• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

آموزشی سیستم های اعلام حریق

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
عضویت
25 February 2016
ارسال ها
647
لایک ها
1,121
محل سکونت
تهران تهران پارس
با سلام :
در این پست، برای شما کاربران عزیز به تشریح سامانه اعلام حریق می پردازم.

سیستم های اعلام حریق:

امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارت های از حریق را به حد اقل به رسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شودتا حد الامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود، حرارت و شعله استفاده می شود. بطور کلی سیستم های اعلام حریق در دو نوع عادی و هوشمند ساخته شده اند. در سیستم های عادی مکانی را که از نظر حریق می خواهیم حفاظت کنیم به مناطق مشخص تقسیم می کنیم تا در صورت بروز حریق بتوان محل حریق را سریع تر و راحت تر تشخیص داد. به هر کدام از این مناطق یک زون(zone) گفته می شود.این عمل در سیستم های هوشمند نیز انجام می پذیرد ولی مزیتی که این سیستم ها نسبت به سیستم های عادی دارند این است که این سیستم ها دارای اجزاء دارای قابلیت آدرس دهی هستند و علاوه بر این که می توان زونی را که حریق در آن اتفاق افتاده تشخیص داد بلکه می توان دقیقا عنصری را که که حریق را تشخیص داده معین کرد و محل دقیق حریق را مشخص نموده و خبر دهنده هایی را که مربوط به آن محل می باشد فعال نمود. اجزای سیستم اعلام حریق به سه قسمت اصلی زیر تقسیم می شود.

1- تجهیزات تشخیص حریق (دتکتور ها)
2- تجهیزات اعلام حریق(فلاشر ها، آژیر ها، و...)
3- مرکز کنترل یا پانل مرکزی که وظیفه ارتباط بین دتکتور ها و وسایل اعلام حریق را به عهده دارد.
4- تجهیزات جانبی دیگری نیز برای تکمیل و قدرتمند نمودن سیتم اعلام حریق به کار می روند

تجهیزات تشخیص حریق (دتکتور ها) :

دتکتور ها وسایل الکترونیکی هستند که در شکل ها و طرح های مختلف و معمولا به رنگ سفید توسط کارخانه های سازنده ارائه می شود و در محل های مناسب ساختمان ماننده آشپز خانه، موتور خانه، اتاق بایگانی، راهرو ها، اتاق های منزل، اتاق های کنفرانس به صورت سقفی، یا دیواری، روی پایه های مخصوص نصب می شوند و وظیفه آنها تشخیص حریق و اعلام آن به مرکز کنترل می باشد. تغذیه دتکتورها معمولا با ولتاژ 24 ولت D.C صورت می گیرد ولی دتکتور هایی وجود دارند که از ولتاژ های 12 و 48 ولت D.C و یا 220 ولت A.C تغذیه می شوند. جریان عبوری از آن ها در حالت عادی حدود چند ده میلی آمپر است. و در موقع بروز حریق افزایش می یابد. بسته به این که دتکتور ها از کدام اثر آتش برای تشخیص استفاده می کند در انواع گوناگونی به صورت زیر ساخته می شوند. 1- دتکتور دودی 2- دتکتور حرارتی 3- دتکتور شعله ای

تجهیزات اعلام حریق:

برای آگاه نمودن ساکنین ساختمان از بروز حریق از وسایل سمعی و بصری خاص سیستم های اعلام حریق استفاده می شوند که به سه گروه تقسیم شوند.
(1) آژیر (SONUDER) یا زنگ
(BELL( 2- چراغ های نشانگر
(FLASHER( 3- شستی های اعلام حریق( MANUAL) ( MCP)

کابل کشی سیستم اعلام حریق:

نصب و استقرار تجهیزات سیستم اعلام حریق طبق استاندارد BS5839 و کابل کشی طبق استاندارد BS6207 انجام می گیرد . به طور کلی می توان سیم های مدار اعلام حریق را به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به خصوصیات هر گروه کابل مناسب با آن را به کار برد.

گروه 1 : کابل هایی که بعد از آشکار شدن حریق استفاده نمی شود ماننده کابل های دتکتور ها و شستی ها
گروه 2 : کابل هایی که بعد از کشف حریق استفاده می شود ماننده کابل های منبع تغذیه و آژیر ها و چراغ ها


در حالت کلی می توان برای هر گروه کابل ها 1.5 میلی متر مربع با روپوش و عایق بروتور به کار برد ولی در مکان هایی که امکان ضربه یا سائیدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد باید کابل ها را حفاظت مکانیکی کرد. می توان در مورد سیم های آژیر ها و چراغ ها برای حفاظت، آن ها را در داخل دیوار زیر حد اقل 12 میلی متر گچ به صورت توکار گذاشت. کابل های سیستم های اعلام حریق باید جدا از سایر کابل ها سیم کشی شوند. تست کابل ها توسط اهمتر انجام می شود و در صورت استفاده از مگا اهم سنج باید باید تمام تجهیزات اعم از دتکتور، آژیر، پانل کنترل را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست با لایه آن ها آسیب نرساند. هنگام کابل کشی نباید از مسیر زون ها انشعاب گرفت. هم چنین نیاید از آژیر ها هم انشعاب گرفت. کابل کشی سیستم های عادی به صورت رادیال یا خطی و کابل کشی سیستم های هوشمند به صورت حلقوی انجام می گیرد. در انتهای مسیر زون ها همیشه یک مقاومت موازی با خط که مقدار آن معمولا / 4.7 یا 6.8 کیلو اهم است متصل می کنند یا از واحد انتهای خط استفاده می نمایند.
 
آخرین ویرایش: