• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

سوالی در خصوص جریان القایی در هسته ترانس

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

dimooss

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
12
با سلام.

سوالی در خصوص جریان القایی در هسته ترانس داشتم.

بنده یک ترانس کاهنده 220 به 12 ولت دارم. زمانی که ترانس را روشن میکنم(ورودی وصل به 220 ولت ) اگه فازمتر را روی هسته ترانس بزنم روشن میشه (با ولت سنج اختلاف پتانسیل هسته فلزی با بدن یا ارث حدود 32 ولت نشون میده)... هیچ اتصالی در مدار نیست و بنظرم موضوع مربوط به جریان های القایی در هسته میشه...!

میخواستم نظر دوستان رو بدونم و جالبتر اینکه اگر دوشاخه ورودی رو برعکس به برق وصل کنم(جای فاز و نول ورودی به سیم پیچ اولیه عوض بشه) دیگه هیچ اختلاف ولتاژی بین هسته فلزی و ارث بوجود نمی آید( فازمتر هم مثل سابق روشن نمیشه...) تحلیل موضوع رو لطف کنین ممنون میشم.

مهران چمنی

مدیریت کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل انجمن ها
مدیریت کل فروشگاه
لایک ها
901
سلام
موضوع بسیار جالبی عنوان کردین و بنده تابحال به این مورد توجه نکرده بودم !
این سوال شما مربوط به رشته الکتروتکنیک میشه و بنده الکترونیک هستم و سر رشته کمی در این زمینه دارم اما در حد توان میتونم بگم که

همینطور که میدونید در ترانس حداقل دو سیم پیچ وجود داره به نام اولیه و ثانویه
و دو سیمپیچ به یکدیگر متصل نیستند و با ایجاد میدان مغناتیسی ،ولتاژ و جریان رو در سیم پیچ بعدی القاء می کنند .
در همین بین در هسته ترانس ،با توجه به جهت پیچیده شدن سیم و قانون دست راست ،شار الکتریکی به وجود میاد .
وقتی شما فازمتر به هسته ترانس میزنید ،ولتاژی که مشاهده می کنید بر اثر حرکت همین حامل های الکتریکی هستند .
زمانیکه جای فاز و نول با یکدیگر عوض می کنید ،ولتاژی رو نسبت به ارث مشاهده نمی کنید ،به این دلیل باید باشه که هسته ترانس دارای بار منفی شده و ارث هم که منفی هست و انگار ولتاژ دوسر دو سیم منفی رو خواستین اندازه گیری کنید .
یعنی در اون حالت، نبود اختلاف ولتاژ دلیل بر نبود ولتاژ القایی در هسته نیست .
همچنین این رسانا شدن بدنه ترانس به دلیل وجود یک قانونی هستند که متاسفانه اسمش رو به خاطر نمیارم....مثلا قانون کلمپ ...

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
451
سلام
موضوع بسیار جالبی عنوان کردین و بنده تابحال به این مورد توجه نکرده بودم !
این سوال شما مربوط به رشته الکتروتکنیک میشه و بنده الکترونیک هستم و سر رشته کمی در این زمینه دارم اما در حد توان میتونم بگم که

همینطور که میدونید در ترانس حداقل دو سیم پیچ وجود داره به نام اولیه و ثانویه
و دو سیمپیچ به یکدیگر متصل نیستند و با ایجاد میدان مغناتیسی ،ولتاژ و جریان رو در سیم پیچ بعدی القاء می کنند .
در همین بین در هسته ترانس ،با توجه به جهت پیچیده شدن سیم و قانون دست راست ،شار الکتریکی به وجود میاد .
وقتی شما فازمتر به هسته ترانس میزنید ،ولتاژی که مشاهده می کنید بر اثر حرکت همین حامل های الکتریکی هستند .
زمانیکه جای فاز و نول با یکدیگر عوض می کنید ،ولتاژی رو نسبت به ارث مشاهده نمی کنید ،به این دلیل باید باشه که هسته ترانس دارای بار منفی شده و ارث هم که منفی هست و انگار ولتاژ دوسر دو سیم منفی رو خواستین اندازه گیری کنید .
یعنی در اون حالت، نبود اختلاف ولتاژ دلیل بر نبود ولتاژ القایی در هسته نیست .
همچنین این رسانا شدن بدنه ترانس به دلیل وجود یک قانونی هستند که متاسفانه اسمش رو به خاطر نمیارم....مثلا قانون کلمپ ...
ولتاژمتناوبه پس نباید برعکس کردن دوشاخ اثری بزار

dimooss

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
12
با تشکر از دوستان... البته اینکه فرمودید هسته منفی شده و زمین هم منفی هستش الزاما درست نیست ، تو مبحث الکتروستاتیک زمین هم میتونه منفی باشه و هم مثبت(برای بارهای مثبت میتونه الکترون بده و برای بارهای منفی هم میشه یه منبع مثبت بشه واسه انتقال الکترون.... مثالشم رعد و برق هستش که هم میتونه الکتررون ها از ابر به زمین منتقل بشه و هم از زمین به ابر باردار مثبت جهش کنه...)
البته موضوع جالبتر اینه که زمانی که هسته فلزی فازمترو روشن میکونه- اگه این موضوع رو روی سیم پیچ ثانویه امتحان کنی (یعنی فازمترو به یکی از سیم پیچ های ثانویه بزنی) روشن نمیشه ولی اگه جای نول و فاز سیم پیچ اولیه رو تغییر بدی این بار فاز متر در ارتباط با سیم پیچ اولیه روشن میشه.(اینجوری بگم که وقتی هسته فازمتر رو روشن کنه دیگه سیم پیچ اولیه فازمترو روشن نمیکنه و اگه سیم پیچ اولیه روشنش کنه هسته دیگه روشنش نمیکنه...)
...

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
451
با تشکر از دوستان... البته اینکه فرمودید هسته منفی شده و زمین هم منفی هستش الزاما درست نیست ، تو مبحث الکتروستاتیک زمین هم میتونه منفی باشه و هم مثبت(برای بارهای مثبت میتونه الکترون بده و برای بارهای منفی هم میشه یه منبع مثبت بشه واسه انتقال الکترون.... مثالشم رعد و برق هستش که هم میتونه الکتررون ها از ابر به زمین منتقل بشه و هم از زمین به ابر باردار مثبت جهش کنه...)
البته موضوع جالبتر اینه که زمانی که هسته فلزی فازمترو روشن میکونه- اگه این موضوع رو روی سیم پیچ ثانویه امتحان کنی (یعنی فازمترو به یکی از سیم پیچ های ثانویه بزنی) روشن نمیشه ولی اگه جای نول و فاز سیم پیچ اولیه رو تغییر بدی این بار فاز متر در ارتباط با سیم پیچ اولیه روشن میشه.(اینجوری بگم که وقتی هسته فازمتر رو روشن کنه دیگه سیم پیچ اولیه فازمترو روشن نمیکنه و اگه سیم پیچ اولیه روشنش کنه هسته دیگه روشنش نمیکنه...)
...
این حالت خیلی شبیه کرونا ست و اتفاقی که توتلوزیون دربرخورد باسیم های ولتاژرخ می ده