• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
451

PLC زیمنس سری 400
PLC یا Programmable Logic Controller که به نام Programmable Controller نیز شناخته می شود کنترل کننده برنامه پذیری است که از خانواده کامپیوتر ها به شمار می آید.

این کنترل کننده معمولا در مقاصد صنعتی به کار می رود ورودی ها را می گیرد و بر اساس برنامه ای که در حافظه نوشته شده است خروجی لازم را برای ماشین یا فرایندی که تحت کنترل آن است صادر می نماید.

بنابراین در نگاه اول PLC از سه قسمت اصلی یعنی ماژول های ورودی ، CPU و ماژول های خروجی تشکیل شده است. ماژول ورودی سیگنال های متنوع دیجیتال یا آنالوگ را از Field دریافت می نماید و سپس آن ها را به سیگنال های منطقی (0 و 1) تبدیل می نماید (که برای CPU قابل پردازش باشد). CPU مطابق با برنامه ای که قبلا کاربر آن را در حافظه ذخیره نموده است دستورات کنترلی را اجرا کرده و خروجی لازم را بصورت سیگنال های منطقی به ماژول های خروجی می فرستد ، این ماژول ها سیگنال های مزبور را به فرم دیجیتال یا با تبدیل ADC (آنالوگ به دیجیتال) به تجهیزات فیلد (Field) مانند عملگرها ارسال می نماید.

ماژول ورودی ، CPU و ماژول خروجی در PLC

قبل از اینکه PLC در صنعت مورد استفاده قرار گیرد ، مدار های کنترلی کاملا سخت افزاری بودند. این مدارها بر اساس رله ها طراحی و سپس سیم بندی می شدند.

بزرگترین عیب این روش آن بود که کوچکترین تغییری در سیستم کنترل مستلزم تغییر سخت افزار و سیم کشی بود که علاوه بر هزینه زیاد زمان زیادی را نیز برای احرا نیاز داشت ، بعلاوه در هنگام بروز خطلا کار عیب یابی (Troubleshooting) این مدار ها چندان ساده نبود.

سیستم کنتر رله ای

سیستم جدید یا همان PLC مشکلات فوق را بهمراه نداشت . به سادگی قابل برنامه ریزی بود و تغییر در سیستم کنترلی با تغییر در نرم افزار برنامه کنترل بسهولت امکان پذیر می شد.

PLC به سادگی قابل برنامه ریزی می باشد

مزایای فوق همراه با مزایای دیگر چون کوچکتر شدن ابعاد سیستم کنترل ، عیب یابی سریع تر ، خرابی کمتر ، توانایی اجرای فانکشن های پیچیده ، توانایی تبادل با سیستم های دیگر و … موجب شد که مدار های رله ای به سرعت میدان را برای حضور PLC ها خالی کنند.

منبع : جلد اول کتاب آقای علیرضا ماهر

علی احمدی

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
81
سلام
plcخیلی چیز ردیفیه...هرکاری بگید می کنه...من با سری s7-300عملی کار کردم عالیه.....یه خط تولید اب میوه باهاش طراحی کردم بیشتر لدر کار می کنم باهاش رقص نور واسه نیمه شعبان یا....هم طراحی کردم چیز خیلی ردیفیه....پیشنهاد می کنم اگه علاقه دارید حتما برید یادش بگیرید جالبه....من که هنوز اول کارم ولی میخوام برم سطح پیشرفتش رو هم اگه بشه یاد بگیرم

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
451
سلام
plcخیلی چیز ردیفیه...هرکاری بگید می کنه...من با سری s7-300عملی کار کردم عالیه.....یه خط تولید اب میوه باهاش طراحی کردم بیشتر لدر کار می کنم باهاش رقص نور واسه نیمه شعبان یا....هم طراحی کردم چیز خیلی ردیفیه....پیشنهاد می کنم اگه علاقه دارید حتما برید یادش بگیرید جالبه....من که هنوز اول کارم ولی میخوام برم سطح پیشرفتش رو هم اگه بشه یاد بگیرم
سلامبرای یادگیری ازکجا بایدشروع کرد ؟
شما چگونه یادگرفتین؟

علی احمدی

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
81
سلامبرای یادگیری ازکجا بایدشروع کرد ؟
شما چگونه یادگرفتین؟
من توی هنرستان رشتم الکترونیک صنعتیه plcاموزش میدن من اینجوری یاد گرفتم همش هم به تلاش خودت بستگی داره

خیلی باید خودت توی خونه کار کنی منتظر درس دادن باشی عقب میفتی

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
451
من توی هنرستان رشتم الکترونیک صنعتیه plcاموزش میدن من اینجوری یاد گرفتم همش هم به تلاش خودت بستگی داره

خیلی باید خودت توی خونه کار کنی منتظر درس دادن باشی عقب میفتی
یه سوال می تونی آموزش بدی ؟ یادرموردش کامل بگی ؟ کنجکاوشدم بدونم.

علی احمدی

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
81
یه سوال می تونی آموزش بدی ؟ یادرموردش کامل بگی ؟ کنجکاوشدم بدونم.
بله تا اون جایی که بلد بام می تونم تضیح بدم

پی ال سی یه رله قابل برنامه ریزیه که مثلا شما یه خط تولید یا...بهش میدی خودش راحت همه کاراش رو انجام میده

مثلا بطری هارو میاره پر می کنه درش رو می بنده تعداد بطری های خالی و پر رو نشون میده می تونی دما رو باهاش اندازه بگیری ومثلا بهش بگی وقتی رسیدبه یه دمایی یه فن روشن بشه دما رسید به دمای کم تر فن خاموش بشه و....این ساده ترین کارایی هست که می تونه انجام بده

بعترینش هم PLC شرکت زیمنس هستش Seiemensکه به سه زبان لدر اس تی ال و اف بی دی می شه برناممه نویسیش کرد

انتخاب زبان سلیقه ایه اس تی ال مثل برنامه نویسی نوشتاری می مونه که چند خط رو می نویسی

لدر روش نردبانیه با تیغه های بازو بسته وبوبین سرکار داری

اف بی دی هم بلوک های دیجیتالیه

سوالی بود بازم در خدمتم

موفق باشی

محمدعلی

همکار فرهنگی و نظارتی
عضو کادر مدیریت
همکار فرهنگی و نظارتی
کاربر فنی و مهارتی
لایک ها
451
بله تا اون جایی که بلد بام می تونم تضیح بدم

پی ال سی یه رله قابل برنامه ریزیه که مثلا شما یه خط تولید یا...بهش میدی خودش راحت همه کاراش رو انجام میده

مثلا بطری هارو میاره پر می کنه درش رو می بنده تعداد بطری های خالی و پر رو نشون میده می تونی دما رو باهاش اندازه بگیری ومثلا بهش بگی وقتی رسیدبه یه دمایی یه فن روشن بشه دما رسید به دمای کم تر فن خاموش بشه و....این ساده ترین کارایی هست که می تونه انجام بده

بعترینش هم PLC شرکت زیمنس هستش Seiemensکه به سه زبان لدر اس تی ال و اف بی دی می شه برناممه نویسیش کرد

انتخاب زبان سلیقه ایه اس تی ال مثل برنامه نویسی نوشتاری می مونه که چند خط رو می نویسی

لدر روش نردبانیه با تیغه های بازو بسته وبوبین سرکار داری

اف بی دی هم بلوک های دیجیتالیه

سوالی بود بازم در خدمتم

موفق باشی
مرسی
پس اگه درست فهمیدم اونم یعنی plc هم شبیه یه آیسی مثل atmega قابل برنامه نویسی است.
سوال : مدارجانبی یعنی بایاسی هم داره یا به تنهایی است.
سوال :ولتاژ اون چی هست ؟ مثل رله ، ولتاژبالا هم می شه به اون داد؟
می تونی یه plc به من نشون بدی ؟
چقدرسوال کردم:sweat:

علی احمدی

کاربر عضو
عضو انجمن 220ولت
کاربر عادی
لایک ها
81
مرسی
پس اگه درست فهمیدم اونم یعنی plc هم شبیه یه آیسی مثل atmega قابل برنامه نویسی است.
سوال : مدارجانبی یعنی بایاسی هم داره یا به تنهایی است.
سوال :ولتاژ اون چی هست ؟ مثل رله ، ولتاژبالا هم می شه به اون داد؟
می تونی یه plc به من نشون بدی ؟
چقدرسوال کردم:sweat:
بله شما به کانال اپارات من برو یه پی ال سی هستش که واسه رقص نور برنامه نویسیش کردم...
بله مثل ای سی هستش وی خیلی جالب تر
به صورت کامپکت یا ماژولار که ودت بقل هم روی یه ریل میچینی
ولتاژشم 24ولته 220 ولت و 110ولت