو شما بلرزد خرابی چرخ های جلو خودرو شما می باشد ، باید دانست که خرابی چرخ ها بر اثر دو پوست شدن ، پله کردن ویا ترمز شدید زدن می باشد .

جابجایی چرخ ها در هر 20 هزار کیلومتر :

انجام این کار به صورت عقب و جلو کردن چرخها و بالانس نمودن آن ها باعث می شود که چرخ های خودرو شما طول عمر بیشتر داشته باشند .

در هنگام تعویض چرخهای خودرو ترجیهاً لاستیک های نو را در رینگ های جلو بیندازید.

بهترین زمان برای تعویض لاستیک:

همانطور که پاهای شما بعد از یک پیاده روی طولانی خسته و رنجور می‌شوند، لاستیک های خودروی شماهم به مرور زمان فرسوده می‌شوند. اما آیا این فرسودگی دراثر عادات بد رانندگی بوجود می‌آید؟ معمولا این طور نیست، بلکه استفاده از لاستیک ها به طور طبیعی می‌تواند به بالارفتن سن آن ها منجرشود. از سوی دیگر لاستیک های معیوب درهنگام رانندگی می‌توانند شرایط مصیبت باری را برای شما رقم بزنند، باعث شوند کنترل خودرو از دست شما خارج شود یا باعث شوند در وسط جاده گیر بیافتید و نتوانید سر موقع به مقصد برسید. بهترین راه برای جلوگیری از وقوع این حوادث، پیش بینی شرایط لاستیک های خودرو و تعویض آن ها قبل از این که اتفاق بدی برای شما حادث شود، می‌باشد. البته اگر به صورت دوره ای خودرو را برای کنترل نزد مکانیک و آپاراتی می‌برید، درصورت نیاز، او به شما گوشزد خواهد کرد که لاستیک ها را تعویض کنید. اما روش هایی هم وجود دارد که خودتان بتوانید به راحتی وضعیت لاستیک های خودرو را تشخیص دهید. در زیر ما ۵ علامت هشدار را برای شما ذکر خواهیم کرد که با دیدن آنها می‌توانید مطمئن شوید لاستیکها باید تعویض شوند یا خیر:

1- عمق آج لاستیک ها :

آج لاستیک های خودرو هرگز نباید کوتاهتر از ۱٫۶ میلیمتر باشد. اگر منطقه محل زندگی شما دارای جاده‌هایی صاف و اکثراً بارانی و برفی است، بهتر است این میزان را دو برابر در نظر بگیرید. می‌توانید از ابزارهای مخصوصی که برای اندازه گیری عمق آج استفاده می‌شوند بهره ببرید، اما یک روش قدیمی‌هم برای اندازه گیری عمق لاستیک بدون خرج حتی یک ریال وجود دارد. درحقیقت دراین روش باید از یک سکه (پول خرد) استفاده کنید و آن را به داخل آج لاستیک (شیار) فرو کنید. به راحتی می‌توانید با اندازه گیری میزان فرو رفته سکه در داخل شیار، تخمین بزنید که آیا به لاستیک جدید نیاز دارید یا خیر.
2- نوار شاخص فرسودگی آج ها :

لاستیک های جدید قابلیت جدیدی دارند که در لاستیک های قدیمی‌شاهد آن نبودیم. نوار شاخصی بر روی این لاستیک ها وجود دارد که هنگامی‌که لاستیک نو باشد، نامرئی هستند و یا به سختی می‌توان آنها را دید،اما به مرور زمان، با فرسوده شدن لاستیک، قابل مشاهده خواهند شد. این نوارها به صورت لاستیک هایی صاف که عمود بر جهت آج ها هستند، مشاهده می‌شوند. اگر بیش از یک یا دو تا از اینها بر روی لاستیک قابل مشاهده هستند، مطمئن باشید لاستیک خودرو باید تعویض شود. این علائم مخصوصاً وقتی که لاستیک خودرو خیس و تمیز باشد یا از گودالی پر از آب بیرون بیایید به خوبی مشخص است. اما بهتراست باز هم از همان ترفند سکه که قبلا توضیح دادیم برای اطمینان استفاده کنید.

3- هشدار هایی که نشان می دهند شما به لاستیک های جدید نیاز دارید:

همه مشکلات لاستیک به آج خودرو مربوط نمی‌شود بلکه ممکن است مشکلاتی در کناره لاستیک هم وجود داشته باشد. خوشبختانه خیلی راحت می‌توان نگاهی به کناره‌های لاستیک انداخت و از مشکلات احتمالی مطمئن شد. به دنبال شکاف یا بریدگی در قسمت کناری لاستیک باشید. شیارهایی که قابل دیدن با چشم غیرمسلح هستند خطرناکند. این علائم نشان دهنده آن است که ممکن است لاستیک شما به زودی پنچر شود (یا ازآن بدتر ممکن است لاستیک خودرو شما بترکد) بنابر این اگر مشکل لاستیک شما در قسمت کناری جدی است، لاستیک خودرو را تعویض کنید.

4- بالا آمدگی یا تورم لاستیک در ثسمت های به خصوص :

گاهی اوقات سطح بیرونی لاستیک به مرور زمان ضعیف می‌شود. نتیجه این امر، بالا آمدن لاستیک در آن نقطه به گونه ای متمایز از سطح صاف لاستیک خواهدبود، در واقع چیزی شبیه به آنوریسم در رگهای خونی را شاهد خواهیم بود. این ضعیف شدن سطح لاستیک در یک نقطه می‌تواند منجر به ترکیدگی ناگهانی لاستیک خودرو شود و اگر قبل از بروز مشکل، لاستیک خودرو را تعویض نکنید، ممکن است به جای این که به خاطر آنوریسم به بیمارستان بروید، مجبورشوید دراثر حوادث بعد ازترکیدگی لاستیک به بیمارستان مراجعه کنید.

5- لرزش های زیاد :

وجود لرزش در خودرو درهنگام رانندگی، تاحدودی غیر قابل اجتناب است، مخصوصاً اگر بر روی جاده‌هایی با آسفالت بد رانندگی کنید، اما بعد از چند وقت که با خودرویتان رانندگی کنید، می‌توانید میزان طبیعی لرزش را تشخیص دهید. در صورتی که لرزش خودرو زیاد است، عوامل زیادی می‌توانند علت آن باشند. یکی از این عوامل می‌تواند بالانس نبودن لاستیک های خودرو باشد، یا این که مشکلی درکمک فنر خودروی شما وجود داشته باشد. اما این لرزش می‌تواند در نتیجه وجود مشکلی در داخل لاستیک شما هم باشد. حتی اگر لاستیک خودرو منشا این مشکل نباشد، لرزش های مداوم می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در لاستیک خودرو شود. بنابراین اگر خودروی شما به ویژه در جاده‌های بد لرزش های شدیدی دارد حتما خودرو را به یک مکانیک ماهر نشان دهید.
 

elenak81

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
عضویت
14 June 2018
ارسال ها
3
لایک ها
0
مفید بود ممنون

 
آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
عضویت
25 February 2016
ارسال ها
647
لایک ها
1,089
محل سکونت
تهران تهران پارس
با سلام:
کاربر گرامی ، هنگامی که پستی مورد پسند شما بود، فقط روی گزینه کلمه می پسندم در سمت چپ پائین پست ها کلیک کنید و ازایجاد پست های اضافه خود داری فرمائید. با آرزویموفقیت برای شما.