• کاربر مهمان ،حجم مصرفی اینترت و دانلود شما از این انجمن به صورت نیم بها محاسبه می گرد . در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید .
منتظر افتتاح فروشگاه اینترنتی جدید ما باشید . فروشگاه AZAX به زودی افتتاح خواهد شد .

آموزشی ۱۲ مرحله تا ساخت فیبر مدار چاپی با اتو

در مجموع 0 کاربر از این موضوع بازدید داشته است دیدن جزئیات

هم اکنون 1 نفر شامل 0عضو و 1مهمان در حال مشاهده این موضوع است

علی تحیری

عضو افتخاری
کاربر علمی و تخصصی
عضو انجمن 220ولت
کاربر VIP الماس
عضویت
25 February 2016
ارسال ها
647
لایک ها
1,122
محل سکونت
تهران تهران پارس
با سلام:
در این پست کاربران را، با روش ساخت مدارچاپی آشنا می کنم، امید است مورد توجه کاربران عزیزقرار گیرد.یک فیبر مدار چاپی دست ساز معمولا به عنوان پروژه یا در طراحی رباتیک به صورت موقتی به کار می‌رود. فیبر مدار چاپی با نام (PCB (Printed Circuit Board شناخته می‌شود. در ادامه به ۱۲ مرحله ساخت فیبر مدار چاپی اشاره می‌کنم.

۱- طراحی مدار: برای طراحی مدار می‌توانید از نرم افزارهای کامپیوتری کمک بگیرید. یا اینکه طرح مدار مسی را با دست بکشید.

۲- فیبر مخصوص مدار چاپی که یک طرفش از مس تشکیل شده است، تهیه کنید.

۳- سطح مسی فیبر را با مایع ظرف شویی شست و شو دهید و سپس آنرا خشک کنید.

۴- طرح مدار چاپی را روی یک کاغذ کاربنی پرینت بگیرید. مطمئن باشید که طرح برای انتقال روی سطح مسی در سمت مناسب کاغذ قرار گرفته باشد.

۵- کاغذ کاربنی را از سمتی که طرح روی آن پرینت شده روی سطح مسی فیبر مدار چاپی قرار دهید.


۶- یک کاغذ سفید روی کاغذ کاربنی قرار دهید. به کمک اتو روی کاغذ سفید بکشید تا طرح مورد نظر روی سطح مسی نمایان شود. دقت داشته باشید که تک تک جزئیات را کامل اتو کنید تا روی سطح مسی نمایان شود.

۷- فیبر مدار چاپی و کاغذ کاربنی را بدون حرکت قرار دهید تا سرد شوند. کاغذ کاربنی را به آرامی از روی سطح مسی بردارید تا طرح کپی شده خراب نشود.۸- کاغذ کاربنی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام جوهرهای پرینتر به روی سطح مسی منتقل شده اند و طرح مدار کامل باشد.

۹- قسمت‌هایی را که روی فیبر مسی نمایان نشده‌اند را به کمک یک ماژیک مقاوم در برابر آب و همرنگ با جوهر کپی شده روی فیبر مسی، تصحیح کنید. در نهایت مدتی زمان در نظر بگیرید تا جوهر کاملا خشک شود.۱۰- حال باید سطوح مسی که رنگی نمی‌باشند را از بین ببرید. برای این کار از اسید کلرید فریک استفاده کنید.

لباس های کهنه تان را از کمد بیرون بکشید.

دستکش ضد آب و عینک محافظ کننده چشم هم نیاز دارید.

اسید کلرید فریک را به همراه آب ولرم ترکیب کنید. محلول را در فضای باز در یک ظرف پلاستیکی بریزید و فیبر مسی را درون آن قرار دهید. و به آرامی ظرف را تکان دهید تا محلول اسید روی فیبر حرکت کند. با این کار قسمت‌هایی که دارای جوهر نمی‌باشند توسط اسید خورده می‌شوند.

نکته مهم برای کار با اسید کلرید فریک این است که دمای محلول نباید از ۴۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود. این دما باعث می شود که بخارات اسیدی خطرناک آزاد کند.
پس از اینکه به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه فیبر مسی در محلول اسید غوطه ور شد، آنرا خارج کنید و با آب بشویید. محلول اسید را در یک ظرف پلاستیکی دربسته نگه داری کنید و از ریختن آن در طبیعت و چاه فاضلاب خودداری کنید.

حال فیبر مسی را به کمک یک کاردک پلاستیکی بسابید تا قسمت اسید کاری شده از روی فیبر محو شود.

۱۱- حال که قسمت مسی مدار آماده شده ، به کمک یک دریل با مته ۰٫۹ میلی متر قسمت هایی را که قرار است پایه‌های قطعات از آن عبور کنند را سوراخ کاری کنید. در این مرحله هم از عینک حفاظت کننده چشم باید استفاده کنید.

۱۲- فیبر مسی را تمیز کنید و تمام پلیسه‌ها را جدا کنید، فیبر شما برای جای‌گذاری قطعات و لحیم کاری آماده است.
 
ارسال کننده موضوعات مشابه انجمن پاسخ ها تاریخ
A ترانسفورماتور و ماشین های الکتریکی 0

موضوعات مشابه