• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
عضویت
15 February 2016
ارسال ها
460
لایک ها
440
محل سکونت
تهران
وقتی برق‌ها می‌رود، چراغ برق محله تان ایراد پیدا می‌کند یا به هر علت دیگری دسترسی به برق ندارید برای روشنایی سراغ چه چیزی می‌روید؟ احتمالاً جواب شما هم مثل خیلی‌های دیگر باتری است. اما باتری‌ها زود تمام می‌شوند و پیدا کردن آنها در تاریکی کلی دردسر دارد. آب همه جا و همیشه در دسترس است (البته اگر درست مصرف کنیم) تابحال به آن فکر کرده اید؟. در این ساختنی به شما می‌آموزیم که چطور از آب به عنوان الکترولیت استفاده کنید و چراغ قوه ای بسازید که با آب کار میکند.


تصور کنید ساعت دیواری تان با آب کار کند؛ به این ترتیب دیگر لازم نیست باتری بخرید و به محیط زیست هم کمک کرده اید. در این ساختنی اصول کلی ساخت برق با آب را هم می‌آموزید و با کمی‌حوصله و خلاقیت می‌توانید خودتان را از شر باتری‌ها و شارژ چند باره آنها خلاص کنید.

این چراغ قوه با آب معمولی ۳۰ دقیقه کار میکند و اگر هم از آب و نمک استفاده کنید، این زمان به ۲ ساعت افزایش پیدا میکند.

این چراغ قوه چطور کار می‌کند؟
این چراغ قوه نوعی باتری به نام سلول گالوانی است که در آن دو نوع فلز مختلف بکار می‌رود که با یک پل نمکی بهم وصل می‌شوند. این نوع باتری هم مثل باتری‌های معمولی کار میکند اما از آب به عنوان الکترولیت استفاده می‌کند. خروجی ولتاژ این نوع باتری‌ها بسیار ضعیف است و حتی برای روشن کردن یک LED هم کافی نیست. برای رفع این مشکل از یک مدار ژول دزد استفاده شده تا LED‌ها با ولتاژ ضعیف هم روشن شوند.

البته این چراغ قوه با آب روشن نمی‌شود بلکه آب در این میان نقش الکترولیت را ایفا میکند که جایگزین مواد شیمیایی سمی‌می‌شود که در باتری‌های معمولی بکار می‌رود.

اگر اهل ماجراجویی در طبیعت هستید می‌توانید این چراغ قوه را بسازید و به کوله سفری تان اضافه کنید تا هیچوقت در کوه و جنگل بدون نور نمانید.

ساخت این چراغ قوه بسیار راحت است و می‌تواند یک کاردستی یا پروژه فوق العاده باشد که هم چیزهای زیادی به شما می‌آموزد و هم معلم تان را حسابی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در این ویدیو می‌توانید نحوه کار چراغ قوه و طرز ساخت آن را ببینید:


گام اول : وسایل و ابزار موردنیازوسایل موردنیاز
لوله PVC به طول ۱۰ سانتیمتر
سرپیچ PVC (متناسب با قطر لوله)
برد LED سه تایی
مهره یا سیم پیچ چنبری
ترانزیستور NPN (مدل ۲N3904)
مقاومت یک کیلواهمی‌(۴/۱ وات)
نوار از جنس مس و روی
سیم مگنت و سیم مسی
۴ ورق دستمال کاغذی ضخیم
یک ورق استات ۴ در ۴ سانتیمتری
ابزار موردنیاز
انبردست، سیم چین، دم باریک و …
هویه
چسب حرارتی
نوار تفلون
چسب قطره ای
گام دوم : سلول‌های برق را آماده کنیدسلول‌های برق منبع اصلی تامین برق چراغ قوه شما هستند. برای ساخت این سلول‌ها به دو نوار فلزی نیاز دارید که یکی از آنها برای کاند و دیگری برای آند است. نوار مسی انرژی مثبت و نوار روی انرژی منفی را تامین خواهد کرد.

دستمال کاغذی‌ها را دور نوار مسی بپیچید تا به سومین دستمال برسید.

بعد از اینکه به دستمال سوم رسیدید، شروع به پیچیدن دستمال دور نوار روی کنید تا به آخرین و پنجمین دستمال برسید.

حالا کمی‌سیم فلزی دور سلول برق بپیچید تا خیس شدن دستمال آسیبی به دستگاه نزند.

برای بالای سلول‌های برق باید یک قرقره پیدا کنید (یا بسازید) که کاملاً داخل سرپیچ PVC چفت شود. دو شکاف روی آن ایجاد کنید تا نوارهای فلزی از آن عبور کنند.

هر دو نوار فلزی را از سوراخ‌های قرقره رد کنید با استفاده از اپوکسی، چسب قطره ای یا چسب حرارتی سوراخ‌ها را خوب بپوشانید تا ضد آب شوند.

گام سوم : مدار ژول دزد را مونتاژ کنید

 

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
عضویت
15 February 2016
ارسال ها
460
لایک ها
440
محل سکونت
تهران
مدار ژول دزد چیست؟
مدار ژول دزد مداری است که به شما کمک می‌کند با استفاده از یک جریان بسیار ضعیف هم LED‌ها را روشن کنید. با استفاده از این مدار میتوان استفاده بیشتری از باتری‌های ضعیف کرد.

اگر اهل ساختنی‌های الکترونیکی باشید حتماً پیش از این با مدار ژول دزد سر و کار داشته اید. قبلاً در 220ولت ساخت مدار ژول دزد را خوانده اید و برای این مرحله از ساخت چراغ قوه می‌توانید از آن آموزش ساخت استفاده کنید.

اگر با طرز ساخت و مونتاژ مدار ژول دزد آشنایی دارید، کافی است دیاگرام‌های بالا را دنبال کنید. برای ساخت چراغ قوه باید مدارتان جمع و جور باشد و به همین خاطر ترانزیستور را زیر برد LED لحیم کرده ایم و سیم پیچ چنبری هم بالای آن جا گرفته است.

گام چهارم : سلول‌های برق و مدار ژول دزد را ترکیب کنید

حتماً تا به اینجا متوجه شده اید که این چراغ قوه شامل دو پروژه اصلی است (مدار ژول دزد و سلول‌های برق) که به ترتیب کار می‌کنند و باعث روشن شدن چراغ می‌شوند.

در این مرحله سیم‌ها سلول برق را به مدار ژول دزد لحیم کنید و سپس کمی‌چسب قطره ای دور سرپیچ بزنید. دست آخر هم رفلکتور LED را به سرپیچ تان لحیم کنید.

گام پنجم: سیلندر ذخیره آب را آماده کنید

لوله PVS 10 سانتیمتری را بردارید و یک ورق استات کوچک به آن بچسبانید. به این ترتیب می‌توانید میزان آب باقیمانده در چراغ را چک کنید.

گام ششم: چراغ قوه را پر از آب کنیدحالا باید چراغ قوه را پر کنید و تا کارتان تمام شود.

دقت کنید : آب معمولی بیشتر از ۳۰ دقیقه چراغ قوه را روشن نگه نمی‌دارد و چون فاقد الکترولیت است. بهتر است از محلول آب و نمک استفاده کنید تا نور چراغ قوه بیشتر و با دوام تر شود. سرکه هم گزینه خوبی برای مخلوط کردن با آب است چون حاوی الکترولیت است.

در زیر میتوانید لیست محلول‌های امتحان شده با چراغ قوه و کارایی آنها را بخوانید :

آب معمولی : ۰٫۵ تا ۰٫۶ ولت – ۴۰۰ میلی آمپر
آب نمک : ۰٫۶ تا ۱ ولت – ۶۰۰ میلی آمپر
سرکه : ۰٫۸ تا ۱٫۲ ولت – ۸۵۰ میلی آمپر
نوشابه بدون گاز : ۰٫۹ تا ۱٫۱ ولت – ۷۰۰ میلی آمپر
چراغ قوه آماده است
حالا می‌توانید با یک انرژی پاک و ارزان همه جا را روشن کنید. این چراغ قوه می‌تواند در شرایط اضطراری کمک زیادی به شما بکند و نیاز شما به باتری از بسیار کم کند.

اگر ایده ای برای بهتر شدن این ساختنی دارید آن را با سایر خواننده‌های ساختنی در میان بگذارید.

منبع

نویسنده : عاطفه اسدزاده