1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

همفکری تعمیر پاور کامپیوتر

شروع موضوع توسط behzadgarrett ‏13 ژوئن 2017 در انجمن تعمیر یا عیب یابی مدارات یا دستگاه های سوئیچینگ

1. behzadgarrett

behzadgarrett کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    3
    امتیاز دستاورد:
    3
    سلام
    من یه پاور قدیمی پاسکال500وات دارم ی مدت ازش استفاده میکردم بعدش با چندتا آیسی رگولاتور و ماسفتIRFZ44N تبدیل به متغیر کردم .

بعد ایراد پیدا کرد امروز خود مدار اصلی پاور رو جدا کردم برای تست ولتاژ ، ولی ولتاژ هاش نوسان دارن ، ینی مثلا خروجی 12+ هر 3ثانیه یه بار 1ولت میشه دوباره 11.86 ولت میشه
    خروجی 5+ و 3.3+ ولت هم مث همین نوسان داره .

خازن های خروجی رو پارسال عوض کردم ، میتونه مشکل بخاطر استفاده از رگولاتور و ماسفت باشه که باعث شده خازن ها ایراد پیدا کنن ؟؟

آخرین موضوعات در انجمن :
    بارگذاری...
  2. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    شما از ولتاژها جریان بگیر مثلا یه لامپ ۱۲ ولت وصل کن به ۱۲ ولت بعد با مولتی متر اندازه بگیر ببین باز هم همینطوری میشه؟
    بعد اگه مشخص کنید رگولاتور و مافست رو چحوری در مدار استفاده کردید راحت تر میشه تشخیص داد ترجیحا یه عکس بفرستید

behzadgarrett از این پست تشکر کرده است.
  3. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    3
    امتیاز دستاورد:
    3
    این قط شدن ولتاژ لحظه ای هستش مثلا نیم ثانیه
    وقتی فن یا موتور یا LED چیزی وصل میکنم بدون مشکلی کار میکنن بدون اینکه قطع کار بشن یا چشمک بزنن ولی با مولتی متر اینطوری میشه .

در مورد ماسفت هم برای تغییر ولتاژ ازش استفاده کردم ینی یه خروجی 12 ولت متغیر با این روش + یه خروجی 24ولت متغیر با این روش

رگولاتور هم از رگولاتور7805 استفاده میکردم برای شارژ موبایل .

...

بعد ی مدت کوچیک فهمیدم خروجی هام نوسان دارن و هی کمو زیاد میشن افتضاح ! الان هم ...

((( راستی من ازین روش کنترل ولتاژ همین الان روی سیستم خودم برای کنترل دور فن خروجی استفاده میکنم و مشکلی بوجود نیاورده)))

آخرین ویرایش: ‏13 ژوئن 2017
  4. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    اها نه این ماسفت مشکلی برای پاور به وجود نمیاره
    مشکل از پاور هست
    یه کاری انجام بده یه مصرف کننده ۵ ولتی جریان بالا به سیم بنفش پاور وصل کن و ولتاژ های ۱۲ و غیره رو اندازه بگیر ببین نوسان دارن یا نه چون ببشتر پاور های قدیمی وقتی مصرف کننده ای روی سیم بنفششون نباشه اینطوری میشن تست کن و اینجا نتیجه رو بگو

5. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    3
    امتیاز دستاورد:
    3
    بنفش همون استندبای نیس ؟! اوکی حلش میکنم نتیجه رو میگم

6. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    بله همون سیم استندبای هست

7. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    3
    امتیاز دستاورد:
    3
    تست کردم و اینم یه اتفاق عجیب و غریب در دنیای الکترونیک !!!

سیم مشکی مالتی متر به گرند پاور وصله و سیم قرمز مالیمتر تو هواست . با این وجود مالتی متر ولت میندازه =))))) فکنم از هوا یا فرش داره الکترون میگیره و جالبیش اینه نوسان هم داره و وقتی سیم هارو عوض کردم دگ این اتفاق نیوفتاد !!! همچنین سیم 12- افتضاح نوسان داره ! عجیبه !!

آخرین ویرایش: ‏13 ژوئن 2017
  8. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    الان چي شد بقيه ولتاژ ها نوسان داشت؟

9. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    3
    امتیاز دستاورد:
    3
    اره تقریبا . ولی وقتی مثلا 5 به 12 وصل میکنم نوسان نداره ... فکنم مشکل از قسمت گرند باشه . الان دارم خازن 2200uf گرند رو عوض میکنم ببینم جریانش چیه

10. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    دوست عزيز خازنها مشكلي ندارند مشكل اينه كه پاور در حالت بي باري ميخواد استندباي باشه ولي نميشه به همين دليل نوسان داره
    بايد با روش آزمون و خطا جلو رفت كه به صورت زير:
    2 مقاومت 10 اهمي 5 وات رو موازي كنيد و به سيم سبز و زمين متصل كنيد ببينيد ولتاژ ها نوسان دارند يا نه

11. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    3
    امتیاز دستاورد:
    3
    این پاور قدیمیه مال 12 سال پیشه فک نکنم تکنولوژی استند بای داشته باشه ! در هر صورت خازن هارو عوض کردم میرم تست کنم . خرف شمارم چشم اجرا میکنم ببینم نتیجه چی میشه . ففط میترسم از دیود ها باشه ک سوختن و جریان رو یکسو نمیکنند

12. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    اتفاقا پاور های قدیمی درحالت بی باری استندبای میشوند پاور های جدید این اتفاق براشون نمیفته

13. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    3
    امتیاز دستاورد:
    3
    اقا درست شد !!!

خازن گرند رو با دو سه تا خازن دگ عوض کردم بعدش مقاومتی ک شما گفتیم زدم الان درست شد مقاومت رو برداشتم پاورور ریست کردم الان حله ولتاژ ها استیبل هستن ! مرسی حله ! فکنم مشکل از خازن بود اتصال کوتاه کردم یکی دوبار فکنم بخاطر اون مشکل دیده بودن .

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد از این پست تشکر کرده است.
  14. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    263
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    خوشحالم که مشکلتون حل شد

بارگذاری...
لیست موضوعات مشابه - تعمیر پاور کامپیوتر
  1. MehranChamani
    پاسخ ها: