1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

سوال دیود هرزگرد

شروع موضوع توسط علی احمدی ‏20 جولای 2016 در انجمن مدارات آنالوگ

1. علی احمدی

علی احمدی کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    82
    امتیاز دستاورد:
    18
    سلام
    دوستان چقدر به دیود هرزگرد اطمینان میشه کرد؟؟؟منظورم دیود هرزگرد واسه بوبین رله نیست

واسه ورودی یه دستگاهه من یه چند تا پخش ساختم واسشون دیود هرزگرد نزاشتم فقط دیود رو سری کردم با تغذیه و خوب این باعث افت ولتاژ0.7میشه

میخوام بدونم چقدر میشه مطمئن باشیم که دیود هرزگرد بزاریم اسیب به دستگاهمون نمی رسه؟

اون وقت یه سیم پیچ هم واسه هم شدن نویز با مثبت سری می کنیم خوب وقتی خاموشش کنیم دستگاه رو ولتاژ این سیم پیچ روی چیزی تاثیر نمی زاره؟؟؟(یه طرفش به ورودی برق مثبت پخش یه طرفشم به طرف سیم هار ورودی برق)

اگه دیود ژرمانیوم جریان بالا هم میشناسید معرفی کنید

با تشکر

محمدعلی از این پست تشکر کرده است.
    بارگذاری...
  2. علی احمدی

تشکرهای دریافتی:
    82
    امتیاز دستاورد:
    18
    سلام مشکلم حل شد اگه میشه این تایپیک رو حذفش کنید

3. محمدعلی

محمدعلی همکار فرهنگی و نظارتی عضو کادر مدیریت همکار فرهنگی و نظارتی کاربر فنی و مهارتی

تشکرهای دریافتی:
    454
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    الکترونیک
    سلام مهندس احمدی عزیز
    باشه بهتره شاید مشکل یک نفردیگه هم باشه وبادیدن این موضوع حل بشه!
    می تونم ازتون بخوام راه حل برطرف کردن این مشکلم بزارید؟

4. علی تحیری

علی تحیری عضو افتخاری کاربر علمی و تخصصی عضو انجمن 220ولت کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    963
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    کارشناس الکترونیک از کشور آمریکا
    با سلام :
    کاربر گرامی، دیود هرزه گرد فقط بصورت موازی و معکوس با برق سیم پیچ رله بسته می شود و علت آن در زمان قطع برق رله یک ولتاژ خیلی بزرگ اما با جریان کم ایجاد می شود که سبب تخریب ترانزیستور، آی سی های راه انداز و ... می شود. دیودی که بصورت سری با برق ورودی جهت جلوگیری از اشتباه وصل کردن قطب سیم برق به کار می رود نامش هرزه گرد نیست.
    دیود های ژرمانیوم در مدار سری حداکثر 0.2 ولت افت ولتاژ پیدا می کند، اما برای جریان های زیاد مناسب نیستند وبیشتر در جریان های ضعیف بکار می روند.

آخرین ویرایش: ‏20 جولای 2016
    علی احمدی، MohammadReza245539 و محمدعلی از این ارسال تشکر کرده اند.
  5. علی احمدی

تشکرهای دریافتی:
    82
    امتیاز دستاورد:
    18
    سلام

ممنون جناب تحیری اسمش دیود پلاریته معکوسه بنده اشتباه نوشتم که مشکل حل شد و نیازی به دیود نیست

سلام

اون مشکلو با یه ترفند حلش کردم

چون ولتاژ کاری مدار 12ولته (یه پخش واسه خودرو ساختم برق خودرو هم خیلی بره بالا 14یا15ولته)اول میخواستم محافظت کنم ازش که اگه ولتاژ معکوس شد وارد مدار نشه وای سی های امپلی فایر پخش اسیب نبینن خواستم دیود بزارم فک کردم 0.7افت ولتاژ یکم کوچولو (خیلی کوچولو) توان وکیفیت خروجی امپلی فایر کم بشه منم خیلی روی این چیزا حساسم

حالا چون مدارمو با فلیپ فلاپ روشن وخاموشش میکنم و با رله مدار خاموش و روشن میشه من یه دیود 1N4007 فقط واسه مدار فلیپ فلاپ می زارم حالا اگه تغذیه درست وصل بشه پخش به راحتی روشن میشه و اگه اشتباه باشه اصلا مدار سوئیچ نمیشه وپخش هیچ وقت روشن نمیشه به این روش میشه با خیال راحت هم از اسیب ندیدن پخش محافظت کرد همافت کیفیت و...رو داشتش
    دیود فقط واسه مدار کنترلر کل پخشه نه واسه مدار امپلی فایر پخش

موفق باشید

MohammadReza245539 و محمدعلی از این پست تشکر کرده اند.
  6. علی احمدی

تشکرهای دریافتی:
    82
    امتیاز دستاورد:
    18
    دوستان اینم پخشی که گفتم ساختمش:
    http://8pic.ir/images/v6jxo995ehrwotuqjs3t.jpg
    راستی یه تایپیک بزنین توی مدارات صوتی بخش انالوگ اسمش "عکس امپلی فایر های ساخت خودتان"باشه عکس امپ یا....داشتیم بزاریم اونجا...

7. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیر ارشد انجمن ها عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    308
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دوازدهم
    من میخوام بزودی یک دستگاه اکولایزر بسازم حتما اموزششو میزارم

اگر سوالی هم در مورد نحوه کار با آمپلی فایر داشتید از اونجایی که من با آمپلی فایر ها و میکسر های مختلف از ساده تا پیچیده کار کردم در خدمتم

علی احمدی و محمدعلی از این پست تشکر کرده اند.
  8. علی احمدی

تشکرهای دریافتی:
    82
    امتیاز دستاورد:
    18
    موفق باشی...
    اینم کامل شدش

MehranChamani، سیدمحمدرضا هاشمی آزاد و محمدعلی از این ارسال تشکر کرده اند.
  9. محمدعلی

محمدعلی همکار فرهنگی و نظارتی عضو کادر مدیریت همکار فرهنگی و نظارتی کاربر فنی و مهارتی

تشکرهای دریافتی:
    454
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    الکترونیک
    سلام اون دوتا فن روبرای چی مورب کف نصب کردی؟
    توضیح می دی این بافلش کارمی کنه؟

10. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیر ارشد انجمن ها عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    308
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دوازدهم
    فکر میکنم اون دو تا فن برای گردش بهتر هوا درون جعبه و خنک کردن آی سی ها باشه به فلش روی فن ها توجه کن محمدعلی جان یه گردشی تو جعبه ایجاد میکنه البته این نظر منه ممکنه جناب احمدی برای قصد دیگری گذاشته باشن

11. مهران چمنی

مهران چمنی مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیریت کل انجمن ها مدیریت کل فروشگاه

تشکرهای دریافتی:
    749
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مهندسی تکنولوژی الکترونیک
    فن ها عامل اصلی ایجاد صدای نویز در خروجی آمپلی فایر ها هستند
    تقریبا بنده نتونستم با هیچ سلف و خازن و هسته فریتی... این نویز رو حذف کنم
    اگر در خروجی صدای نویز می شنوید کافیست فن هارو خاموش کنید تا ببینید کامل نویز ها حذف می شود .
    چون اون آیسی TDA1554 که استفاده کردین اصلا در خروجی نویزی ندارند
    ولی کاش بجای 2عدد از آنها ، از TDA8571J استفاده می کردین تا قدرت خروجیتون 2برابر و مصرف قطعات شما نصف شود .
    اینطوری هم که تو عکس دیدم از مدار ضربه گیر استفاده نکردین و حتمن موقع خاموش یا روشن شدن آمپلی فایرتون صدای تق تق قدرتمندی از اسپیکر ها میشنوین .

افتتخار باز کردن این تایپیک با خود شما

12. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    308
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دوازدهم
    قدرت آی سی TDA فوق العادس فقط مواظب باشین دستگاه بعد از خاموش کردن ماشین روشن نمونه چون ما روی ماشین قبلیمون یه سیستم 1300 وات داشتیم اگه کلیدشو نمیزدیم ظرف یکی دو روز باتری 74آمپری ماشین رو تخلیه میکرد و دردسر های زیادی داشتیم بعدش
    جناب احمدی شما برق این سیستم صوتی رو مستقیم از باتری گرفتید یا بعد از کوئل ماشین که با استارت روشن بشه؟

آخرین ویرایش: ‏26 جولای 2016
    MehranChamani از این پست تشکر کرده است.
  13. abbas.r

abbas.r کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    4
    امتیاز دستاورد:
    3
    درود .داداش به نظر من دیگه دوره این ای سی ها گذشته .من مدت زیادی هست که از ما|ژول های کلاس d استفاده میکنم که خوئشون اکثر مدار محافظ ها رو دارند .مصرف بسیار پایین .خروجی بدون زره ای نویز .تلفات انرژی کم و بدون نیاز به هیت سینک . بازده بالای 90 درصد.با یه چیپ pam8610 به اندازه یک در یک سانتیمتر میتونی دوتا باند بیضی رو بترکونی قیمتش هم نهایتا 8000 تومنه

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد و MehranChamani از این پست تشکر کرده اند.
  14. مهران چمنی

مهران چمنی مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیریت کل انجمن ها مدیریت کل فروشگاه

تشکرهای دریافتی:
    749
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مهندسی تکنولوژی الکترونیک
    سلام
    تصویری ، نقشه ای چیزی داری از این ؟

بارگذاری...