1. کاربر مهمان عزیز ؛ اولین سال همراهی شمارا در انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت تبریک عرض می نماییم . امید است با عضویت و فعالیت و مداومت در تبادل اطلاعات در این انجمن علمی ،بازهم شاهد حضور مستر شما باشیم .
    بستن اطلاعیه
  2. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

آموزشی ساخت منبع تغذیه 0 الی 30 ولت 3 آمپر

شروع موضوع توسط علی تحیری ‏22 نوامبر 2016 در انجمن مدارات آنالوگ

1. علی تحیری

علی تحیری ***** کاربر علمی و تخصصی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    540
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    کارشناس الکترونیک از کشور آمریکا
    با سلام :
    در این پست نقشه یک منبع تغذیه 0 الی 30 ولت 3 آمپر را برای شما آپلود می کنم. کلیه قطعات در بازار به راحتی یافت می شود. ترانس دستگاه باید 30 ولت 3 آمپر باشد. سوالی بود در خدمتم. ترانزیستور حتما باید روی هیت سینک نصب شود.

30V-3A-adjustable-redulator-using-LM723.JPG

MohammadReza245539 و MehranChamani از این پست تشکر کرده اند.
    بارگذاری...
  2. MehranChamani

MehranChamani مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیریت کل انجمن ها مدیریت کل فروشگاه

تشکرهای دریافتی:
    587
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مهندسی تکنولوژی الکترونیک
    سلام مهندس
    با تشکر از شما معرفی این مدار با ارزش
    سوالی داشتم
    واقعا این آیسی میتونه از 0ولت تا 30ولت تغییر بده یا از 1.2ولت تا 30 ولت است ؟
    سوال دوم
    به نظر میاد آیسی تلفات حرارتی بالاتی داشته باشد ، بهتر نیست از ترانس با جریان 4یا 5 آمپر برای ورودی استفاده کرد تا تلفات جریان به صورت حرارت در آیسی ، باعث کمبود جریان در خروجی نشود ؟!
    با تشکر

3. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    540
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام :
    بله آی سی 723 از صفر تا 30 ولت را کنترل می کند، اما در بعضی کاتالوگ ها 1.2 ولت را. ولی این تفاوت مشکلی ندارد. چون ما هیچ مصرف کننده زیر 1.2 ولت نداریم چون خروجی آی سی به ورودی ترانزیستور MJ3001 با ظریب تقویت یا بتای 4000 می رود، یعنی اگر به ورودی این ترانزیستور 1 میلی آمپر بدهیم، جریان خروجی 4000 میلی آمپر یا 4 آمپر می شود، در نتیجه فشاری به آی سی جهت گرم شدن وارد نمی شود. لازم به ذکر است اگر خروجی این آی سی را بدون تقویت ترانزیستور و بطور مستقیم بخواهیم استفاده کنیم توان ما صفر تا 30 ولت 150 میلی آمپر می شود.

آخرین ویرایش: ‏23 نوامبر 2016
    MohammadReza245539 و MehranChamani از این پست تشکر کرده اند.
  4. MehranChamani

MehranChamani مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیریت کل انجمن ها مدیریت کل فروشگاه

تشکرهای دریافتی:
    587
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    بسیار عالی !
    تو تمامی مدارات منابع تغذیه ، این بهترین مداری هست که دیدم
    ساده و کاربردی و عالی
    با تشکر

5. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    186
    امتیاز دستاورد:
    43
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    با تشکر از مدار خوب و کاربردی جناب تحیری ولتاژ خازن های الکترولیتی و خازن های سرامیکی چقدر باشند؟

6. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    540
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام :
    ولتاژ کار خازن ها را 50 ولت در نظر بگیرید. ( چون خروجی ترانس 30 ولت است و پس از یک سو سازی و نصب خازن به حدود 42 ولت می رسد).

7. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    540
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام :
    جناب مهندس چمنی عزیز، اینجاب همیشه سعی می کنم، چه مداراتی که خودم طراحی کنم و یا در جایی دیگر مشاهده کنم، که با حداقل قطعات، ارزانی و فراونی قطعات و ساده بودن مدارات است برای کاربران عزیز این سایت تهیه کنم.

MehranChamani و MohammadReza245539 از این پست تشکر کرده اند.
  8. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    587
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    بله شاهد این امر هستیم و قطعا به همین شکل است.
    خیلی سپاسگذاریم که در شاخه الکترونیک ، بخش آموزش و تبادل اطلاعات رو در پیش گرفتید .

9. handsome

handsome کاربر ثبت نام نکرده مهمان انجمن 220ولت

سلام مهندس جان،ممنون اززحماتت،دراین مدارچگونه ولتاژدلخواهمان رابرای استفاده تنظیم میکنیم مثلا چگونه ولتاژراروی پنج ویابیشتروکمتربذاریم؟

10. MehranChamani

تشکرهای دریافتی:
    587
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مرسی دوست عزیز
    ولی این مدار حاصل زحمات مهندس تحیری عزیز است
    برای تغییر ولتاژ باید ولوم R1 که مقدارش 10K هست رو تغییر دهیم .
    جهت مشخص شدن ولتاژ خروجی ، باید از یک مولتی متر یا ولت متر کمک بگیریم .
    موفق باشید

11. imannn

imannn کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    14
    امتیاز دستاورد:
    3
    تحصیلات:
    دانشجو
    با درود فروان بر استاد گرامی استاد این مدار فوق العادس هم ارزان هم کار امد ینی بهترین مداری بود ک دیده بودم تا ب حال فقط استاد اگر یه ولت متر و امپر متر دیجیتال براش قرار دهیم خیلی بی نهایت عالی میشه یه نگاهی به این فایل ک اپلود کردم بندازید ببینید چطوره میشه در این مدار استفادش کرد و یه منبع تغذیه بی نقص داشت ممنونتون میشمبا درود فروان بر استاد گرامی استاد این مدار فوق العادس هم ارزان هم کار امد ینی بهترین مداری بود ک دیده بودم تا ب حال فقط استاد اگر یه ولت متر و امپر متر دیجیتال براش قرار دهیم خیلی بی نهایت عالی میشه یه نگاهی به این فایل ک اپلود کردم بندازید ببینید چطوره میشه در این مدار استفادش کرد و یه منبع تغذیه بی نقص داشت ممنونتون میشم http://s9.picofile.com/file/8281749000/Voltmeter_Ammeter.rar.html

12. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    540
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    در سایت های فروشگاه قطعات الکترونیکی، شما می توانید از یک آمپر متر و ولتمتر دیجیتال پنلی( دو میتر در داخل یک پکیج با قیمت حدود 17500 تومان) استفاده کنید. بصورت 4 گوش روی جعبع منبع تغذیه بدون پیچ و مهره وصل می شود. نقشه های ارسالی شما را مشاهده کردم اما پیشنهاد نمی کنم، چون اگر بخواهید بسازید، چند برابر قیمت آماده می شود. اما میتر پنلی آماده فقط 3 پین دارد، یک سیم مشترک ولت و آمپر یک خروجی آمپر متر و یک سیم وصل به ولتاژ مثبت خروجی، راحت و بی دردسر.!!!

13. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    540
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    با توجه به سادگی، راحتی و ارزانی یک نشان دهنده ولت و آمپر برای یک منبع تغذیه، شکل زیر یک نشان دهنده ال سی دی پنلی ولت و آمپر است که ولتاژ D.C را تا 100 ولت و آمپر D.C را تا 10 آمپر نشان می دهد و با قیمت 22500 تومان در فروشگاه های سایت الکترونیکی بفروش می رسد.

PANNEL VA.JPG

MehranChamani از این پست تشکر کرده است.
  14. imannn

imannn کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    14
    امتیاز دستاورد:
    3
    تحصیلات:
    دانشجو
    بله استاد حرفتون درسته خیلی ممنون از راهنماییتون

15. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    540
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    زمانی اقدام به ساخت یک وسیله کنید، که مشابه آماده آن جنس حداقل چند برابر آماده آن باشد، اما زمانی که قیمت جنس آماده و شکیل 1/2 مشابه قیمت آماده جنس است، منطقی ترین راه خرید است.

MohammadReza245539 از این پست تشکر کرده است.
بارگذاری...

7کاربر در مجموع از این موضوع بازدید داشته اند

این بخش را به اشتراک بگذارید :