• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
عضویت
15 February 2016
ارسال ها
461
لایک ها
455
محل سکونت
تهران


کرونا چیست ؟
یکی از پدیده‌هایی که در ارتباط با تجهیزات برق‌دار در خطوط انتقال نیرو و تجهیزات فشار قوی مطرح می‌شود، کرونا یا هاله است.
هنگامی که مقدار ولتاژ در سطح یک هادی بیش از مقاومت هوای اطراف هادی گردد، هوای اطراف هادی یونیزه می شود(مقاومت هوا در شرایط دمای۲۵درجه سلسیوس و فشار هوای ۷۶ سانتیمتر جیوه ۳۰کیلو ولت بر سانتیمتر میباشد)حال اگر مقدار ولتاژ بیش از۳۰کیلو ولت بر سانتیمتر گردد با پدیده کرونا مواجه خواهیم شد و میدان الکتریکی در نزدیکی هادی می‌تواند به حدی متمرکز شود که هوای مجاور خود را یونیزه نماید. این مسئله می‌تواند منجر به تخلیه جزئی انرژی الکتریکی شود، که به آن کرونا می‌گویند.
پدیده کرونا در اطراف خطوط فشار قوی که جریان متناوب دارند باعث مقداری تلفات الکتریکی و در شدیدترین حالت منجر به قوس الکتریکی و تخلیه کامل می‌شود.
مهم‌ترین علامت آن بوجود آمدن هاله‌ای نورانی اطراف خطوط فشار قوی است. کرونا در واقع یونیزه شدن نیتروژن هوا است و علت وجود تلفات انرژی ایجاد نور و حرارت در اطراف سطح هادی است. نشانه‌های کرونا شامل نور که بسته به شدت کرونا طول موج آن مادون قرمز تا ماوراء بنفش تغییر می‌کند. نشانه‌های دیگر صدای جرقه‌های کوچک الکتریکی و تشکیل گاز ازن که بوی آن در محیط اطراف قابل تشخیص است و بوجود آمدن اسید نیتریک در اثر ترکیب نیتروژن جدا شده از هوا با رطوبت موجود در هوا است که به صورت گرد سفید اطراف سیم‌ها نمایان می‌گردد.
افزایش ولتاژ، شکل ظاهری مادهٔ رسانا، و قطرات آب و گرد و خاک می‌توانند در ایجاد کرونا نقش مهمی داشته باشند.
پدیده کرونا باعث به هدر رفتن انرژی الکتریکی و همچنین کاهش راندمان خطوط انتقال می‌گردد.
در خطوط انتقال نیرو بالاتر از 400 کیلو ولت معمولا از Corona Ring استفاده میشود به گونه ای که در دو طرف مقره حلقه ای فلزی نصب می شود یکی از حلقه ها به بدنه دکل و دیگری به هادی دارای ولتاژ متصل می باشد این حلقه ها باعث کاهش گرادیان ولتاژ ( با افزایش سطح مقطع ) شده و ایجاد پدیده کرونا را کاهش می دهند
لینک های مرتبط
 

موضوعات مشابه