1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

سوال سوال در مورد ماسفت

شروع موضوع توسط Drsaha ‏9 سپتامبر 2017 در انجمن تعمیر یا عیب یابی کامپیوتر و لپ تاپ

Tags (کلمات کلیدی):
  1. Drsaha

Drsaha کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    سلام خدمت اساتید محترم سایت
    کارت گرافیکم در اثر اتصال یه پیچ که افتاد روش جرقه زد و کامپیوتر خاموش شد و دیگه گرافیک تصویر نداد
    طبق گفته های یه عزیزی ماسفت های کارت احتمالا سوخته
    حالا من دربه در دنبال ماسفت هاش میگردم نمیدونم گیر نمیاد یا یه کد خاصه ؟
    مشابهشون چی میتونم استفاده کنم؟؟؟
    A06N03N
    و
    A09N03N

و اینکه میتونم از این مشابهاتشون
    NTD4302
    IRF2807ST
    استفاده کنم؟؟

و اینکه اختلاف وات ماسفت مهمه یا آمپر

بینهایت از کمکتون سپاسگزارم

بارگذاری...
  2. Drsaha

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    منظورم اینه که این ماسفت های مشابه اگر دقیقا همخوانی نداشته باشن مشکلی ایجاد میکنه یا منظور از وات ماسفت تحمل بیشترشه؟ ببخشید زیاد تخصصی نیستم

3. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    273
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس یازدهم
    گیراومدن اونها رو اطلاع ندارم ولی توی چیزهای حساسی مثل کارت گرافیک به نظرم نمیشه از مشابه استفاده کرد شاید کار کنه ولی درست کار نمیکنه
    شاید هم کارت گرافیکتون معیوب نشده باشه با یه کارت گرافیک دیگه تعویض کنین و تست کنین شاید سالم بود

Drsaha از این پست تشکر کرده است.
  4. Drsaha

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    ممنون از اینکه تو پستم شرکت کردید
    کارت تست شده و تصویر نمیده
    ببینید کد دقیق همون ماسفت پیدا نمیشه
    مشکل اول اینجاست که تو ایران نمیشه دنبال قطعات هم نام از بردهای سوخته گشت چون بعضا از قطعات نمیدونن

و مشکل دوم اینکه نمیدونم وات و آمپر در ماسفت برای چی هست
    تحملش یا چیز دیگه
    یعنی واتش بالا باشه تا مثلاً 200w مقاومت میکنه در برابر جریان یا چیر دیگه؟؟
    لطفاً اساتید راهنمایی بفرمایید
    بینهایت ممنون میشم

آخرین ویرایش: ‏9 سپتامبر 2017
  5. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد مدیریت تبلیغات سایت عضو کادر مدیریت مدیریت تبلیغات سایت متصدی کانال انجمن در آپارات کاربر VIP الماس

تشکرهای دریافتی:
    273
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس یازدهم
    وات های مافست اگر یکی باشه باز هم مدل های مختلف کارهای متفاوتی انجام میدن بله وات مافست تحملشه ولی هر مدلی رو نمیشه جایگزین کرد امروز گرفتارم از چندمهندس کامپیوتر تحقیق میکنم و به شما اطلاع میدم که چیکار کنید

Drsaha از این پست تشکر کرده است.
  6. Drsaha

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    خیلی ممنونم مهندس جان
    تو زحمت انداختمتون
    یه کارت گرافیک حرفه ای لنگ همین ماسفت ها مونده

تو اتصالی مدار به نظرتون دیگه چه قطعه ای تو الویته سوختن هست؟؟
    چون من با سواد کمم با مولتیمتر فقط ماسفت تشخیص دادم
    که بعید میدونم چیپ اصلی یا همون gpu سوخته باشه چون قطعه قدیمی نیست که شوک مستقیم به چیپ وارد بشه
    بازهم اطلاعات شما بیشتره
    ممنون میشم راهنمایی کنید :aiwan_light_give_rose:

7. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    273
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس یازدهم
    طبق اطلاعاتی که بدست اوردم مافست جایگزین منطقی نیست و باید همون مافست نصب بشه اگر مافست برای قسمت تغذیه باشه نباید با مافست مشابه مشکلی پیش بیاد در غیر این صورت برای بقیه قسمت ها مشابه منطقی نیست
    اینکه چه قطعاتی سوختن بستگی داره که کجا اتصال کرده باشه و باید حضوری دیده بشه

8. Drsaha

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    مرسی مهندس جان
    خیلی لطف کردید

ببینید محل اتصال هم نزدیک ماسفت بوده

حالا این دقیقاً همون کد ماسفتش گیر نمیاد و فکر کنم اینا ماسفت پاور باشن

به نظرتون با قطعات مشابه تعویض کنم واسه کل برد گرافیک مشکلی پیش نمیاد فکر کنم، یا نهایتا خود قطعه تعویض شده بسوزه بر اثر داغ شدن

اگه زحمتی نیست میشه اینو چک کنید
    قطعات اصلی روی برد
    A06N03N
    و
    A09N03N

و مشابهشون که پیدا کردم
    NTD4302
    IRF2807ST

نظر آخرتون چیه؟

9. سیدمحمدرضا هاشمی آزاد

تشکرهای دریافتی:
    273
    امتیاز دستاورد:
    63
    تحصیلات:
    کلاس یازدهم
    این دو مافست ها توسط چین به سفارش شرکت asus طراحی میشن و مشابهشون لاقل تو بازار ایران وجود نداره به نظرم آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب به نظرم با مشابه تعویض کنید یا جواب میده یا نمیده که در صورت جواب ندادن باید کارت گرافیک رو تعویض کنید در ضمن من مهندس نیستم و هنوز خیلی راه مونده تا مهندس بشم

10. Drsaha

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    در مسیرشی پس مهندسی
    کسی که تو اینجور سایتها فعالیت داره دستی در مهندسی داره و علاقه به الکترونیک :aiwan_light_heart:
    ممنون
    واقعاً لطف کردی که پیگیر بودی
    بینهایت سپاس:aiwan_light_give_rose:

11. rashiva

rashiva کاربر ثبت نام نکرده مهمان انجمن 220ولت

12. rashiva

سلام. ماسفت اولی 6 آمپر 30 ولتی و ماسفت دوم 9 آمپر 30 ولتی است. هر دو این ماسفتها رو میتونید روی مادربردهای قدیمی پیدا کنید و از اونها استفاده کنید. ولی ماسفت موجود در بازار یعنی IRF2807 نیز برای این کار مناسب است و به جای هر دو نوع ماسفت سوخته شما میتونه بکار بره با همون ترتیب پایه. البته پارامترهایی مثل ترشولد ماسفت هم مطرحه که امیدوارم برای شما مشکلی ایجاد نکنه. در ضمن بسیاری از ماسفت ها رو میشه راحت با مولتیمتر تست کرد. موفق باشید

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد و Drsaha از این پست تشکر کرده اند.
  13. rashiva

الان دیتاشیت این دو تا ماسفت رو چک کردم. از روال استاندارد شماره گذاری پیروی نمیکنن یعنی مشخصاتی که گفتم درست نیستند. ولی طوری نیست و IRF2807 از هردو قویتره و میتونه به جای اونها بکار بره.

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد و Drsaha از این پست تشکر کرده اند.
  14. Drsaha

تشکرهای دریافتی:
    0
    امتیاز دستاورد:
    1
    بسیار بسیار متشکرم از پاسخ و پیگیریتون
    کاش یه توضیح مختصری در مورد ترشولد میدادید
    به هر حال خیلی ممنونم از لطفتون:aiwan_light_give_rose:

15. rashiva

سلام. threshold یعنی حد آستانه.فهم خیلی از این اصطلاحات نیاز به پیش زمینه الکترونیک داره.ولی بطور ساده اینکه یک ماسفت mosfet توسط یک سیگنال خارجی (ارسال شده از یک قطعه دیگه یا اصطلاحا درایور) کنترل یا تحریک میشه که این سیگنال یه حداقلی باید داشته باشه تا ماسفت بطور کامل روشن بشه و در هر ماسفتی متفاوت هست.خصوصا وقتی ماسفت با فرکانس بالا بخواهد سوییچ کنه(مثلا همون قسمت پاور توی برد گرافیک) این ترشولد اهمیت پیدا میکنه.توجه کنید دو نوع ماسفت داریم یکی N CHANNEL یا منفی یکی هم P CHANNEL یا مثبت که اصلا به جای هم نمیتونن بکار برده شوند. اکثر ماسفتها از نوع منفی هستند مثلا همون ماسفتهای شما.البته حدود 10 پارامتر برای هر ماسفت وجود داره که هر کدوم به جای خود مهم هستند و به همین راحتی نمیشه گفت که این قطعه رو میشه جای اون یکی استفاده کرد. در تعمیرات، جایگزینی قطعات نیاز به مقایسه پارامترهای اولیه دو قطعه داره ودر مرحله بعد فقط نصب قطعه مشابه و تست عملکرد اون زیر کار نتیجه رو مشخص میکنه.خصوصا اینکه در طراحی مدار، هر قطعه ای متناسب با مشخصات قطعاتی که باهاش در ارتباطند انتخاب میشه. توجه کنید شکل و شمایل ماسفت ها و ترانزیستورهای معمولی و رگولاتورها و بعضی دیود های سه پایه در خیلی موارد مثل هم هستند و نباید با هم اشتباه گرفته شوند. موفق باشید.

سیدمحمدرضا هاشمی آزاد از این پست تشکر کرده است.
بارگذاری...

این بخش را به اشتراک بگذارید :