1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
  بستن اطلاعیه

گفتگو راکتانس و امپدانس

شروع موضوع توسط امیر صراف ‏18 ژانویه 2018 در انجمن مفاهیم پایه و آشنایی با الکترونیک وسیستم های آن

 1. امیر صراف

  امیر صراف کاربر عضو کاربر عادی عضو انجمن 220ولت

  ارسال ها:
  15
  تشکرهای دریافتی:
  14
  امتیاز دستاورد:
  3
  تحصیلات:
  دیپلم
  محل سکونت:
  تهران
  راکتانس
  عبارت است از مخالفت یک عنصر الکتریکی یا الکترونیکی به تغییرات جریان الکتریکی یا ولتاژ است که بر اثر ظرفیت الکتریکی یا حالت القایی آن عنصر پدید می‌آید. باید دانست که میدان الکتریکی ایجاد شده در هر عنصری در برابر تغییر ولتاژ آن مقاومت می‌کند، و همچنین میدان مغناطیسی ایجاد شده در برابر تغییرات جریان مقاومت می‌کند. راکتانس نوعی مقاومت الکتریکی است اما از چندین جنبه با مقاومت معمولی تفاوت دارد.
  حالت خازنی و سلفی از ویژگی‌های ذاتی عناصر هستند، دقیقاً مانند مقاومت الکتریکی. این ویژگی‌ها در جریان مستقیم ثابت به نمایش در نمی‌آید و تنها زمانی ظاهر می‌شون که سوی جریان تغییر کند . همچنین راکتانس با سرعت تغییرات متناسب است و تنها زمانی ثابت می‌ماند که مدار تحت یک جریان متناوب با فرکانس ثابت کار کند.
  مجموع راکتانس خازن و سلف و مقاومت اهمی ساده را امپدانس مینامند.چنانچه مدارهای الکتریکی را بررسی نماییم به این نتیجه میرسیم که مقاومت الکتریکی معمول، بخش حقیقی امپدانس مختلط‌است، در حالی که راکتانس بخش موهومی آن است. واحد محاسبه مقاومت الکتریکی و راکتانس اهم است.چون سیم پیچها و خازنها تنها از راکتانس تشکیل شده‌اند لذا هیچ مداری دارای راکتانس صفر نیست. راکتانس را با X نمایش میدهند. راکتانس برای آنالیز اندازه و تغییرات فاز جریان متناوب عبوری از درون عنصر الکتریکی بکار گرفته می‌شود.
  راکتانس خازنی : Xc
  راکتانس خازنی در برابر تغییرات ولتاژ، مقاومت می‌کند. راکتانس خازنی با Xc
  نمایش داده میشود و با فرکانس و مقدار ظرفیت نسبت معکوس دارد.
  Xc=1/2πfc
  در فرکانسهای پایین، خازن مانند مدار باز است، زیرا هیچ جریانی از درون دی‌الکتریک عبور نمی‌کند. چنانچه یک ولتاژ دی‌سی که به یک خازن متصل شود، موجب جمع‌شدن بارهای الکتریکی مثبت در یک سو و بارهای الکتریکی منفی در سوی دیگر دی‌الکتریک خواهد شد. میدان الکتریکی حاصل از جمع‌شدن بارها، عامل مخالفت با جریان است. چنانچه ولتاژ بارها دقیقاً با ولتاژ اعمالی برابر شوند، جریان به صفر میل می‌کند، حال چنانچه خازن به یک منبع AC متصل شود ، تنها مقدار بار محدودی روی صفحات پدید میآید هر چه بسامد بیشتر باشد، بار کمتری جمع‌آوری می‌شود و مخالفت در برابر جریان کمتر خواهد بود.
  راکتانس القایی:Xl
  راکتانس القایی، در برابر در تغییر جریان مخالفت میکند و با Xl نمایش داده میشود.این راکتانس با مقدار ضریب القایی و فرکانس نسبت مستقیم دارد .
  XL=2πfl
  برابر اساس قانون القای الکترومغناطیسی فارادی، سیم‌پیچ ها بر اثر تغییرات شار میدان مغناطیسی در هر حلقهٔ جریانی بوجود می‌آورند که مخالف نیروی محرک الکتریکی منبع جریان ورودی است . با یک جریان مستقیم ، هیچ راکتانس سلفی، در سیم‌پیچ ایجاد نمیشود و چون القاگر معمولاً از ماده‌ای با مقاومت الکتریکی پایین ساخته می‌شود و تنها مقاومت اهمی وجود دارد . اما در یک جریان متناوب موضوع فرق میکند با افزایش فرکانس راکتانس سلفی زیاد خواهد شد.
  امپدانس
  امپدانس شامل مقدار مقاومت معمول اهمی R و راکتانسها X میباشد
  امپدانس باZ نشان داده میشود
  Z=R+jX
  که در آن Z امپدانس الکتریکی بر حسب اهم R مقاومت الکتریکی بر حسب اهم ,X راکتانس الکتریکی بر حسب اهم
  و j عدد موهومی رادیکال ۱_( منفی یک) است.
   
  سیدمحمدرضا هاشمی آزاد از این پست تشکر کرده است.
  بارگذاری...
بارگذاری...
لیست موضوعات مشابه - راکتانس امپدانس
 1. محمدعلی
  پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  810

این بخش را به اشتراک بگذارید :