• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

آموزشی آشنایی با انواع فیوز

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
عضویت
25 February 2016
ارسال ها
647
لایک ها
1,083
محل سکونت
تهران تهران پارس
با سلام:
در این پست شما را با انواع فیوز آشنا می کنم، امید است مورد توجه شما کاربران عزیز قرار گیرد.
قسمت اول :
انواع فیوز و نحوه حفاظت از مدارهاي الکتریکی

1- فیوز فشنگی یا ذوب شونده:
فیوز وسیله اي است که با مدار به صورت سري قرار گرفته و مصرف کننده را در مقابل اتصال کوتاه یا جریان زیاد محافظت می کند. براي نصب این فیوزها از یک پایه چینی و یک کلاهک چینی که فیوز داخل آن جاي می گیرد و پشت این کلاهک شیشه اي است، استفاده می گردد. سیم حرارتی داخلی فیوز به ازاء جریان به خصوصی در زمان معینی ذوب شده و سبب قطع مدار مربوط به آن می شود. فیوز ذوب شونده معمولی را فیوز فشنگی نیز می نامند. سیم حرارتی آن در داخل براده هایی از سرامیک، پودر چینی یا خاك نرم کوارتز همراه با ماسه قرار دارد و جرقه حاصل از قطع شدن سیم حرارتی را سریع خنک کرده و بلافاصله قطع می کند. این مواد هم چنین باعث خنک شدن سیم ذوب شونده داخل فیوز می گردد تا هنگام عبور جریان، سیم بیش از اندازه گرم نشود. این قسمت که محفظه اي چینی یا در بعضی موارد شیشه اي است را فشنگ فیوز می نامند. البته فیوزهاي ظریف که در رادیو و دستگاه هاي مخابراتی به کار می روند چون اغلب براي جریان هاي خیلی کم می باشند، به صورت سیم نازکی در داخل لوله شیمیایی هستند و در اطراف آن پودر چینی یا سرامیک وجود ندارد مگر در مواردي که مقدار جریان فیوز زیاد باشد. انتهاي فشنگ فیوز براي جریان هاي مختلف تقسیم بندي شده است و براي این که انتهاي فشنگ به پایه فیوز بخورد، از قطعه واسطه اي به نام ته فشنگ استفاده می شود. پس از قرار دادن فیوز، کلاهک فیوز روي أن را گرفته و به پایه پیچ می شود. براي تشخیص سالم بودن فیوز از یک پولک به رنگ هاي مختلف استفاده می شود که توسط یک سیم مقاومت دار نگه داشته می شود. مثلا پولک رنگ صورتی براي جریان 2 آمپر، قهوه اي روشن- 4 آمپر، سبز - 6 آمپر، قرمز روشن - 10 آمپر، خاکستري - 16 آمپر، آبی - 20 آمپر، زرد روشن - 25 آمپر، سیاه 35 - آمپر، سفید - 50 آمپر و ...پس از سوختن سیم حرارتی فیوز، سیم مقاومت دار نیز سوخته و پولک
فلزي که تحت کشش فنر کوچکی قرار دارد آزاد و به طرف بالا کشیده می شود. پولک از سر فشنگ می افتد و بدین ترتیب از خارج می توان دید که فشنگ فیوز سوخته است یا سالم است. جنس سیم ذوب شونده معمولا از نقره ساخته می شود که درجه ذوب آن 950 درجه است و براي رفع این عیب، سیم حرارتی را دو تکه ساخته که توسط لحیم به هم متصل می شوند، زیرا لحیم در حرارت تقریبی 230 درجه سانتیگراد ذوب می شود. مقررات بین المللی ترمیم کردن فیوز فشنگی را ممنوع کرده و باید فیوز جدیدي را به جاي سوخته آن قرار داد. قسمت دیگر این فیوزها پایه نام دارد که اتصال شبکه به پیچ مربوط به ته آن بسته می شود و از سر آن که محل بستن کلاهک همراه فیوز است، جریان به طرف مصرف کننده هدایت می شود. دو نوع فیوز تند کار و کند کار وجود دارد که فیوز کند کار جریان هاي زیاد را دیرتر از فیوز تند کار قطع می کند و در جایی به کار می رود که اضافه بار کم مدت نباید سبب قطع مدار شود، مانند: راه افتادن موتورهاي الکتریکی. در فیوز کند کار جریان نامی فیوز را حدود دو برابر جریان نامی موتور انتخاب می کنند ( جریان راه اندازي موتورها 6 تا 7 برابر جریان نامی آن ها است)

FUSE CARTIDGE.JPG
 

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
عضویت
25 February 2016
ارسال ها
647
لایک ها
1,083
محل سکونت
تهران تهران پارس

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
عضویت
25 February 2016
ارسال ها
647
لایک ها
1,083
محل سکونت
تهران تهران پارس
با سلام:
در این پست شما را با انواع فیوز آشنا می کنم، امید است مورد توجه شما کاربران عزیز قرار گیرد.
قسمت دوم:
فیوز اتو ماتیک یا آلفا:

BI METAL FUSE.JPG


نوع دیگر فیوز، فیوز خودکار است که عبور جریان غیرمجاز از آن باعث قطع مدار می شود و می توان دوباره شستی آن را به داخل فشرد تا ارتباط برقرار شود. بعضی از فیوز هاي خودکار دو عمل جریان زیاد و بار زیاد را در مدارها کنترل می کنند و پس از قطع شدن، مدت کمی باید صبر کرد و دوباره با فشردن شستی مدار را وصل کرد. در این فیوزها دو عنصر مغناطیسی و حرارتی وجود دارد که قسمت مغناطیسی آن اتصال کوتاه یا جریان زیاد و قسمت حرارتی آن (بی متال) بار زیاد (افزایش بار تدریجی) را قطع می کند. روي این فیوز ها نیز همانند فیوزهاي ذوب شونده، جریان مجاز نوشته شده است .
فیوزهاي کتابی یا مینیاتوري:
ساختمان آن ها همانند فیوزهاي آلفا یا اتوماتیک است اما دقیق تر از فیوزهاي آلفا عمل می کنند. حسن فیوزهاي مینیاتوري در این است که فضاي کم تري می گیرند و می توان آن ها را بغل هم به صورت ردیفی چید. این فیوزها نیز به دو صورت تند کار و کند کار وجود دارند و از سه قسمت رله مغناطیسی
(رله جریان زیاد زمانی سریع)، رله حرارتی یا رله بی متال (رله جریان زیاد تاخیري) و کلید تشکیل شده است. این مجموعه را کلید
موتوري می نامند. از این کلیدها می توان در منازل استفاده کرد و قسمت هاي مختلف ساختمان را از مسیر آن ها تغذیه کرد تا چنان چه اشکالی در قسمتی از ساختمان به وجود آمد، باعث قطع کامل جریان نشود. کلید مینیاتوري مورد استفاده در منازل، در تابلوهاي کوچک قرار می گیرند.
ساختار آن عبارت است از:
1پوسته: .
که کلیه قسمتهاي دیگر درون آن قرار می گیرد و باید از مواد عایق و غیر قابل شعله ور شدن باشد که بطور معمول از با کالیت یا پلی آمید می باشد. در نوع غیر استاندارد آن از مواد ترموپلاست تهیه می شود که مقاومت مناسب در مقابل حرارت ناشی از جرقه را ندارد که داراي بوي خاصی است که میتوان آن را از نوع دیگر مقایسه نمود.
2مگنت: .
مگنت از سیم پیچ و تیغه پهن متصل به انتهاي سیم پیچ مگنت و شیار هاي اتصال لولا یی و هسته مرکزي تشکیل شده است و در برابر اتصال کوتاه واکنش نشان می دهد و باعث قطع کلید میشود.درکلید فیوز هاي استاندارد هر جریان نامی مگنت خاص خود را دارد در حالی که در انواع غیر استاندارد براي آمپراژ هاي مختلف از یک نوع مگنت استفاده می شود.
3شاسی کلید: .
وسیله اي براي قرار دادن کلید فیوز هاي مینیاتوري در حالت قطع و وصل می باشد.
4بی متال: .
رله اضافه بار به کار رفته در کلید فیوزهاي مینیاتوري یک بی متال است که در زمان تولید بوسیله یک پیچ آمپر دقیق آن تن ظیم و توسط کارخانه لاك می شود.این رله کار قطع مدار را در برابر اضافه بار بر عهده داردکه در نوع غیر استاندارد این قطعه اصلا وجود ندارد.
5جرقه گیر: .
که از صفحات فلزي موازي هم تشکیل شده است که توسط لایه هاي عایق از هم جدا شده اند و در زمان قطع با تقسیم جرقه به جرقه هاي کو چک از جرقه هاي خطرناك و ایجاد صداي زیاد جلوگیري می کند.
6فنرها و اتصالات: .
این اجزا باید از توان مکانیکی و ساختار ویژهاي بر خور دار باشند و در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد.
7ترمینال ها: .
که باید ضد زنگ و باید طوري طراحی شود که هادي ها براحتی در آن قرار گیرند.