• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

سوال راه اندازی ترانسفورماتور آمپر بالا

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

رسول

کاربر تازه وارد
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
7
سلام
بنده یک عدد ترانسفورماتور بزرگ سفارشی خریدم به مشخصات زیر :

220 به 12 ولت
25 آمپر
300 وات
بر روی هسته 120 میلیمتری
5 کیلو هم وزنشه

حالا میخواستم اینو راه اندازی کنم یعنی بتونم ازش حداکثر جریان خروجی رو بگیرم بصورت dc
فکر نمیکنم با مدارات ساده پل دیود و خازن بشه اینکار رو کرد و نیاز به خازن با ظرفیتهای بالا داره و ..
البته پل دیود 35 آمپری هم دارم اما بازم احساس خطر میکنم و فکر کنم نیاز به مدار گسترده تری داره
ممنون میشم دوستان باتجربه راهنمایی بفرماین
اینم عکسش :

58.jpg

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080
با سلام:
شما می خواهید این ترانس برای چه کاری راه اندازی کنید.؟ گزارش کنید تا راهنمایی کنم

رسول

کاربر تازه وارد
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
7
با سلام:
شما می خواهید این ترانس برای چه کاری راه اندازی کنید.؟ گزارش کنید تا راهنمایی کنم
با سلام خدمت استاد ارجمند جناب تحیری (از آشنایی با شما خیلی خوشحالم)

مثلا برای مداراتی که جریان بالا نیاز دارن مثل کوره القایی یا المان های سرد کننده و یا مثلا هیترهای 12 ولت که جریان زیاد لازم دارن

در اصل هدفم از خرید این ترانس راه اندازی اینجور چیزا بود که آمپر بالا میخوان

البته راه اندازی آزمایشی نه دایم کار!!

در کل میخوام حداکثرین جریان رو بتونم ازش بکشم

یه سوال دیگه، من دور و برم مدارات دایم کار زیادی هستش که با 12 ولت کار میکنن آیا میشه توسط این ترانس یه منبع تغذیه مرکزی درست کرد و اکثر اون مدارات رو بهش وصل کرد؟ اصلا این کار درستی هست؟ اینم بگم که اون مدارهایی که میگم رو چند تا چند تا به یک آداپتور آمپر بالا وصلشون کردم و تا حالا هم هیچ مشکلی نداشتم ولی فکر کنم اینکار صحیحی نیست!! آیا با اینکار یعنی منبع تغذیه مشترک ممکنه مداری روی مدارات دیگه اثر مخرب داشته باشه؟

با تشکر

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080

مثلا برای مداراتی که جریان بالا نیاز دارن مثل کوره القایی یا المان های سرد کننده و یا مثلا هیترهای 12 ولت که جریان زیاد لازم دارن

یه سوال دیگه، من دور و برم مدارات دایم کار زیادی هستش که با 12 ولت کار میکنن آیا میشه توسط این ترانس یه منبع تغذیه مرکزی درست کرد و اکثر اون مدارات رو بهش وصل کرد؟ اصلا این کار درستی هست؟ اینم بگم که اون مدارهایی که میگم رو چند تا چند تا به یک آداپتور آمپر بالا وصلشون کردم و تا حالا هم هیچ مشکلی نداشتم ولی فکر کنم اینکار صحیحی نیست!! آیا با اینکار یعنی منبع تغذیه مشترک ممکنه مداری روی مدارات دیگه اثر مخرب داشته باشه؟

با تشکر
باسلام:
حداکثر جریانی که بخواهید بصورت دائم از ولتاژ12 ولت بگیرد، 25 آمپر است. خروجی را با پل دیود 35 آمپری روی یک هیت سینک با خمیر سلیکون آغشته و وصل کنید. ظرفیت خازن ها هم 25000 میکرو فاراد 25 ولت است، که برای حد اقل ریپل می توانید 3 خازن 10000 میکروفارادی25 ولت را بصورت موازی با پل دیود نصب کنید. پس از نصب خازن ها ولتاژشما می شود حدود 17 ولت که با کشیدن جریان به حدود همان 12ولت میرسد و جای نگرانی نیست.
اما اگر بخواهید بعنوان باتری شارژر استفاده کنید نیازی به خازن نیست و فقط خروجی پل دیود را بصورت مستقیم به دو سر باتری وصل کنید. چون باتری در حقیقت یک خازن در حد چند فاراد است.!!!

رسول

کاربر تازه وارد
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
7
ظرفیت خازن ها هم 25000 میکرو فاراد 25 ولت است، که برای حد اقل ریپل می توانید 3 خازن 10000 میکروفارادی25 ولت را بصورت موازی با پل دیود نصب کنید
من در یک کتابی خونده بودم برای یک آمپر خروجی ترانس خازن مناسب 4700 میکروفاراده یعنی اگه اینطوری حساب کنم برای 25 آمپر 117500 میکروفاراد میشه ، این درسته یا نه؟!!

الان من 30000 میکروفاراد بذارم حداکثر جریان خروجی رو میتونم بگیرم؟

اما اگر بخواهید بعنوان باتری شارژر استفاده کنید نیازی به خازن نیست و فقط خروجی پل دیود را بصورت مستقیم به دو سر باتری وصل کنید. چون باتری در حقیقت یک خازن در حد چند فاراد است.!!!
چه جالب ، یعنی اینجوری هر نوع باطری اسیدی رو میتونم باهاش شارژ کنم مثل باطری ماشین و یا آمپرهای پایینتر؟

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080
من در یک کتابی خونده بودم برای یک آمپر خروجی ترانس خازن مناسب 4700 میکروفاراده یعنی اگه اینطوری حساب کنم برای 25 آمپر 117500 میکروفاراد میشه ، این درسته یا نه؟!!

چه جالب ، یعنی اینجوری هر نوع باطری اسیدی رو میتونم باهاش شارژ کنم مثل باطری ماشین و یا آمپرهای پایینتر؟
با سلام:
بله شارژباتری بدون خازن صافی و فقط با یک پل دیود.

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080

با سلام:
خیر از نظر تجربی به ازای هر آمپر 1000 میکرو فاراد.

رسول

کاربر تازه وارد
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
7
سلام
برای جلوگیری از اتصال کوتاه با توجه به ظرفیت بالای خازن ها بهشون مقاومت وصل کنم؟ در چه وات و اهمی؟
همچنین اگر بخواهم فیوز بذارم خروجی ترانس بذارم ؟یعنی قبل از پل دیود؟ یا بعد از پل دیود و خازن؟
سلف هم میخواد؟

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080
سلام
برای جلوگیری از اتصال کوتاه با توجه به ظرفیت بالای خازن ها بهشون مقاومت وصل کنم؟ در چه وات و اهمی؟
همچنین اگر بخواهم فیوز بذارم خروجی ترانس بذارم ؟یعنی قبل از پل دیود؟ یا بعد از پل دیود و خازن؟
سلف هم میخواد؟
باسلام:
برای جلوگیری از اتصال کوتاه، فیوز را ورودی سیم پیچ اولیه ترانسفورمر وصل می کنیم. خیر نه سلف لازم دارید نه چیز دیگری.

رسول

کاربر تازه وارد
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
7
با تشکر از شما
بیشتر منظورم این بود که مثلا وقتی ترانس در برق هست و خروجی هم زیر باری نیست و خازن ها هم شارژ شدن اگه این خازن ها به هر دلیلی پایه های مثبت و منفیشون به هم وصل بشه جرقه بزرگی میزنه بهمین خاطر میخوام بدونم مقاومت میشه گذاشت برای تخلیه خازنها در حالت بی باری؟
یا اینکه فیوز در اینجا هم میتونه کارامد باشه؟

آخرین ویرایش:

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
865
استفاده از پل دیود های جریان بالا اشتباه است
برای این منظوری که فرمودین بهتر است از دیود های صنعتی به صورت پل استفاده کنید
یک سر دیود هم به رادیاتور یا خنک کننده یا همون هیتسینک متصل میشه و توانایی خیلی بیشتری داره .
diodos-isxyos-70-amprere-600-volt-gd-70hfr60.jpg

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
865
با تشکر از شما
بیشتر منظورم این بود که مثلا وقتی ترانس در برق هست و خروجی هم زیر باری نیست و خازن ها هم شارژ شدن اگه این خازن ها به هر دلیلی پایه های مثبت و منفیشون به هم وصل بشه جرقه بزرگی میزنه بهمین خاطر میخوام بدونم مقاومت میشه گذاشت برای تخلیه خازنها در حالت بی باری؟
در اصل خازن میزارین که با ظرفیت بالاش بتونه به مدار به نحو های مختلف کمک کنه
اگه بخواین اونو در حالت دشارژ نگه دارین که کارایی لازم رو پیدا نمیکنه
اما اگر دستگاهتون خاموش بشه و خازن دارای شارژ باشه که...
یک مصرف کننده کوچیک مصل لامپ یا فن به خازن ها متصل داشته باشید تا ارام ارام پس از خاموش کردن دستگاه ، خازن ها تخلیه شوند .

رسول

کاربر تازه وارد
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
7
البته من منظور و هدفمو خوب نرسوندم ..
در لحظه اول که میخوایم به این ترانس که خازنهای باظرفیت بالایی رو شارژ کرده یه دستگاهی وصل کنیم از اونجایی که جریان در لحظه اول خیلی بالاست به اون دستگاه آسیب وارد نمیکنه؟
همچنین بر عکس این سوال :
وقتی ترانس در برق نیست و همچنین یه مداری که جریان خیلی بالایی میکشه به ترانس وصله + خازنهای ظرفیت بالای خود ترانس اگه برقو وصل کنیم در لحظه اول که جریان زیادی کشیده میشه ممکنه سیم پیچ ترانس داغ کنه و بسوزه؟ البته چون لحظه ای هستش فکر نمیکنم بسوزه

آخرین ویرایش:

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
865
البته من منظور و هدفمو خوب نرسوندم ..
در لحظه اول که میخوایم به این ترانس که خازنهای باظرفیت بالایی رو شارژ کرده یه دستگاهی وصل کنیم از اونجایی که جریان در لحظه اول خیلی بالاست به اون دستگاه آسیب وارد نمیکنه؟
همچنین بر عکس این سوال :
وقتی ترانس در برق نیست و همچنین یه مداری که جریان خیلی بالایی میکشه به ترانس وصله + خازنهای ظرفیت بالای خود ترانس اگه برقو وصل کنیم در لحظه اول که جریان زیادی کشیده میشه ممکنه سیم پیچ ترانس داغ کنه و بسوزه؟ البته چون لحظه ای هستش فکر نمیکنم بسوزه
ج1 : ابتدا باید ترانس رو به دستگاه مورد نظرتون وصل کنید سپس ترانس رو به برق متصل کنید تا شوک وارد نکند .
ج2 : خیر به ترانس صدمه ای وارد نمیشه

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080
با تشکر از شما
با سلام:
گذاشتن مقاومت برای تخلیه خازن ها فقط برای ولتاژ50 ولت و به بالاتر الزامی است. اما شارژر ها خازنی ندارند که بخواهد تخلیه شود. اگر دو سر مثبت و منفی شارژری در حالت بی باری اتصال کوتاه شود، فقط فیوز ورودی ترانس 220 ولت می سوزد و مدار را قطع می کند.

behzadgarrett

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
25

با تشکر

باسلام
چرا از منبع تغذیه سوئیچینگ آمپر بالا استفاده نمیکنید ؟! منظورم پاور کامپیوتر هستش که براحتی میتونید در جریانهای خیلی بالاتر هم پیدا کنید ک همشون دارای سیستم محافظتی اورولتاژ و جریان و اتصال کوتاه هم هستن . یا حتی خودتون یکی بسازید !

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080
باسلام
چرا از منبع تغذیه سوئیچینگ آمپر بالا استفاده نمیکنید ؟! منظورم پاور کامپیوتر هستش که براحتی میتونید در جریانهای خیلی بالاتر هم پیدا کنید ک همشون دارای سیستم محافظتی اورولتاژ و جریان و اتصال کوتاه هم هستن . یا حتی خودتون یکی بسازید !
با سلام:
برای هیتر های 12 ولت، شما بدون نیاز به یکسو سازی و فیلتر، می توانید بطور مستقیم ولتاژ 12 ولت متناوب خروجی ترانسفورمر را به دو سر المنت یا هیتر وصل کنید.

رسول

کاربر تازه وارد
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
7
خیلی جاها از سوئیچینگ استفاده میکنم
از اونجایی که از ابهت این ترانس بزرگ خوشم اومده بود گفتم راش بندازم :aiwan_light_biggrin:
البته ترانس یه جاهایی بهتر از سوئیچینگ عمل میکنه، عمرش هم بالاست ،بر اساس تجربه خودم نویزش هم پایینه
خیلی جاها مقاله هایی برای معایب و مزایای هر کدومشون نوشتن اما خیلی دوست دارم جناب تحیری استاد ارجمند و پیشکسوت در زمینه الکترونیک مزایا و معایبشونو نسبت به هم بگن

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,080
خیلی جاها از سوئیچینگ استفاده میکنم
از اونجایی که از ابهت این ترانس بزرگ خوشم اومده بود گفتم راش بندازم :aiwan_light_biggrin:
البته ترانس یه جاهایی بهتر از سوئیچینگ عمل میکنه، عمرش هم بالاست ،بر اساس تجربه خودم نویزش هم پایینه
خیلی جاها مقاله هایی برای معایب و مزایای هر کدومشون نوشتن اما خیلی دوست دارم جناب تحیری استاد ارجمند و پیشکسوت در زمینه الکترونیک مزایا و معایبشونو نسبت به هم بگن
با سلام:
فرض کنید شما می خواهید از دو منبع 12 ولت 25 آمپر استفاده کنید. با ترانسیا سویچینگ.
استفاده از ترانس راحت تر، ساده تر و کم هزینه تر است. لوازم یک ترانس، یک پل دیود و یک یا چند خازن خازن اما وزن و حجم زیاد تر اما قیمت کم تر
استفاده از مدار سویچینگ قطعات زیاد ماننده ترازیستور های زیاد موسفت، دیود های سرعت بالای شاتکی و ... اما وزن و حجم کم تر اما قیمت زیاد تر

behzadgarrett

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
25
با سلام:
فرض کنید شما می خواهید از دو منبع 12 ولت 25 آمپر استفاده کنید. با ترانسیا سویچینگ.
استفاده از ترانس راحت تر، ساده تر و کم هزینه تر است. لوازم یک ترانس، یک پل دیود و یک یا چند خازن خازن اما وزن و حجم زیاد تر اما قیمت کم تر
استفاده از مدار سویچینگ قطعات زیاد ماننده ترازیستور های زیاد موسفت، دیود های سرعت بالای شاتکی و ... اما وزن و حجم کم تر اما قیمت زیاد تر
سلام
تشکر بابت توضیحتون جناب تحیری
ولی مدارات محافظت کننده و دقیق بودن خروجی رو هم به سوئیچینگ اضافه کنید ! بنده تعصب خاصی روی سوئیچینگ دارم :aiwan_light_biggrin::aiwan_light_biggrin: