1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

آموزشی مدار های "های ولتاژ"

شروع موضوع توسط Alireza.pr ‏30 جولای 2016 در انجمن مدارات آنالوگ

?

با این تایپک موافق هستید؟

1. بله

91.7%
  2. نه

8.3%
  1. Alireza.pr

Alireza.pr کاربر VIP طلایی کاربر عادی عضو انجمن 220ولت کاربر VIP طلایی

تشکرهای دریافتی:
    51
    امتیاز دستاورد:
    13
    هنوز تمام نشده موضوع ادامه دارد هر چند مدتی دلسرد شده بودم چون که کسی چیزی نمی گفت اما همین نظرات شما دوستان عزیز به من قدرت میدهد که بهتر ادامه بدهم

MehranChamani از این پست تشکر کرده است.
  2. Alireza.pr

تشکرهای دریافتی:
    51
    امتیاز دستاورد:
    13
    کدام ترانس

3. amir9297

amir9297 کاربر ثبت نام نکرده مهمان انجمن 220ولت

سلام
    برای ولتاژ 40 هزار ولت و فرکانس پایین 2 هرتز ، پیشنهاد شما استفاده از چه نوع چوک و مداری هست

4. alinamy525

alinamy525 کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    های ولتاژ

5. Alireza.pr

تشکرهای دریافتی:
    51
    امتیاز دستاورد:
    13

سلام ببخشید که خیلی دیر شد

برای این ولتاژ باید از ترانس فلایبک یک تلوویزیون بزرگ استفاده کنید و اگر حوصله ساخت مدار ندارید با استفاده از یک بالاست الکترونیکی لامپ کم مصرف 80 وات استفاده کنید که 40 کیلوولت رو راحت میده با جریان خوب

راستی به هیچ وجه نمیشه با این فرکانس های پایین ترانس فلایبک را راه اندازی کرد .

6. Alireza.pr

تشکرهای دریافتی:
    51
    امتیاز دستاورد:
    13
    خب بالاخره وقتش شد
    چند نکته خیلی مهم که حتما باید توجه کنید :

1 - این مدار به هیچ عنوان برای تازه کارها توصیه نمی شود هر چند بسیار ساده است ولی فقط باید توسط یک فرد که با تمامی خطرات ولتاژ های بالا آشنا است ساخته شود .
    2 - من هیچ مسئولیتی در قبال استفاده نا صحیح و اشتباه از این مدار را بر عهده نمی گیرم . و هر کاری که انجام می دهید ریسکش بر عهده خودتان است.

خب این هم از مدار zvs با بازده خیلی بالا
    Super ZVS .JPG

ZVS کوتاه شده عبارت Zero Voltage Switching است به معنای سوئیچینگ ولتاژ صفر می باشد که به سوئیچینگ نرم نیز معروف است در این روش بر خلاف سوئیچینگ سخت ما سوئیچ رو تحت فشار های شدید قرار نمیدیم
    در این روش ما زمانی به ماسفات فرمان روشن شدن میدیم که اختلاف ولتاژ درین و سورس ماسفت صفر باشه حالا نه دقیقا صفر ولی نزدیک به صفر
    پس یعنی سوئیچ وقتی از ناحیه وصل به قطع میره یا برعکس هیچ فشاری روش نیست در نتیجه میتونیم فرکانس رو بالا ببریم و اندازه ترانس ها و خازن های مدار رو کوچک تر کنیم .

این مدار فقط برای راه اندازی ترانس هایولتاژ ساخته نشده و میشه از این مدار برای ساخت کوره القایی هم استفاده کرد
    در صورتی که به این همه توان احتیاج نیست میتونین تعداد ماسفت ها رو کاهش بدین چون که این مدار تا 4 کیلو وات تضمین شده هست
    و بازده این مدار به قدری بالاست که حتی در این توان های بالا هیچ احتیاجی به هیت سینک های بزرگ و فن نداره

برای تغذیه این مدار به دو منبع تغذیه احتیاج داریم یکی 15 تا 16 ولت برای تغذیه گیت ماسفت ها و دیگری یه منبع تغذیه قوی ولتاژ و جریان خروجی کاملا به ولتاژی که به vs میدیم مربوطه و تقریبا رابطه خطی داره بهترین ولتاژ تغذیه برای این مدار 36 و 48 ولت هست البته 24 هم میشه ولی توان خروجی پایین میاد.

چند نکته در مورد ساخت :
    ماسفت ها irfp260n از نوع مرغوب هستند و استفاده از نوع ارزان و بی کیفیت هیچ نتیجه ای جز دود کردن پول به همراه نداره
    مقاومت روی گیت ماسفت ها 2 وات هستند به هیچ عنوان از مقاومت های آجری استفاده نکنید فقط کربنی یا هر نوع دیگه و کلا از 0.5 اهم میتونید بزارید تا 5 اهم بستگی داره که چی دم دستتون باشه زیاد مهم نیست
    زینر های d1 تا d4 رو 15 ولت بزارید این دیود ها نقش محافظ گیت رو بر عهده دارند و اگر مشکلی پیش بیاد اجازه نمیدن ولتاژ رو گیت ها از 15 ولت بیشتر بشه

دیود های D5 , D6 رو دیود اولترافست با حداقل تحمل ولتاژ معکوس 200 ولت بزارید 2 آمپر باشن کفایت میکنه

مقاومت های R9 تا R12 رو میتونید آجری هم بزارید البته اگه هر نوع دیگه با وات بالا پیدا کردید هم میتونید استفاده کنید فقط توجه کنید که خاصیت سلفی کمی داشته باشه وات این مقاومت ها حداقل 2 وات هست زیر این خیلی داغ میکنه
    FU1 هم برای حفاظت بیشتر هست 2 آمپر تند سوز باید باشه البته اجباری نیست
    سلف های L1 , L2 دست ساز هستند و در پست بعد روش ساختشون رو میگم
    و اون چهار تا خازن اون بالا
    این خازن ها حتما باید از نوع mkp مرغوب باشن و در اصل یک بانک خازن هست چون در این مدار جریان خیلی زیادی ازش میگذره در پست بعد آموزش ساختشون رو میدم
    و تمام

در پست بعدی آموزش هایی که قول دادم به همراه چند عکس از خروجی مدار در توان های مختلف میزارم که واقعا زیباست :)

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد از این پست تشکر کرده است.
  7. hasan_zamani

hasan_zamani کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    با سلام
    من یه مدار های ولتاژ با تنظیم فرکانس دارم

8. Alireza.pr

تشکرهای دریافتی:
    51
    امتیاز دستاورد:
    13
    درود
    نمیدانم وقتی خروجی ترانس فلایبک دی سی است تغییر فرکانس چه تاثیری خواهد داشت

مثلاً آرک ۴۰ کیلو هرتز با ۱۰۰ کیلو هرتز اگر جریان و ولتاژشان برابر باشد هیچ شکل و قدرت این دو آرک هیچ فرقی ندارند راستی خروجی ترانس فلایبک دی سی هم هست

اگر دوست دارید مدارتان را بگزارید حتما استفاده میکنیم

9. Alireza.pr

تشکرهای دریافتی:
    51
    امتیاز دستاورد:
    13
    چند تا عکس بسیار زیبا از قدرت وحشتناک این مدار
    در اینجا من از ماسفت irfp250n استفاده کردم که ضعیف تر از irfp260n هست و به جای ۴ عدد در هر طرف از یک ماسفت استفاده کردم و توان هم زیر ۳۰۰ وات هست
    و من اصلا دوست ندارم با این عکس ها کسی رو به ساخت zvs تشویق کنم " من هیچ مسئولیتی در قبال آسیب های حتمی در اثر استفاده ناصحیح و بدون رعایت نکات ایمنی نمی پذیرم"
    AndroVid_join_4656_01_4114. hv arc.
    AndroVid_join_4656_01_5272.

AndroVid_join_4656_01_8805.

راستی به هیچ عنوان از پیچ گوشتی به عنوان الکترود استفاده نکنید (مثل من :aiwan_light_biggrin:) چون دسته عایقی نداره و خیلی راحت خودتون رو به کشتن میدین

یک نکته خیلی مهم تر به هیچ عنوان مثل من روی فرش جرقه بازی نکنید

آخرین ویرایش: ‏7 آوریل 2018
  10. Pstar3@

Pstar3@ کاربر ثبت نام نکرده مهمان انجمن 220ولت

باسلام می خواستم بدانم که آیا کویل ماشین قوی تر است یا موتور سیکلت .فلابک تلویزیون. ترانسفورماتور.یا هسته فریت....

بارگذاری...
لیست موضوعات مشابه - مدار های های
  1. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد
    پاسخ ها:
    1
    نمایش ها:
    343
  2. MehranChamani
    پاسخ ها:
    44
    نمایش ها:
    7,903