1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

همفکری خنک کننده خودکار فن اتوماتیک

شروع موضوع توسط behzadgarrett ‏13 ژوئن 2017 در انجمن الکترونیک در صنعت

1. behzadgarrett

behzadgarrett کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    1
    امتیاز دستاورد:
    3
    سلام
    من یه مدار دستی برای کنترل سرعت فن کامپیوتر ساختم ، حالا میخام اینو اتوماتیکش کنم ینی با بالا رفتن دما سرعت فن بره بالا و برعکس.
    دو جور مدار میشه ساخت یکیش استفاده از سنسور دما LM35 هستش یکیم مقاومت حساس به دما یا NTC .

از دوستان کسی مداری ازینها داره ک کار هم بکنه ؟؟؟
    چندتا مدار مثل پایینیا پیدا کردم ولی نمیدونم کار کنن یا ن
    http://up2www.com/uploads/9bc6images.jpg
    http://up2www.com/uploads/9bc6Screenshot-2017-06-13-09-49-59.png
    http://up2www.com/uploads/9bc6Fan-speed-controller-diagram.jpg

بارگذاری...
  2. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    256
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    میتونین از مدار زیر استفاده کنین
    ترانزیستور TIP41 گزینه خوبیه
    20170613_224551.
    همینطور بعضی مادربردها خروجی فن قابل کنترل دارن(با خروجی فن سی پی یو اشتباه نکنید)فقط باید فن های ۴ سیمه رو پیدا کنین و بهش وصل کنید

behzadgarrett از این پست تشکر کرده است.
  3. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    1
    امتیاز دستاورد:
    3
    اینو خودتون ساختید ؟ من اینو با ترانزBC547 ساختم جواب نداد اصلا کار نکرد، فک نکنم با یه ترانز و سنسور بشه ساخت !

اره ولی میخام دستی باشه خودم هرجایی استفاده کنم . از ی طرفم خرید فن 4سیم وقتی 3تا فن اضافی خونه دارم بصرفه نیس !

4. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    256
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    این مدار در پاور گرین که استفاده میکنم استفاده شده و سرعت فنو با توجه به دما تنظیم میکنه احتمالا پایه ها رو اشتباه زدید که آی سی سوخته و کار نکرده و در ضمن bc547 ضعیفه و اصلا پیشنهاد نمیشه چون اونه که فن رو روشن میکنه
    میتونین برای اینکه مطمئن بشین مدار رو تو نرم افزار ewb تست کنید

5. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    1
    امتیاز دستاورد:
    3
    بسیار عالی . پس حتما تهیه ش میکنم ممنونم
    فقط یه چیزی . این ترانزیستور TIP41 انواعی داره فکنم مثل a و c کدومش رو استفاده کنم ؟
    یکیم از ماسفت قدرت میشه استفاده کرد ؟ مثلا IRFZ44N

آخرین ویرایش: ‏14 ژوئن 2017
  6. علی تحیری

علی تحیری ***** کاربر علمی و تخصصی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    732
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    کارشناس الکترونیک از کشور آمریکا
    با سلام:
    با توجه به این که سرعت یا تعداد دور در دقیقه هر فن با ولتاژ نامی خود عددی ثابت می باشد, شما هرگز نمی توانید سرعت یک فن را بالاتر از تعداد دور در دقیقه آن مورد استفاده قرار دهید مگر آن که ولتاژ اضافه تر از ولتاژ نامی فن داده شود که باعث سوختن آن می شود. حساس ترین قسمت یک رایانه C.P.U می باشد که بالا رفتن دمای شدید هنگ می کنند و اگر دما قابل کنترل نباشد در کوتاه مدت خواهد سوخت. برای جلوگیری از این مشکل کارخانه سازنده برای هر سی پی یو یک هیت سینک و فن مناسب و آزمایش شده قرار می دهد تا از ابتدای شروع کار تا خاموش شدن رایانه بصورت دائم کار می کند تا دما بالاتر از حد تعریف شده نباشد. پس اتوماتیک کردن دمای کامپیوتر منطقی بنظر نمی رسد.

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد و behzadgarrett از این پست تشکر کرده اند.
  7. behzadgarrett

تشکرهای دریافتی:
    1
    امتیاز دستاورد:
    3
    سلام صبح شما بخیر ممنونم ولی اینو من برای فن خروجی میخام بذارم تا موقع گیمینگ ک هوای داخل کیس گرم میشه اتومات فن ها دورشون بیشتر شه و در مواقع عادی دورفنها بیاد پایین تا صدای نویزشون اذیت نکنه .
    البته فقط هم برای کامپیوتر نیس ، اینگونه مدارها کاربرد های خیلی زیادی میتونه داشته باشه

آخرین ویرایش: ‏14 ژوئن 2017
  8. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    256
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دهم
    والا بیشتر اینایی که تو بازار هست مدل c هست از c استفاده کنید چون رایج تره البته فرق خاصی هم نمیکنه

بارگذاری...

6کاربر در مجموع از این موضوع بازدید داشته اند

این بخش را به اشتراک بگذارید :