1. کاربر مهمان ، ورود شما را به انجمن های علمی و تخصصی گروه های برق و رایانه 220ولت خیر مقدم می گوییم. جهت ارسال پاسخ یا سوال در انجمن ،نیازی به ثبت نام ندارید . اما در صورتی که این سایت مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است ،لطفا با عضویت در سایت ،به جمع ما بپیوندید . لازم به ذکر است عضویت ساده و راحت است و در کمتراز30 ثانیه قابل انجام می باشد .همچنین امکان ثبت نام سریعتر با اکانت اینستاگرام شما فراهم شده است .
    بستن اطلاعیه

ساختنی آموزش ساخت پنکه قوی و گردان ( تصاویر و کلیپ )

شروع موضوع توسط مهران چمنی ‏13 می 2018 در انجمن ابزار و دستگاه های مکانیکی، هیدرولیکی و پنیوماتیکی

1. مهران چمنی

مهران چمنی مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیریت کل انجمن ها مدیریت کل فروشگاه

تشکرهای دریافتی:
    747
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مهندسی تکنولوژی الکترونیک
    سلام سلام سلام
    16ماهی شده که سرباز هستم و متاسفانه فرصت نمیشه دستگاه های جدیدی بسازم و آموزشش رو براتون قرار بدم .
    اما این مرخصی تصمیم گرفتم با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان ،پنکه ای بسازم و آموزش کامل و دقیق ساخت این پنکه قوی رو برای شما قرار بدم که قابلیت گردش به چپ و راست تا زاویه 45درجه را هم داره .

از قیمت قطعات استفاده شده در این پروژه اطلاعی ندارم چون تمامی قطعاتش رو از قبل داشتم و با توجه به تورم بسیار شدید بازار ، قیمتی هم نمیشه حدسی گفت .

جهت مشاهده gif این پنکه به حجم 2مگابایت ، لطفا کمی صبر کنید...
    و اما
    برای ساخت این پنکه نیاز به ابزار و وسایل های ذیل دارید :
    • ترانس جوش یا دستگاه جوش TIG ( الکترود 2.5 یا برای TIG بهتره فیلر استیل باشه )
    • فن قوی که فرقی نداره چه ولتاژی باشه ( من 220ولتی استفاده کردم )
    • میله تو پُر یا میلگرد بدون شیار ( من از میله توپُر سایز 8میل استیل استفاده کردم )
    • 6عدد پیچ آهنی 10 سانتی سایز 8میل به همراه 6عدد مهره آهنی سایز 8میل
    • یک عد پیچ مخصوص دستگیره درب به همراه 4 عدد مهره سایز 3
    • یک عدد مینی موتور گیربکسی با 10تا 15 RPM
    • یک عدد بست کابل سیم بکسل سایز 10
    • یک عدد ترمینال بزرگ
    • یک عدد آداپتور 6ولتی
    • پایه فلزی سنگین
    • سیم مفتول
    • روغن
    جهت مشاهده آموزش ، در پاسخ های بعدی با ما همراه باشید...

بارگذاری...
  2. مهران چمنی

تشکرهای دریافتی:
    747
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مرحله اول
    اتصال فن به پایه نگهدارنده

تجربی: چون بنده در منزل و روی فرش قرار هست جوشکاری را انجام بدم ، درون یک سینی مقداری آب میریزم و کارم رو انجام میدم
    البته این کار برای جوشکاری TIG خوب هست که پاشش جوش نداره و فقط جلوگیری آسیب رسیدن به فرش به علت افتادن قطعات داغ و مذاب می کند .

خوب ، بنده از این فن تمام فلزی و بلبرینگی 220ولتی 2پیچ ( بیضی شکل ) استفاده کردم که قدرت باد بالایی داره .
    IMG_7657.
    بخش اول
    باید فن را جهت قرارگیری روی پایه آماده کنیم که البته این فن، در زیر خود بخشی برای اتصال سیم ارث دارد .
    IMG_7660.
    ما از همین قسمت برای اتصال پایه استفاده میکنیم
    بدین منظور ابتدا سوراخ آن را باید به سایز 8میلی متر تغییر دهیم
    IMG_7663.
    سپس قلاویز سایز 8را هم می زنیم
    IMG_7664.
    حالا پیچ به راحتی به آن متصل می شود .
    IMG_7665.
    اگر فن شما چنین امکانی را نداشت ، میله پایه را مستقیما به بدنه فن جوش دهید .

در مرحله بعد ما میله را به انتهای پیچ فوق ، جوش می دهیم
    IMG_7666.
    سپس به اندازه ای که پیچ به پره های فن برخورد نکند ، آن را کوتاه می کنیم
    جوشکاریم بد نیست اما در اینجا چون استیل را به آهن جوش دادم کمی سخت بود :aiwan_light_blush:{نقطه ذوب بسیار متفاوتی دارند}
    IMG_7667.
    دلیل آنکه میله را به پیچ جوش می دهیم تا به فن متصل گردد این است که فن در هنگام خراب شدن ، قابلیت تعویض داشته باشد و از پایه باز شود .:aiwan_light_yes:

ادامه آموزش در پاسخ های بعدی....
    با ما همراه باشید:aiwan_light_yes3:

3. مهران چمنی

تشکرهای دریافتی:
    747
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مرحله دوم
    ساخت پایه نگهدارنده

چون بنده از لوازم هایی که داشتم میخواستم استفاده کنم ، از 5عدد مهره شماره 8 جهت ساخت لوله استفاده کردم
    شما می توانید یک عدد لوله تو خالی که داخلش سایز 8باشه و میله لقی کمی درونش داشته باشه استفاده کنید .

خوب ... در اینجا پنج عدد مهره را درون گیره قرار دادم و لبه های آن را به هم جوش دادم...میتونید حتی 6یا 7تا مهره هم استفاده کنید...
    IMG_7669.
    از نحوه جوشکاریش فیلم گرفته بودم که البته از روی فیلم باز برای شما عکس گرفتم تا آموزش جاییش خالی نمونه...
    2018-05-13_161950 (788 x 442).
    و انتهای کار جوشکاری مهره ها ....
    2018-05-13_162239 (788 x 440).
    بعد از اینکه مهره هارو به هم جوش دادین ( یک بار هم درونش با مته 8 سوراخ بزنین تا دقیق باشه ) وقت ساخت پایه نگهدارنده می رسد .
    این کار رو می توانید با 4عدد پیچ انجام بدین .
    بنده برای محکم کردن پایه نگهدارنده ، 4عدد پیج را وارونه درون یک جا لیوانی فلزیی قرار دادم....
    IMG_7673.

سپس نقاط بالایی را جوش بدین ....
    IMG_7677.

برای جوش دادن نقاط پایینی ( سر پیچ ها ) ابتدا میله نگهدارنده را تراز کنید ( بنده از تراز لیزری استفاده کردم )
    این کار برای آن است که فن به اطراف کج نشود و کاملا عمودی بر روی پایه نگهدارنده قرار گرفته باشد .
    بعد از آنکه تراز به درستی انجام شد ، سر پیچ ها را هم به جا لیوانی جوش دهید .
    IMG_7678.

این هم انتهای کار...
    IMG_7680.
    این هم پشت کار...
    البته یادم رفت بگم که انتهای مهره ها رو هم با یک قطعه فلزی مثل واشر جوش بدین تا میله از انتها در نیاد
    در اینجا هم هنوز جوش ندادم و انتهای مهره ها باز هست ولی در پاسخ آخر تصویر واشر جوش داده شده هست .
    IMG_7681.

با ما همراه باشید

4. مهران چمنی

تشکرهای دریافتی:
    747
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مرحله سوم
    ساخت بخش مکانیکی چرخش پنکه به چپ و راست

این یکی از لذت بخش ترین کارهای فنی هست که دوست دارم .
    یعنی بخش ساخت مکانیک ....

ابتدا برای یکی از بخش های چرخش پنکه... باید یک پیچ ( پیچ فیکس دستگیره درب ) به میله نگهدارنده جوش بدیم
    -فیکس-دستگیره-(2).jpg.
    این پیچ رو به میله ( در قسمتی که مقداری بالاتر از سطح مهره ها هست ) جوش می دهیم .
    IMG_7683.

برای اتصال شفت موتور به سیستم چرخان هم نیاز به ساخت مبدلی هست که در تصویر بهترین توضیح موجود هست .
    در اینجا از کولت یک ترمینال برق استفاده کردم...
    2018-05-13_132828.
    پیچ کولت ترمینال برق را مطابق تصویر به یک تکه تسمه فلزی جوش دادم
    IMG_7685.
    در انتها به این شکل خواهد شد...
    IMG_7691.

حال ، کولت را به شفت موتور گیربکسی متصل کرده و پیچ آن را سفت می کنیم....
    IMG_7696.

برای اتصال محکم موتور به پایه پنکه هم از یک عدد بست سیم بکسل سایز 10 استفاده کردم...
    IMG_7697.

این بست را مطابق تصویر ( با کمک یک پیچ ) به پایه جوش دهید
    IMG_7701.
    حال موتور را درون بست کابل گذاشته و پیچ های آن را محکم کنید...
    سپس مکانیک حرکتی که در تصویر ذیل مشاهده می کنید را ساخته و سرهم کنید...
    IMG_7706.
    و این هم انتهای کار و پشت کار....
    در توضیح مرحله قبل هم گفته بودم انتهای پیچ ها را با یک قطعه فلزی پلمپ کنید تا پایه نگهداره از زیر خارج نشود همین در همین تصویر قابل مشاهده است...
    IMG_7707.

با ما همراه باشید :aiwan_light_yes3:

5. مهران چمنی

تشکرهای دریافتی:
    747
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    مرحله چهارم
    اتصال پایه به وزنه سنگین و اتمام کار

خوب....
    حالا که پایه فلزی پنکه رو هم جوش دادیم و تموم شد
    نوبت به جوش دادن یک وزنه مناسب به پایه می رسد تا پنکه تعادل خود را به خوبی حفظ کند

من برای وزنه ، از استاتور داخل این موتور پمپ آب استفاده کردم. قلاف هاشو در آوردم و برای وزنه پایه پنکه استفاده کردم
    در حد 3 کیلویی وزن داره !
    2018-05-13_155837.
    شما میتونید از صفحات فلزی، باکس های چوبی یا هرچیز دیگه ای استفاده کنید اما من ترحیج دادم وزنه و سیستم مکانیکی چرخش پنکه دیده بشه

با کمک 4تا مهره ، پایه پنکه رو به وزنه محکم کرده و جوش دهید
    اینجا دیگه حوصله نداشتم از TIG استفاده کنم... از همین مدل سنتی MMA (سیم جوش مدل6013 سایز 2.5) استفاده کردم که البته بدک هم نشد....
    IMG_7820.
    مطمئن بشید جوشی که دادین محکم است و توخالی نیست....در غیر این صورت ممکن است پایه از وزنه خود کنده شود ....
    IMG_7830.

این هم سیستم نهایی مکانیک پنکنه...
    نکته: مهره ها و چهار طرف پایه پنکه را به 4تسمه استاتور جوش بدین در غیر این صورت ورقه بالایی استاتور به همراه پایه پنکه کنده خواهد شد.
    IMG_7828.

روغن کاری رو انجام بدین و انتهای کار....
    IMG_7840.

خوب دیگه خسته نباشید....
    کار شما به اتمام رسید
    پنکه را روشن کنید و از باد ساحلی آن لذت ببرید....

(پیشنهاد ، میتونید دیمر هم به فن وصل کنید تا شدت باد تنظیم شود )
    (پیشنهاد 2 : میتونید چیپ وایرلس اندرویدی به آن وصل کنید تا سرعت ، و چرخش آن را با موبایل خود تنظیم کنید .)

کلیپ های کارکردن این پنکنه رو هم امروز آماده میکنم براتون در پاسخ بعد میزارم...

گرچه کار خیلی تمیزی نشد....اما امیدوارم از دیدن این آموزش کمال استفاده و لذت رو برده باشید:aiwan_light_victory:
    موفق و پیروز باشید
    تا آموزشی دیگر...بدرود:aiwan_light_bye:

armin از این پست تشکر کرده است.
  6. مهران چمنی

تشکرهای دریافتی:
    747
    امتیاز دستاورد:
    93
    تحصیلات:
    و این هم کلیپ نحوه کارکرد پنکه که بهتون قولش رو داده بودم
    ببینید و لذت ببرید
    اگر قادر به مشاهده کلیپ در اینجا نیستید اینجا را کلیک کنید .

بارگذاری...
لیست موضوعات مشابه - آموزش ساخت پنکه
  1. MehranChamani
    پاسخ ها:
    3
    نمایش ها:
    1,751
  2. armin
    پاسخ ها:
    7
    نمایش ها:
    112