• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گردد. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
ساخت مدار 12 ولت به 220 ولت برای روشنایی 1 لامپ 40 وات مهتابی

با سلام : در این پست شما را با طراحی و ساخت یک مدار 12 ولت باتری خودرو و روشن کردن یک لامپ 40 وات 60 سانت دراز مهتابی آشنا می کنم. این مدار صدرصد عملی می باشد، زیرا من با ساده ترین روش آن را خودم طراحی و ساخته ام. ترانس از نوع 220 ولت به جفت 12 ولت یک آمپر که من آن را بصورت معکوس کار گذاشته ام . مقاومت 100 اهم یک وات می باشد. خروجی 220 ولت ترانس را فقط به یکی از ترمینال های روبروی هر لامپ در دو طرف قرار دهید. سوالی بود در خدمتم.

12 TO 220 V.PNG

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
بسیار عالی
آیا هیت سینگ نیاز به فن هم دارد یا خیر؟
با سلام:
با توجه به این که حداکثر جریان مصرفی این مدار با ولتاژ باتری 12 ولت 1.2 آمپر با ترانزیستور 2N3055 توشیبا می باشد، بدون هیت سینک فقط کمی گرم می کند و احتیاجی ندارد، اما با استفاده از ترانزیستور با مارک های دیگر و احتمال گرمای بیش تر فقط روی هیت سینک کوچک، (روی بدنه جعبه احتمالا ساخته شده) بدون فن می تواند بدون مشکل کار کند.

bahmangholami

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
12
با سلام خدمت شما
ایا میشه با این یک لامپ 100وات یا 200وات.. لامپ رشته ای رو روشن کرد .
من این مدارتون رو روی یک لامپ کم مصرف سوخته امتحان کردم جواب داد .اما نورش کم بود اما این رو هم بگم که من این رو با یک 9ولت کتابی انجام دادم .ازانجای که ترانس من از نوع کاهنده 220به 6ولت سه سر.هست ؟

آخرین ویرایش:

bahmangholami

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
12
راستی بهتونم بگم که وقتی با مولتی متر میخواستم ولتاژ اش رو اندازه بگیرم توی مولتی متر صدای جلزولز در میاورد ؟:confused:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
با سلام خدمت شما
ایا میشه با این یک لامپ 100وات یا 200وات.. لامپ رشته ای رو روشن کرد .
من این مدارتون رو روی یک لامپ کم مصرف سوخته امتحان کردم جواب داد .اما نورش کم بود اما این رو هم بگم که من این رو با یک 9ولت کتابی انجام دادم .ازانجای که ترانس من از نوع کاهنده 220به 6ولت سه سر.هست ؟
با سلام :
خیر این یک مدار 12 ولت به 220 ولت 40 وات است. پس طبیعیست، که نمی تواند لامپ رشته ای 100 و200 وات را روشن کند.!!!
اما ولتاژ ورودی مدار 12 ولت ذکر شده، پس چرا از باتری 9 ولت و ترانس 6 ولت استفاده می کنید.؟

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
راستی بهتونم بگم که وقتی با مولتی متر میخواستم ولتاژ اش رو اندازه بگیرم توی مولتی متر صدای جلزولز در میاورد ؟:confused:
با سلام :
چون شما مدار را بدون بار خروجی تست کردید.

bahmangholami

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
12
من چون باطری 12ولت امپر بالا نداشتم .یکبار هم با آدابتور امتحان کردم ولی باز نور کافی نبود ؟

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
من چون باطری 12ولت امپر بالا نداشتم .یکبار هم با آدابتور امتحان کردم ولی باز نور کافی نبود ؟
با سلام :
این مدار یک لامپ 12 ولت 40 وات مهتابی قدیمی را با یک باتری 12 ولتی بصورت پر نور روشن می کند. زمانی که شما از آداپتور استفاده می کنید آداپتور جریان لازم را برای راه اندازی مدار ندارد، در نتیجه لامپ کم نور روشن می شود. خیر این مدار نمی تواند یک لامپ 100 وات رشته ای را روشن کند، چون توان 40 وات است.

آخرین ویرایش:

onnima

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
5
باسلام خدمت مهندس،چجوری میشه جریان این مدار راتقویت کردکه بشه باهاش دوعددلامپ کم مصرف۴۰وات روشن کرد؟

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
804
باسلام خدمت مهندس،چجوری میشه جریان این مدار راتقویت کردکه بشه باهاش دوعددلامپ کم مصرف۴۰وات روشن کرد؟
سلام
به نظر بنده چون مدار ساده ای هست ، برای هر مهتابی یک مدار مجزا بسازید .نیاز به تقویت و حجیم شدن مدار هم نیست

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
804
باسلام خسته نباشید یه سوال داشتم که برای بالا بردن توان مدار upsباماسفت۳۰۵۵میشه دوتاشو باهم موازی کرد
بله امکان پذیر هست
فقط در نظر داشته باشید حتما قبل 3055 ترانزیستور دیگری برای استارتر باشد .
دوم اینکه تمامی 3055 ها از یک کاخانه و یک خط تولید باشند .
کوچکترین تفاوتی در نحوه ساخت ، موازی بودن اونها رو در عمل دچار مشکل می کند و فشار روی ترانزیستور ضعیف تر می افتد .
راستی 3055ماسفت نیست ترانزیستور قابلمه ای هست .

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
باسلام خسته نباشید یه سوال داشتم که برای بالا بردن توان مدار upsباماسفت۳۰۵۵میشه دوتاشو باهم موازی کرد
با سلام:
ترانزیستور 3055 از نوع قدرت معمولی می باشد نه موسفت. برای تقویت جریان و توان بالاتر از این مدار استفاده نمائید. ترانزیستور ها حتما روی هیت سینک مناسب نصب شود.

12 TO 220 V 70W.JPG

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025

hadi1982

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
4
سلام من میخوام سه تا لامپ 12 وات ال ای دی وصل کنم بهش ولی هر لامپ یکمتر فاصلش است یعنی سه تا لامپ میشه سه متر. فاصله زیاد باعث افت ولتاز نمیشه؟

آخرین ویرایش:

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
لایک ها
1,025
سلام من میخوام سه تا لامپ 12 وات ال ای دی وصل کنم بهش ولی هر لامپ یکمتر فاصلش است یعنی سه تا لامپ میشه سه متر. فاصله زیاد باعث افت ولتاز نمیشه؟
با سلام:
این فاصله ها تاثیراندکی دارند