1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

همفکری کمک در ساخت منبع تغذیه

شروع موضوع توسط meschi ‏16 می 2017 در انجمن مدارات مجتمع خطی

1. علی تحیری

علی تحیری عضو افتخاری کاربر علمی و تخصصی عضو انجمن 220ولت کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    کارشناس الکترونیک از کشور آمریکا
    با سلام:
    یک بار دیگر ولتاژ های مورد نظر شما را بیان می کنم. اگر درست است بفرمائید.
    شما یک ترانس جفت 24 ولت 3 آمپر دارید که می خواهید بعد ازیکسو سازی و فیلترینگ ولتاژ جفت 34 ولت دی سی داشته باشید. و سپس از این ولتاژ جفت 34 ولت، ( مثبت و منفی) دو ولتاژ جفت 12 ولت ( مثبت و منفی) و یک ولتاژ+5 ولت با یک ترانس داشته باشید. اگر صحیح است بفرمائید.

meschi از این پست تشکر کرده است.
  2. meschi

meschi کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18

سلام استاد گرامی
    هنوز فرصت نکردید

با سلام
    یک ترانس جفت ۲۴ ولت که بعد از یکسوسازی ۳۴ ولت جفت (مثبت و منفی ) داریم . ولی برای ۱۲ ولت که برای پری آمپلی هست ولتاژ ۱۲ ولت تک نیاز هست . و همچنین برای پلیر و آمپلی پلیر ب ولتاژ تک ۵ ولت نیاز هست .
    که برای ۱۲ ولت پری از مقاومت ۳.۳ k استفاده کردم .
    ولی برای ولتاژ ۵ ولت تک مشکل دارم .
    برای داشتن ۵ ولت تک از تمام رگلاتور ها استفاده کردم ولی میسوزند . ماژول hs 2596 رو هم بستم ولی تا حالا ۳ تا سوخته .
    آیا از تغذیه ۳۴ ولت دوبل میشود ولتاژ ۱۲ ولت و ۵ ولت گرفت ؟
    ظاهرا در تئوری میشه . ولی در عمل من نتونستم !

3. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    یک راهنمایی ساده کم خرج به شما پیشنهاد می کنم. ولتاژ های مثبت و منفی 34 ولت و 12ولت را به هم روش قبل، از مقاومت 3.3 کیلو که مشکل نداشتید استفاده کنید. برای ولتاژ5 ولت پیشنهاد می کنم ازیک شارژر قدیمی موبایل که در اکثر منازل بعنوان مازاد و بدون استفاده است بکار ببرید. ولتاژ ورودی 220 ولت شارژر موبایل را با دو سیم به برق ورودی 220 ولت ترانس وصل کنید. سیم برق منفی 5 ولت موبایل را به گراند یا خط + / -یا نقطه صفر ولتاژوصل کنید. ( نه به خط منفی34 ولت)
    بعد از این کار شروع به اندازه گیری ولتاژ کنید. سیم سیاه یا منفی ولت متر را به خط صفر ولت یا گراند یا نقطه + / - وصل کنید. و سیم قرمز یا مثبت ولت متر را به سر ولتاژ 34 مثبت وصل کنید. ولتاژ خوانده شده 34 ولت مثبت باید باشد. سیم قرمزولت متر را به نقطه منفی3 لت وصل کنید، ولتاژ خوانده شده باید منفی 34 ولت باشد. سیم قرمزولت متر را به بعد از مقاومت 3.3 کیلو بزنید ولتاژ خوانده شده 12 ولت مثبت در صورت نصب پری آمپلی فایر باید باشد. سیم قرمز ولت متر را مثبت شارژر موبایل رابزنیدولتاژ خوانده شده باید حدود 5 ولت با نصب مصرف کننده 5 ولت باشد. امتحان کنید و سپس گزارش کنید.

4. meschi

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18
    با سلام
    ممنون از راهنمایی . استاد دقیقا مشکل از خط منفی هست . ( خط صفر یا گراند ) حتی برای ولتاژ ۵ ولت از شارژر استفاده کردم . البته مثبت و منفی پلیر رو ب مثبت و منفی شارژر وصل کردم ( خط گراند ورودی و خروجی پلیر ب پری و آمپلی ها متصل کردم . یعنی همون که شما می فرمائید) ولی متاسفانه آمپلی پلیر جرقه زد و سوخت . همینکه هست سینگ آمپلی پلیر ب هست سینگ آمپلی های اصلی می چسبیدجرقه میزد و می سوخت ( آمپلی پلیر ) یعنی خط منفی ها باهم هماهنگی ندارند .مدتی برای استفاده خط منفی پلیر و آمپلی پلیر رو ب یک کلید مجزا وصل کردم ( هست سینگ ها هم بطور جدا وصل کردم ) در نتیجه وقتی میخواستم پلیر رو روشن کنم اون کلید رو میزدم و پلیر با آمپلی ها هماهنگ میشه . ولی در عوض صدای ورودی از دک خراب میشه . یعنی مشکلم با خط منفی هست . همزمان با هم نمیشه . اگر پلیر بخونه باید ورودی دک قطع بشه و اگر دک بخونه باید پلیر قطع بشه ( منظور از قطع از مدار خارج بشه ) .
    آیا وقتی خط گراند ( منفی یا صفر ) همه آمپلی ها پری ها و پلیر و آمپلی پلیر در دستگاه همه بهم متصله همون فرمایش شما نیست ؟
    آیا ممکنه دوتا آمپلی فایر با هم از نظر اتصال ب هم نا هماهنگ باشند . ( آمپلی فایر های اصلی از نوع STK بودند ولی درحین تغییرات یکی از اونا سوخت . دوتا مونو بودند . برای جبران اون سوخته از آمپلی فایر ۱۰۰ وات دیگه با ای سی TDA7293 که بصورت ماژول آماده بود خریدم و جایگزین کردم . ممکنه این دو آمپلی فایر ها با هم مچ نمیشن ایجاد مشکل میکنه ؟
    البته پلیر و آمپلی پلیر هر دو باهم خارج دستگاه با شارژر موبایل ۵ ولت بخوبی کار میکنن ولی وقتی ب بقیه وصل میشن ایجاد مشکل میشه .!
    استاد گرامی اتصال همه اینا از نظر تئوری ساده وبدون مشکله ولی در عمل غیر ممکن !!
    اتصالات مدارات دستگاه من بشکل زیر است . اگر ایراد و اشکالی داره بفرمائید تا اصلاح کنم . ضمنا همه خط منفی یا صفر تک تک مدار ها بهم متصل هستند .

آخرین ویرایش: ‏13 مارس 2018
  5. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    شما باید تغذیه را به این روش ببندید و هیت سینک ها را بهم نچسبانید. چون با این روش تغذیه بدون مشکل باید کار کند، اگر نه باید دنبال مشکل دیگری بگردید.

amplifier power.JPG

آخرین ویرایش: ‏13 مارس 2018
  6. meschi

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18

با سلام
    استاد گرامی منم دقیقا مثل نقشه شما اجرا کردم با این تفاوت که بجای شارژر از ماژول کاهنده استفاده کردم که جواب نمیده . حالا فردا دوباره همین نقشه رو با شارژر اجرا میکنم و گزارش میکنم .
    آیا ب تفاوت داشتن آمپلی فایر ارتباطی نداره ؟

آخرین ویرایش: ‏14 مارس 2018
  7. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    بدون ماژول و جدا بودن کلیه هیت سینک ها امتحان کنید و سپس گزارش کنید.

8. meschi

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18
    با سلام
    آیا قسمت بدنه ای سی ها که ب هیت سینگ وصل میشود با خط منفی یا صفر یا گراند فرق میکنه ؟ یا بدنه ای سی ها همون خط صفر یا گراند هست ؟ ( در تمام ای سی ها )

9. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    باسلام:
    فقط بدنه رگولاتور مثبت، یا پایه وسط این نوع رگولاتور به خط صفر وصل می شوند ولی رگولاتور های منفی خیر.

10. meschi

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18
    سلام استاد گرامی
    منظورم از ای سی ها ای سی آمپلی فایر بود که هیت سینگ ها نباید بهم وصل بشه .
    استاد دستگاه رو با روش شما بستم . این دفعه چیزی نسوخت . ولی شارژر ولتاژ کم آورد .
    خود پلیر خروجی صداش نیاز ب آمپلی داره برای همین مجبورم قبل از اینکه ب پری وصل کنم از یک آمپلی کوچک ۳ وات استفاده کنم .
    بیرون دستگاه پلیر و آمپلی کوچک با شارژر بخوبی کار میکنه . ولی وقتی با نقشه شما شارژر رو ب منبع تغذیه وصل کردم خوشبختانه چیزی نسوخت ولی موقع خوندن پلیر ولتاژ کم میشد ( از ۵ ولت ب ۳.۲ ولت می رسید ) با مولتی متر دقیقا اندازه گرفتم . برای همین صدای پلیر قطع و وصل میشد .
    احتمالا باید از دوتا شارژر ۱ آمپر استفاده کنم که دیگه صدا واضح بشه . ب نظر شما اینکار رو انجام بدم . ؟

11. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    خوشحالم تا این جای کار مشکل شما حل شد. افت ولتاژشارژر از5 ولت به 3.2 ولت نشان دهنده جریان مصرفی زیاد تر ازمورد نیاز شماست. البته شارژرهای5 ولت 2آمپر هم وجود دارد، اگر توانستید با آن هم امتحان کنید و نتیجه را گزارش کنید.باتوجه به این که شما دقیقا همین نقشه تغذیه را وصل کردید و بجای شارژر از ماژول کاهنده استفاده کردید، احتمالا استفاده ازماژول باعث سوختن قطعات شما شده است.با شارژر 2 آمپر امتحان کنید و سپس گزارش کنید.

12. meschi

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18
    سلام استاد گرامی
    این بار با یک شارژر ۲ آمپری تست کردم .
    پلیر و آمپلی کوچک با شارژر بخوبی کار کردن و هیچ مشکلی نبود . با تک تک آمپلی فایر های اصلی هم تست کردم وبخوبی کار کرد . ضمنا برق شارژر (ورودی AC) رو مستقیم ب برق شهر (۲۲۰ ولت) وصل کرده بودم و هیچ ارتباطی ب منبع تغذیه دستگاه نداشت حتی خط صفر .
    ولی وقتی برق شارژر (ورودی AC ) رو ب ورودی برق منبع تغذیه دستگاه وصل کردم ( ب ورودی AC دستگاه ) متاسفانه هیچ صدایی نداشتم درحالیکه همه چیز ( امپلی ها پری ها پلیر و آمپلی پلیر و شارژر ) روشن بود و چیزی نسوخت .!
    دوباره شارژر رو و پلیر و آمپلی پلیر رو از دستگاه جدا کردم و ب تنهایی روشن کردم . شارژر سالم . پلیر سالم . آمپلی پلیر هم سالم . ولی دیگه صدا نداشتم .
    اجبارا از یک شارژر دیگر استفاده کردم دوباره همه چیز درست شد و صدا برگشت . وقتی برای بار دوم شارژر رو ب ورودی دستگاه وصل کردم نتیجه بار اول شد . باز صدا نداشتم و چیزی هم نسوخت !!!!
    استاد گرامی واقعا گیج و کلافه شدم نمیدونم چرا ؟ این وضعیت شده چرا شارژر مستقیم ب برق شهر کار میکنه و صدا دارم ولی وقتی برق با برق منبع تغذیه دستگاه مشترک میشه دیگه صدا ندارم ولی همه چیز سالمه ؟!!!!
    البته وقتی بعد از اینکه شارژر رو از برق مشترک دستگاه قطع میکنم و مستقیم ب برق شهر میزنم دیگه صدا ندارم .
    یعنی اشتراک برق شارژر و منبع تغذیه باعث از کار افتادن صدا میشه چرا نمیدونم ؟ برام خیلی عجیبه
    استاد ب نظر شما ایراد از کجاست . و چرا اینطور میشه ؟
    خواهشا کمک کنید چکار باید بکنم .

آخرین ویرایش: ‏18 مارس 2018
  13. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    بنظرم در همان وضعیتی که همه چیز درست کار می کند استفاده کنید. پیدا کردن چنین عیب هایی مستلزم انجام آزمایش های زیادی است که باید حوصله به خرج دهید تا به نتیجه برسید، چون کنج کاوی اصول دانشمندی است. لطفا این آزمایش را انجام دهید. از 4 عدد باتری 1.5 ولت قلمی استفاده کنید و جمع ولتاژ شما می شود 6 ولت. با یک یا دو دیود 1N4001 الی 1N4007هرکدام که در دست بود با یرق مثبت 6 ولت سری کنید تا برق مورد نیاز پلایر شود حدود 5 ولت. حالا منفی این باتری را به خط صفر ولت و مثبت آن به ورودی مثبت پلایر وصل کنید و نتیجه آزمایشرا گزارش کنید.

14. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیر ارشد انجمن ها عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    320
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دوازدهم
    با سلام و ضمن تبریک سال نو
    مشکل کمبود جریان نیست؟

15. meschi

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18

سلام استاد گرامی
    سال نو بر شما و خانواده محترم مبارک
    بالاخره استاد با پرروئی و زحمت زیاد ب نتیجه رسیدم
    دستگاه و تکمیل کردم . شامل دو عدد آمپلی فایر مونو
    و دو عدد پری آمپلی ( در واقع اکولایزر ۵ کانال ) مونو
    و فلش پلیر و دو عدد آمپلی کوچک مونو برای پلیر
    که برای پلیر و آمپلی کوچک از یک شارژر ۵ ولت سامسونگ استفاده کردم در نتیجه دستگاه کامل شد وبخوبی کار کرد .
    از شما خیلی ممنونم برای راهنمایی ها تون . ضمنا خیلی چیزا یاد گرفتم .
    اگر اجازه بدین بازم اگه سوال و مشکلی داشتم مزاحم تون بشم . خیلی متشکرم

16. meschi

تشکرهای دریافتی:
    6
    امتیاز دستاورد:
    18
    سلام سال نو شما هم مبارک
    مشکل با تغیر شارژر و آمپلی حل شد . ممنون

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد از این پست تشکر کرده است.
  17. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیر ارشد انجمن ها عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    320
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس دوازدهم
    خوشحالم که بالاخره مشکلتون حل شد اگر مقدوره چند تا عکس از این پروژه هفت خوان رستم هم قرار بدین

18. علی تحیری

تشکرهای دریافتی:
    994
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    با سلام:
    دوست عزیز خوشحالم که سر انجام به نتیجه رسیدید. تمام سعی و کوشش با شما بود و من فقط یک راهنما.

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد از این پست تشکر کرده است.
بارگذاری...